Član poslanske skupine SD Milan Cvikl je danes na ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka naslovil poslansko vprašanje, v katerem ga sprašuje o njegovi vlogi pri letošnjih poletnih skupščinah slovenskih kapitalskih družb. Še posebej ga zanima, ali je pri poseganju v Terme Čatež ostal v okviru svojih pristojnosti in pooblastil.
Cvikl je ugotovil, da se pri letošnjih skupščinah vse bolj uveljavlja argument moči. "Zakaj so varnostniki najpomembnejše osebe na skupščinah in zakaj ni več pomemben argument lastnikov," je vprašal.
Kar se je zgodilo na skupščini Term Čatež in še pred njo, ko se je v dogajanje okoli lastniškega preoblikovanja neposredno vpletla politična oblast, po Cviklovih besedah pomeni konec svobodne gospodarske pobude in tudi pravne države. Minister Vizjak se je neposredno vpletel v javne diskusije glede preoblikovanja družbe ter celo neposredno napadel bančnike, je ugotovil Cvikl ter poudaril, da je s tem neposredno vplival na lastninsko preoblikovanje ter organe upravljanja in nadzora.
Ne gre pa za le Terme Čatež, je nadaljeval Cvikl. Med podjetji, v katerih opaža politično diktiranje in vtikanje v opravljanje poslovnih in nadzornih funkcij, poleg čateških term v pisnem poslanskem vprašanju ministru Vizjaku navaja še Jelovico, Esotech in Elan.
Kakšna bo usoda Predaliča?
Cvikl je poleg tega še opozoril, da še vedno čaka odgovor vlade na svoje vprašanje izpred meseca dni o primernosti članstva generalnega sekretarja vlade Boža Predaliča v nadzornih svetih delniških družb. Predalič je namreč član nadzornega sveta Istrabenza. Ali je primerno, da član najožjega dela vlade sedi v nadzornem svetu delniške družbe, je še zanimalo Cvikla.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.