
Cene bencinov se bodo zato na njeni osnovi prvič oblikovale 1. aprila, in ne v torek opolnoči, kot bi se to zgodilo na podlagi starega, 14-dnevnega, modela oblikovanja cen bencinov.
Na vladi pojasnjujejo, da so se za sprejem novega modela oblikovanja cen bencinov, ki je naletela na negativen odziv obeh največjih naftnih trgovcih v Sloveniji, saj naj bi jim poleg težav pri organizaciji nabave prinesla tudi finančno izgubo, odločili, ker želijo preprečiti prevelike skoke cen naftnih derivatov v Sloveniji, če bi prišlo do vojne v Iraku.
Prav zato bo težko napovedati, kaj bo s ceno nafte 1. aprila, ko se bo začela uporabljati spremenjena uredba o oblikovanju cen naftnih derivatov. "Naše predvidevanje je, da bo v relativno kratkem času določen porast cene, potem pa padec," je dejal minister. Tako naj bi se cena naftnih derivatov po kratkotrajni rasti umirila in spustila pod današnjo raven.
Po Mramorjevih besedah je današnja cena nafte dolgoročno težko vzdržna brez resnih posledic na gospodarstvu, vendar pa na finančnem ministrstvu pričakujejo, da se bodo cene umirile, po čemer bi se znova lahko uveljavil stari, 14-dnevni model.
Nova uredba je sicer interventnega značaja in velja do vključno 30. aprila letos, osnovni koncept modela oblikovanja cen naftnih derivatov pa se v novi uredbi ne spreminja.