December je zagotovo najbolj nori mesec v letu tudi za našo denarnico. A kljub temu se ga veselimo, morda še malce bolj pa se ga veselijo naši trgovci. Kot priznavajo, je to zanje vrhunec leta, zato vanj vložijo veliko časa in premislek, kdaj in kako postaviti na police darila, dobrote za na mizo, potrebščine za praznično okrasitev in podobno.
Na Trgovinski zbornici Slovenije (TZS) ugotavljajo, da zadnji statistični podatki sicer kažejo na nadaljevanje negativnih trendov v trgovinski dejavnosti. Prihodek od prodaje v trgovini na drobno je bil namreč oktobra letos znova nižji kot predhodni mesec.
Padec prihodkov se nadaljuje tudi v primerjavi z lanskim letom. Prav zato tudi na zbornici praznični december pričakujejo nekoliko bolj optimistično, saj tradicionalno velja za mesec obdarovanja in nakupov. A predsednica TZS Mariča Lah opozarja na poteze vlade, ki bi lahko poslabšale prodajo.
''Zaradi močno spremenjenih nakupovalnih navad potrošnikov in še vedno zaostrenih gospodarskih razmer, v okviru katerih vlada napoveduje za nas nesprejemljive nove davčne obremenitve za gospodarstvo (trošarine na brezalkoholne pijače z dodanim sladkorjem in sladili, dražje študentsko delo, ki se bo posledično v obsegu zagotovo zmanjšalo…), je pričakovati, da bo decembrska prodaja slabša kot je bila pred obdobjem krize. Trgovci bodo po naši oceni zadovoljni že, če bo letošnja predpraznična prodaja na ravni lanskoletne,'' je poudarila Lahova in dodala, da je sicer napovedovanje obsega prodaje praktično nemogoče.
Pri sosedih pa denimo napovedujejo, da bodo za božične in novoletne praznike Hrvati letos zapravili približno 11 milijard kun oziroma 1,45 milijarde evrov. Največ porabijo za praktične izdelke in darila, ki jih lahko uporabljajo vsak dan. Največ denarja se tako zbere na račun hrane in pijače, igrač, kozmetike, obutve, knjig, tehničnih zadev in podobno. Manj pa porabijo za luksuzna daril, kot so nakit.
Ljudje kupujejo preudarneje
Trgovci se zavedajo, da so se nakupovalne navade Slovencev močno spremenile. A kot dodajajo v Mercatorju, se vseeno kljub težkim časom ne želimo odpovedati praznovanju.
Dejstvo pa je, kot navajajo trgovci, da nakupujemo bolj načrtno, manj impulzivno, kupci so osredotočeni na cenovno ugodnost, zato vse pogosteje izbirajo izdelke v akciji. Prav tako potrošniki ne nakupijo vsega naenkrat. Sploh če gre za večje nakupe so kupci bolj previdni in pogosteje primerjajo več ponudb, so navedli v Merkurju.
A tako vsakodnevni kot tedenski nakupi so decembra večji, so pojasnili v Tušu. V naših nakupovalnih se znajde več izdelkov za obdarovanje, drobnih pozornosti, sladkarij in gurmanskih užitkov, ki si jih čez leto ne privoščimo, so dejali pri Lidlu, pri Hoferju pa so dodali, da so zaradi vsega naštetega kupci tudi pripravljeni na nekoliko višje izdatke kot sicer, a vseeno je več zavednosti kot v letih pred krizo.
O številkah trgovci ne želijo govoriti, so pa poudarili, da je to daleč najmočnejši mesec v letu. V Harvey Normanu so še razložili, da so pretekli dve leti res opažali, da so darila nekoliko skromnejša, da pa kaže, da letos ljudje že trošijo več. Kot menijo, se ljudje najverjetneje zavedajo, da so najhujša leta krize zdaj vendarle za nami.
Prva darila so najverjetneje že nakupljena, saj je prvi decembrski mož že pred vrati. Že novembra so začne prodaja novoletnih okraskov, so povedli pri Merkurju, pri Mercatorju pa so dodali, da se prodaja izdelkov za praznike postopoma povečuje, največja je nekaj dni pred božičem in nato pred zadnjim dnem v letu.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.