Kljub temu je znova prišlo do dviga letne ravni cen, saj se je ta petič zapored zvišala in sedaj znaša 3,8 odstotka (v enakem obdobju lani 1,9 odstotka). Julija se je zvišala tudi povprečna 12-mesečna rast cen, ki znaša 2,7 odstotka, so sporočili iz državnega statističnega urada.
Julija so se storitve podražile za 1,9 odstotka, medtem ko je bilo blago v povprečju cenejše za 0,8 odstotka. Med blagom se je poltrajno blago v povprečju pocenilo za 7,6 odstotka, trajno blago za 0,5 odstotka, medtem ko se je blago dnevne rabe v povprečju podražilo za 0,9 odstotka. Podobno kot pretekla dva meseca so med storitvami izstopale počitnice v paketu, ki so se julija podražile za 13,7 odstotka.
Končno stabilizacija cen
Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je po današnji objavi podatkov za julijsko inflacijo ocenil, da so se cene po pričakovanjih stabilizirale. "Vladi še naprej priporočamo dosledno izvajanje sprejetih ekonomskih politik," je pojasnil Boštjan Vasle iz Umarja, ki bo sredi septembra prevzel položaj direktorja v tem uradu.
Po mnenju Umarja mora vlada v skladu s programom stabilnosti in rasti naprej omejevati rast reguliranih cen ter zniževati delež javnofinančne porabe. Po navedbah urada bo dogovor o plačni politiki, dogovorjen v okviru socialnega sporazuma, omogočal nadaljevanje rasti plač, ki ne bo povzročala dodatnih pritiskov na inflacijo. Urad pa bo pozorno analiziral dogajanja in vlado, če bo ocenil, da bi morala povečati restriktivnost ekonomskih politik, na to pravočasno opozoril, je zagotovil Vasle.
Dražje počitnice v paketu, tobačni izdelki in sadje
V juliju so se cene zvišale v skupinah alkoholne pijače in tobak (v povprečju za 5,2 odstotka), rekreacija in kultura (za 4,3 odstotka), komunikacije (za 0,9 odstotka), stanovanje (za 0,8 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 0,6 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 0,5 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 0,3 odstotka) ter stanovanjska oprema (za 0,1 odstotka).
Na dvig cen v skupini alkoholne pijače in tobak so vplivale tako višje cene tobačnih izdelkov (v povprečju za 7,9 odstotka) kot tudi višje cene alkoholnih pijač (za 0,4 odstotka). Rast cen tobačnih izdelkov gre pripisati prvemu letošnjemu povišanju trošarin za cigarete. Med alkoholnimi pijačami se je vino podražilo za 1,5 odstotka, cene piva so ostale v povprečju nespremenjene, žgane pijače pa so se pocenile za 0,9 odstotka.
V skupini rekreacija in kultura so se že prej omenjene počitnice v paketu v povprečju podražile za 13,7 odstotka, medtem ko so se manjši izdelki za zabavo, šport in razvedrilo pocenili za 0,5 odstotka, avdio video, foto in računalniška oprema pa za 0,2 odstotka.
Časopisi, knjige in pisalne potrebščine ter storitve za rekreacijo, kulturo in šport pa so v juliju v povprečju ostale nespremenjene. Na dvig cen v skupini komunikacije so vplivale višje cene telefonskih storitev in izdelkov (v povprečju za 0,9 odstotka), medtem ko so cene poštnih storitev ostale v povprečju nespremenjene. Omenimo, da so se v prvi podskupini telefonske storitve podražile za 0,9 odstotka, telefonski in drugi aparati pa za 0,6 odstotka.
V skupini stanovanje so se za 1,2 odstotka podražila goriva in energija, za 0,5 odstotka pa je bila dražja tudi najemnina. V podskupini goriva in energija so se najbolj podražili plin (v povprečju za 3,1 odstotka), tekoča goriva (za 2,5 odstotka) ter daljinska energija (za 0,8 odstotka), medtem ko so cene električne energije in trdih goriv v povprečju ostale nespremenjene.
Za 0,6 odstotka so se podražile še gostinske in nastanitvene storitve, med katerimi so bile gostinske storitve dražje za 0,7 odstotka, nastanitvene storitve pa za 0,2 odstotka. Storitve v gostinskih lokalih so se julija podražile za 1 odstotka.
V juliju so se opazneje povišale še cene sadja (za 9,5 odstotka), rib in bolnišničnih storitev (za 2,3 odstotka), gaziranih in negaziranih pijač (za 2,1 odstotka), zavarovanja prometnih sredstev (za 1,5 odstotka), kruha in drugih izdelkov iz žit (za 1,2 odstotka), finančnih storitev (za 1 odstotka), zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev ter tekstilnih izdelkov za gospodinjstvo (za 0,9 odstotka), izdelkov za osebno nego ter steklenine, posode in pribora (za 0,7 odstotka).
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.