Gospodarstvo

Cena nafte spet poskočila

Singapur/London/Dunaj, 27. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na azijskih trgih je cena surove nafte, zaradi strahu, da zaloge črnega zlata ne bodo zadostile povpraševanju, znova dosegla rekordno vrednost.

Cene nafte so dosegle novo rekordno vrednost (Foto: Reuters)
Cene nafte so dosegle novo rekordno vrednost (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Cene surove nafte so na azijskih trgih danes, zaradi strahu, da zaloge črnega zlata, posebej v ZDA, ne bodo zadostile povpraševanju, dosegle novo rekordno vrednost v višini 60,46 dolarja za sod.

Sod nafte po novem stane 60,46 dolarjev
Sod nafte po novem stane 60,46 dolarjev FOTO: Reuters


Potem ko se je cena nafte light sweet crude z avgustovskim dobavnim rokom ob zaključku petkovega trgovanja na newyorški borzi oblikovala pri 59,84 dolarja za sod, se je v ponedeljek na azijskih trgih zvišala kar za 62 centov na že omenjenih 60,46 dolarja za sod.

Cena nafte light sweet crude je že minuli teden večkrat dosegla mejo 60 dolarjev za sod. V petek pa se je nato njena cena oblikovala pri 59,84 dolarja za sod, kar je najvišja zaključna cena, odkar se je leta 1983 začelo trgovati z nafto s terminsko dobavo.

Sicer pa cene nafte - te so več kot 60 odstotkov višje kot leto prej -, še vedno zaostajajo za zgodovinsko najvišjo ceno. To so zabeležili leta 1980, ko je sod nafte stal 90 dolarjev.

OPEC je zvišal dnevno proizvodnjo nafte na 28 milijonov sodov
OPEC je zvišal dnevno proizvodnjo nafte na 28 milijonov sodov FOTO: Reuters

Na naftnem trgu ni pričakovati umiritve

Potem ko so cene nafte v noči na petek presegle mejo 60 dolarjev za sod, na naftnem trgu ni pričakovati umiritve. Naftni trgovci se bojijo, da proizvajalke nafte že v zadnjem letošnjem četrtletju ne bodo več uspele v celoti zadostiti povpraševanju, saj je proizvodnja črnega zlata že zdaj dosegla meje zmogljivosti, je povedal strokovnjak Ehsan Ul-Haq iz dunajskega podjetja za posredništvo z nafto PVM.

"Meja 60 dolarjev za sod je bila presežena prej, kot sem pričakoval. Trg je prežet s strahom," je poudaril Ul-Haq. Trenutna situacija je drugačna kot v primeru naftnih kriz v začetku 80. let minulega stoletja, ko so se cene nafte višale zaradi tega, ker so proizvajalke nafte zadrževale črno zlato.

Nigerija je pripravljena povečati proizvodnjo nafte, če bi jo k temu pozvala OPEC, je dejal nigerijski predsednik Obasanjo. "Če se bo organizacija odločila, da je nekaj treba storiti, bomo to storili," je dejal.

"Zdaj je vzrok visoko povpraševanje," je pojasnil strokovnjak za nafto, ki meni, da se bodo cene nafte višale tako dolgo, dokler ne bo dosežena meja, ko se bo poraba nafte začela nižati. Kdaj bo do tega prišlo, pa je trenutno še popolnoma odprto.

Da bi pomirile naftne trge, so članice Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) sicer zvišale dnevno proizvodnjo nafte za 500.000 na 28 milijonov sodov. Predsednik naftnega kartela šejk Ahmed al Fahd al Sabah dejal, da bo z naftnimi ministri iz 11 članic OPEC še ta teden začel pogovore o zvišanju dnevne proizvodnje nafte še za pol milijona sodov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10