Gospodarstvo

Cvikl želi pojasnila

Ljubljana, 03. 09. 2007 14.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poslanca SD zanima, kakšno vlogo je gospodarski minister odigral pri skupščinah kapitalskih družb, predvsem Term Čatež.

Cvikla zanima Vizjakova vpletenost pri skupščinah kapitalskih družb.
Cvikla zanima Vizjakova vpletenost pri skupščinah kapitalskih družb. FOTO: POP TV

Član poslanske skupine SD Milan Cvikl je danes na ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka naslovil poslansko vprašanje, v katerem ga sprašuje o njegovi vlogi pri letošnjih poletnih skupščinah slovenskih kapitalskih družb. Še posebej ga zanima, ali je pri poseganju v Terme Čatež ostal v okviru svojih pristojnosti in pooblastil.

Cvikl je ugotovil, da se pri letošnjih skupščinah vse bolj uveljavlja argument moči. "Zakaj so varnostniki najpomembnejše osebe na skupščinah in zakaj ni več pomemben argument lastnikov," je vprašal.

Terme Čatež
Terme Čatež FOTO: POP TV
Minister Vizjak obtožbe Cvikla zavrača kot neutemeljene in neresnične. “Nisem in v celoti zanikam preseganje svojih pooblastil. Vedno bom na voljo gospodarstvenikom za njihove predloge, njihove pripombe in tako sem se odzval tudi v tem primeru. Verjamem pa, da nekaterim to ni bilo po godu, zlasti tistim konkurenčnim lastnikom, ki so želeli tudi na sporen, domnevno nezakonit način priti do odločilnega vpliva v omenjenem podjetju. Menim, da sem se dolžan odzvati, če pridejo do mene informacije o očitnih nezakonitostih ravnanj posameznih odgovornih oseb družb,” je v sporočilu za javnost zapisal Vizjak.

Kar se je zgodilo na skupščini Term Čatež in še pred njo, ko se je v dogajanje okoli lastniškega preoblikovanja neposredno vpletla politična oblast, po Cviklovih besedah pomeni konec svobodne gospodarske pobude in tudi pravne države. Minister Vizjak se je neposredno vpletel v javne diskusije glede preoblikovanja družbe ter celo neposredno napadel bančnike, je ugotovil Cvikl ter poudaril, da je s tem neposredno vplival na lastninsko preoblikovanje ter organe upravljanja in nadzora.

Ne gre pa za le Terme Čatež, je nadaljeval Cvikl. Med podjetji, v katerih opaža politično diktiranje in vtikanje v opravljanje poslovnih in nadzornih funkcij, poleg čateških term v pisnem poslanskem vprašanju ministru Vizjaku navaja še Jelovico, Esotech in Elan.

Kakšna bo usoda Predaliča?

V odzivu na očitke poslanca Cvikla, da še vedno čaka na odgovor vlade glede Predaliča v nadzornih svetih delniških družb, je vlada zapisala, da je poslansko vprašanje, ki ga omenja Cvikl je širše, saj vlado sprašuje tudi glede zadnjega usklajevanja plač. “Poudariti želimo, da ima vlada po poslovniku državnega zbora 30 dni časa za pripravo odgovora. Tako bo predlog odgovora na svoji jutrišnji seji obravnaval vladni odbor za državno ureditev in javne zadeve, v četrtek pa nato še vlada,” so še zapisali v sporočilu za javnost.

Cvikl je poleg tega še opozoril, da še vedno čaka odgovor vlade na svoje vprašanje izpred meseca dni o primernosti članstva generalnega sekretarja vlade Boža Predaliča v nadzornih svetih delniških družb. Predalič je namreč član nadzornega sveta Istrabenza. Ali je primerno, da član najožjega dela vlade sedi v nadzornem svetu delniške družbe, je še zanimalo Cvikla.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hinko.murovec@siol.net
06. 09. 2007 17.37
SamsonOO , a si to izvedel od Dalile po gsm
eBuddy
06. 09. 2007 09.30
cvikl je jožajoža
DarthRevan
04. 09. 2007 16.07
Dobro da govorimo o termah Čatež, ane pikapoka?
hinko.murovec@siol.net
03. 09. 2007 19.37
Dobro je, da na tem področju ni edini ( načelnost in moralnost ) mar ne Pika Poka.LP
drevored@email.si
03. 09. 2007 15.53
Najprej bi moral zahtevati pojasnila v svoji novi stranki o meji z hrvaško,glede na to, da prihaja do nekih nesoglasij. Juri poziva k podpori arbitraže Pahor ponujenega ne bo sprejemal z zaprtimi očmi Slovenija, 3. september 2007 11:41 Ljubljana - RTV SLO Aurelio Juri (SD) je v ostrem pismu vodstvu SD-ja napadel omahljivost stranke pri podpori načelnega dogovora Janša - Sanader. Juri piše, da ne odobrava pogojevanja z upoštevanjem načela zunanje pravičnosti, saj je to načelo že vgrajeno v institut prava, zato bi bila zavrnitev haaškega sodišča klofuta mednarodnemu pravu. Boji se, da bi omahovanje pomenilo, da stranka ni del prizadevanj, ki jih v iskanje rešitve vsaj navidezno vlaga premier Janša, in da bi Janša lahko sam odstopil od dogovora, češ da nima podpore strank. Pahor: Stranka se ne more odločati z zaprtimi očmi Borut Pahor (SD) pisma še ni komentiral, je pa na posvetu parlamentarnih strank povedal, da stranka vsega, kar se ponuja, ne more kar sprejeti z zaprtimi očmi. Zavzel se je za pogovore in razpravo, po katerih naj se sprejmejo skupne odločitve. Mednarodnemu sodišču v Haagu gre zaupati Juri opozarja, da je mednarodno sodišče v Haagu organ, ki mu gre zaupati. Piše pa še, da bi bila zavrnitev sodišča, ker da presoja preveč konzervativno in nam njegovi dosedanji jurisdikati niso naklonjeni oz. bi nam lahko odvzel celovitost zaliva ter neposreden stik z mednarodnim Jadranom, pravcata klofuta mednarodnemu pravu in blamaža pred evropsko ter mednarodno javnostjo.
pika.poka@email.si
03. 09. 2007 15.45
Jaz bi pa poslanca Cvikla vprašal zakaj je prestopil iz stranke LDS v SD, če pa je bil izvoljen na listi LDS. Načelnost in moralnost dragi Cvikl niso nikoli bile tvoje vrline.