Gospodarstvo

Cene nafte spet v nebo

Dunaj/London, 18. 04. 2006 17.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zaradi geopolitičnih napetosti v svetu ni mogoče pričakovati, da bodo cene začele padati.

Nigerijski naftovod: Politična nestabilnost v tej afriški državi dviguje ceno
Nigerijski naftovod: Politična nestabilnost v tej afriški državi dviguje ceno FOTO: Reuters

Cene nafte so se v današnjem trgovanju zaradi skrbi glede motenj v dobavi nafte iz Nigerije in diplomatskih napetosti med zahodom in Iranom glede jedrskih ambicij Teherana zvišale za več kot dolar. Na londonski borzi se je cena nafte brent povzpela za 89 centov na 71,46 dolarja za sod.

Analitiki so prepričani, da dokler bodo na naftnem trgu prisotne tovrstne geopolitične napetosti, padca cen nafte ni pričakovati. Znižanje bi lahko bila le posledica znatnega upada povpraševanja, ki pa ga zaenkrat ni na vidiku. Mednarodna agencija za energijo sicer ugotavlja, da raste globalno povpraševanje po nafti letos v primerjavi z lani počasneje. Kratkoročno bi se cene nafte lahko povzpele celo nad 75 dolarjev za sod.

Cena nafte Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) je dosegla novo rekordno vrednost. Sod (159 litrov) nafte OPEC je v ponedeljek stal 65,02 dolarja, kar je 1,20 dolarja več kot pretekli četrtek, je OPEC danes objavil na svoji spletni strani.

Analitiki OPEC menijo, da lahko ta 11-članska organizacija trenutno le malo vpliva na cene. OPEC trenutno črpa na robu zmogljivosti. V Nigeriji, članici OPEC in največji afriški proizvajalki nafte, je zaradi političnih nemirov proizvodnja nižja za 500.000 sodov dnevno, poleg tega pa na cene vpliva tudi še vedno veliko povpraševanje po nafti na svetovni trgih.

EU krepi zaloge

Evropska unija je okrepila naftne zaloge za krizne razmere. Po vnovičnem opozorilu s strani Evropske komisije pred dvema tednoma so Belgija, Grčija in Ciper dopolnili svoje zaloge in tako imajo sedaj vse države članice EU na razpolago zaloge za 90 dni, kot to predvideva zakonodaja, je povedal tiskovni predstavnik evropskega komisarja za energijo Andrisa Piebalgsa.

Zaloge bodo v primeru morebitne krize na naftnem trgu izjemno pomembne za energetsko varnost EU, opozarja Evropska komisija. To naj bi bilo še toliko bolj pomembno spričo trenutnih rekordnih cen nafte na svetovnih trgih, v čemer vidi komisija tudi nujnost vzpostavitve enotne energetske politike EU.

Med drugim si Evropska komisija na področju energetike prizadeva za več transparentnosti na naftnem trgu in nadaljnjo krepitev odnosov z državami izvoznicami nafte. Hkrati poskuša zmanjšati odvisnost EU od nafte, s tem da zagovarja zmanjšanje porabe in uporabo obnovljivih virov energije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.