Grška vlada, ki se sooča s hudo finančno krizo, se je odločila, da s farmacevtskimi družbami sklene dogovor o 25-odstotnem znižanju cen. Zaradi tega sta dve danski farmacevtski podjetji Leo Pharma in Novo Nordisk že napovedali umik iz Grčije, saj bi, kot trdijo njuni predstavniki, znižanje cen zahtevalo odpuščanje.
Leo Pharma naj bi umaknila reagenta, ki preprečuje nastajanje strdkov v krvi, in sredstvo proti luskavici. Pri tem je Kristian Hart Hansen, eden izmed vodilnih v nizozemski družbi, dejal, da bi lahko tako visoko znižanje cen opogumilo tudi ostale države, ki se soočajo s finančno krizo. Kot primera je navedel Italijo in Irsko. Po njegovih besedah bo podjetje, če ne bo ustrezno ukrepalo, moralo odpuščati delavce po Evropski uniji, vključno z Dansko, kjer ima družba sedež.
Zaradi podobnih razlogov je že pred nekaj dnevi danska družba Novo Nordisk iz grških lekarn umaknila visokokvalitetni insulinski produk za sladkorne bolnike.
Grčija farmacevtom dolguje 5,6 milijarde evrov
Leo Pharma trdi, da ji Grčija dolguje še 244 milijonov evrov, grška vlada pa meni, da danski družbi izsiljujeta državo, saj naj bi s ključnimi zdravili monopolizirali trg. Visoki predstavnik grškega gospodarskega ministrstva Stefanos Combinos je za britansko medijsko hišo BBC povedal, da je Grčija ena izmed treh najdražjih držav po cenah zdravil. Pri tem je dodal, da Mednarodni denarni sklad (IMF) pritiska na državo, naj zniža stroške, pri tem pa izrazil željo, da bi v kratkem dosegli ustrezen kompromis.
Sicer pa je grška vlada že napovedala, da bo farmacevtskim družbam v kratkem poplačala 5,6 milijarde evrov dolga. Predstavniki Novo Nordiska pa so povedali, da njihova odločitev o umiku iz Grčije ni povezana z 24,4 milijona evri, ki jih Grčija dolguje družbi. Odločitev je bila po besedah predstavnika družbe izključno odgovor na odločitev vlade o znižanju cen farmacevtskih produktov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.