Načrtovana privatizacija 51-odstotnega deleža v telekomu je sicer propadla že sredi minulega tedna, saj se konzorciju, ki se je pogajal za nakup omenjenega deleža, ni uspelo dogovoriti tudi o odkupu deleža, ki ga imata v telekomu konzorcij TelSource in nizozemski telekomunikacijski koncern KPN. TelSource in KPN se po pisanju Financial Timesa nista uspela dogovoriti s konzorcijem Deutsche Bank in TDC, ki za njun lastniški delež nista bila pripravljena odšteti toliko, kot naj bi plačala češki vladi.
Kot je znano, je češka vlada že avgusta sklenila, da 51-odstotni delež v Cesky Telecom za 1,82 milijarde evrov proda konzorciju, ki ga sestavljata nemška banka Deutsche Bank in danska telekomunikacijska družba TDC. Do prodaje bi prišlo pod pogojem, če bi se za prodajo svojega lastniškega deleža odločil tudi strateški parter telekoma, konzorcij TelSource, ki ga sestavljata KPN in Swisscom. Slednji je lastnik 27-odstotnega lastniškega deleža v Cesky Telecom, še dodatnih 6,5 odstotka pa ima samostojno v lasti KPN.
Če bi do prodaje 51-odstotnega državnega deleža v Cesky Telecom prišlo, bi šlo za eno največjih privatizacij v srednji Evropi, ponujena cena pa bi bila po besedah nekdanjega državnega sekretarja na slovenskem ministrstvu za informacijsko družbo Tomaža Kalina tudi neke vrste referenca za ceno, ki bi jo lahko dosegli pri prodaji Telekoma Slovenije. Kalin je aprila letos, ko je češka vlada zaradi prenizke kupnine dveh ponudnikov podaljšala rok za oddajo ponudb za nakup deleža v Cesky Telecom, ocenil, da je relativna vrednost slovenskega telekoma primerljivo višja od češkega, ki naj bi bil slabše razvit.
V češkem telekomu poudarjajo, da se na domačem trgu soočajo z veliko konkurenco, kljub temu pa imajo na področju internetnih storitev 25odstotni tržni delež, ki naj bi ga v prihodnjih letih še povečali. So največji fiksni operater, kljub temu, da njihove linije uporabljajo tudi drugi operaterji in lahko Čehi izbirajo med storitvami različnih operaterjev. Imajo pa tudi približno 40-odstotni tržni delež na področju mobilne telefonije, saj imajo 3,8 milijona uporabnikov, skupaj pa naj bi bilo na Češkem osem milijonov mobilnih aparatov.
Prihodnje leto naj bi naredili še en korak v nadaljnji liberalizaciji telekomunikacijskega trga na Češkem, saj naj bi Cesky Telecom že januarja uporabnikom omogočil, da lahko zamenjajo operaterja, ne da bi tudi zamenjali svojo številko. Med pomembne načrte v prihodnjem letu pa v telekomu uvrščajo tudi prodor na sosednje trge. V prvi fazi nameravajo zgraditi lastno optično omrežje do Varšave, Frankfurta, Dunaja in Bratislave, v drugi fazi, če bo prva uspešna, pa nameravajo nastopiti tudi na nekoliko bolj oddaljenih trgih.