Gospodarstvo

Cheney skuša pomagati Enronu

New York, 19. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer je priznal, da naj bi se podpredsednik ZDA Dick Cheney pri indijskih predstavnikih zanimal za potek projekta izgradnje elektrarne, ki je v večinski lasti Enrona.

Fleischer sicer zanika, da bi Cheney deloval na prošnjo Enrona in zanika, da bi Cheney aktivno lobiral na račun propadlega podjetja. Številnim tožbam posameznikov proti Enronu so se zdaj pridružile tudi zvezne države in razmišljajo tudi o tožbi proti revizorskemu podjetju Arthur Andersen. Zvezne države želijo dobiti nazaj vsaj del sredstev, ki so jih s propadom Enronovih delnic po stečaju 2. decembra izgubili javni pokojninski skladi. Med državami, ki so denar za pokojnine svojih javnih delavcev imele tudi v obliki delnic Enrona in ga zdaj tožijo so Ohio, Georgija in Washington, pa tudi Teksas, Florida, Connecticut ind ruge. Floridski pokojninski skladi so izgubili 300 milijonov dolarjev, v Washingtonu so sotali brez 103 milijonov in tako naprej.

Demokratska senatorka Hillary Clinton pa se je v petek odločila, da bo 8.000 dolarjev, kolikor je od Enrona dobila za volilno kampanjo, podarila v sklad za pomoč oškodovanim delavcem Enrona. Pri tem ni sama, saj se je že množica politikov znebila bremena Enronovih prispevkov, potem ko je izbruhnil škandal po največjem bankrotu v ameriški zgodovini. Clintonova je od zaposlenih v Enronu dobila 950 dolarjev, od revizorskega podjetja Arthur Andersen pa 7.000 dolarjev, vendar bo vse skupaj dala v sklad za delavce. Pred njo je njen kolega iz New Yorka Charles Schumer nakazal 68.857 dolarjev, kolikor je prejel od Enrona v podoben sklad za pomoč Enronovim delavcem. Enronov propad je izbrisal privarčevana sredstva za pokojnino delavcev, ki delnic podjetja niso smeli prodajati, medtem ko so se jih vodilni znebili dokler se je za njih še dalo kaj iztržiti.

Enron
Enron FOTO: Reuters

Cheney pa naj bi posredoval za Enron v 2,9 milijarde dolarjev vrednem projektu elektrarne Dabhol, 250 kilometrov južno od Bombayja. Zgrajena je bila le prva faza elektrarne, ki že od leta 1999 prodaja električno energijo edinemu odjemalcu "Maharashtra State Electricity Board" (MSEB), vladnemu monopolu za distribucijo elektrike v območju. Ta je elektrarni dolžan 240 milijonov dolarjev za dobavljeno elektriko in ker ne plača dolga ne morejo dokončati elektrarne. S tem pa ameriška podjetja izgubljajo dobiček. Enron je 65-odstotni lastnik elektrarne, podjetji General Electric Co. in Bechtel Corp. pa imata v lasti po 10 odstotkov, preostalih 15 odstotkov pa je v lasti MSEB. OPIC naj bi od Busha pričakoval, da bo o projektu spregovoril 9. novembra na srečanju z indijskim premierjem Atal Behari Vajpayeejem, vendar Fleischer trdi, da se o tem ni pogovarjal. Čeprav je predsednik Enrona Kenneth Lay le nekaj dni pred omenjenim srečanjem po telefonu klical finančnega ministra Paula O'Neilla in ministra za trgovino Dona Evansa, ki ju je prosil za pomoč vlade pri reševanju podjetja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10