V Ljubljani poteka investicijska in razvojna konferenca Slovenia Business Bridge, ki jo pripravlja Ameriška gospodarska zbornica v Sloveniji. Razprave se udeležujejo številni domači in tuji sogovorniki, med njimi tudi Biljana Weber, višja direktorica za prodajo podjetjem za trg zahodne Evrope pri Microsoftu. Z direktorjem finančnega sektorja in članom izvršnega odbora Generali CEE Holding Gregorjem Pilgramom sta med drugim spregovorila o povezanosti med multinacionalkami in lokalnimi podjetji, pa predvsem o mladi generaciji podjetnikov in startupih.
Strinjala sta se, da ima Slovenija veliko talenta, dober izobraževalni sistem, še posebej na tehnološkem področju, mnogo inovativnih idej – in tako ogromno potenciala. "Tehnološko ima Slovenija izredno dober izobraževalni sistem, tudi Ekonomska fakulteta v Ljubljani ima zelo velik ugled, imajo mednarodni oddelek in k nam prihaja veliko mednarodnih študentov," pravi Webrova. "Vidim tudi veliko mladih Slovencev, ki želijo po končani izobrazbi v Sloveniji študirati v tujini, da pridobijo na širini, na povezavah s študenti z vsega sveta. In ta želja, ta želja naučiti se čim več novih stvari in spoznati širši svet, je odlična osnova za uspeh."
"Moj oče je bil profesor na fakulteti in kot otroku mi je rekel: "Izobraževanje in znanje sta nekaj, kar ti bo v življenju pomagalo naprej, to je nekaj, česar ti nihče ne more vzeti, ne glede na okoliščine," še dodaja. A dodaja, da bi Slovenija lahko mlade, ki se podajajo v poslovne vode, bolj spodbujala: "Tukaj je še veliko prostora, kako jim pomagati, da lahko hitreje uspejo na mednarodnem nivoju. Vsak startup, s katerim se pogovarjam, kot svoj trg vidi svet, ne samo Slovenije, ne samo Evrope."
Kot eno ključnih sestavin startupov so današnji sogovorniki poudarili vztrajnost, tudi ob večkratnem neuspehu. "Tudi če ena zadeva ni uspešna, lahko začneš z drugo in se iz tega neuspeha naučiš. To je mentaliteta, ki obstaja v anglo-saksonskem svetu." Webrova je ob tem spomnila na besede Richarda Bransona, ki je nekoč dejal, da so bile od njegovih stotih idej uspešne tri, 97 pa ne. "Ta mentaliteta obstaja tudi v Sloveniji, še posebej na startup sceni. Nekatere iniciative so uspešne, druge pa ne. Ampak iz tega se lahko naučiš in greš naprej. In to je nekaj, na čemer lahko gradimo."
Nasvet, ki bi ga Webrova dala mladim, ki se podajajo v poslovni svet, pa je, naj "poslušajo svoje srce in sledijo svojim sanjam. Ker če v nekaj resnično verjameš in so bile to vedno tvoje sanje, boš v tem uspešen."
Velikokrat slišimo 'Slovenija je majhna', a Webrova pravi, da ima odraščanje v majhnem kraju svoje prednosti, ljudje, ki prihajajo iz manjših mest, pa imajo sposobnosti, ki jim koristijo v nadaljnji karieri: "Vedno si radoveden glede drugih kultur, vključenost in raznolikost prideta naravno, zelo si fleksibilen, hitro se prilagajaš. Tisti, ki prihajamo iz majhnih držav, smo bolj ponižni, in ne arogantni – vse to so lastnosti, ki nam pomagajo, da se hitro integriramo v nova okolja, v novo podjetje."
"V globalnem svetu velikost ni pomembna," pomembni so izdelek, vrednost, ki jo prinašaš, tvoja inovativnost – ta pa je dandanes razširjena po vsem svetu, saj to omogoča tehnologija. "Od kod prihajaš, ni pomembno," pravi Webrova in dodaja, da je globalni trg na razpolago vsem. "V primeru, da ima startup podjetje dobro rešitev za določen problem, ki so ga identificirali, je cel svet njihov trg. Danes smo v globalni ekonomiji in popolnoma vseeno je, kje se nahaja podjetje, ki je izumilo določeno zadevo, lahko jo prodajajo kjerkoli." Kot primer navaja Izrael, ki je v zadnjih letih veliko investiral v startupe, ti pa imajo sedaj globalno prezenco.
Pilgram pa pravi, da sta za vsak posel, ne glede na njegovo velikost, bistveni prilagodljivost in hitrost. "Biti moraš na pravem mestu ob pravem času ter pogumno predstaviti svojo inovativno idejo." To po njegovem mnenju velja za vsako lokalno ali multinacionalno podjetje kot tudi za lokalnega ali globalnega poslovneža. "Ločnica med lokalnim in globalnim je dandanes umetna in nepomembna, nove generacije so to ločnico davno tega presegle. Biti danes v New Yorku in jutri na Dunaju je danes samoumevno." Webrova temu dodaja, da je "vsakemu poslu skupno to, da si želi širiti in osvajati čim več trgov" in dodaja, da meje in delitve v tem smislu ne obstajajo več.
Rada pa bi videla več žensk v poslovnem svetu, "še raje pa bi videla več žensk v IT panogi. Delali smo raziskave in ugotovili, da od 30 do 40 odstotkov deklet, starih 13 let, razmišlja o tem, da bi se odločile za tehnologijo, kot naslednji korak v svoji izobrazbi, da bi bile inženirke kemije, fizike itd. Med 13. in 14. letom pa ta odstotek zelo hitro pade na šest do sedem odstotkov. In tukaj veliko vlogo igramo starši in učitelji, profesorji v srednji šoli." Pravi, da začnemo poudajati stereotipe, a sama je mnenja, da je talent enakomerno razporejen med moškimi in ženskami. In apelira na starše in učitelje, naj spodbujajo dekleta, da študirajo tehnologijo. "Ker če končaš fakulteto, na kateri je vsaj en delček kodiranja in programiranja, imaš službo zagotovljeno. Če me kdorkoli od prijateljev vpraša, 'kaj naj dela moj otrok' odgovorim: Karkoli ga veseli, dokler je nekaj kodiranja notri."
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.