Z uveljavitvijo davčne reforme, ki jo je vlada pripravljala kar deset let, se bo več kot 62 odstotkom davčnih zavezancev znižala povprečna efektivna davčna stopnja in bodo zato že z januarjem prejeli višje plače, pri tem pa se stroški podjetij ne bodo zvišali. Vendar vlada, ki je mandat nastopila 3. decembra lani, z novimi zakoni ni zadovoljna in namerava takoj po novoletnih praznikih začeti pripravljati njihove spremembe.
V Sloveniji smo imeli doslej razmeroma visoko splošno obremenitev dohodkov fizičnih oseb, predvsem dohodkov iz dela ter razmeroma nizko obremenitev dobičkov. Z davčno reformo - v katero sodijo novi sistemski zakon o dohodnini, zakon o davku od dohodkov pravnih oseb ter nova zakona o davčni službi in o davčnem postopku - se bo znižala davčna obremenitev dela, nekoliko pa se bo zvišala obdavčitev dobička, vendar bo ta še vedno razmeroma nizka.
Davčna reforma temelj za uvedbo evra
Davčna reforma je po besedah nekdanjega predsednika vlade Antona Ropa temelj za uresničitev prvih korakov k uvedbi evra in ključna za stabilnost javnofinančnega sistema v Sloveniji. Nasprotno pa zdajšnji premier Janez Janša ocenjuje, da bodo obremenitve iz nove davčne zakonodaje bistveno večje, kot so bile upoštevane ob pripravi proračuna za leto 2005. Zato je že napovedal rebalans letošnjega proračuna.
Če bi imela vlada več časa, bi začetek uporabe novih davčnih zakonov zadržala. Vendar pa je vladi v času od nastopa mandata uspelo spremeniti le določbe o obdavčitvi pretežnih lastniških deležev v zakonu o dohodnini, za celovitejše spremembe nove davčne zakonodaje pa ji je zmanjkalo časa.