Po seriji zahtev za višje plače in boljše delovne pogoje v javnem sektorju so vedno glasnejši tudi zaposleni v zasebnem sektorju, saj tudi nanje zelo močno vplivajo podražitve. Z januarskim dvigom minimalne plače za 100 evrov so se marsikje v podjetjih porušila plačna sorazmerja. Da bi to preprečili, so na primer v podjetju Spar vsem zaposlenim dvignili plačo v povprečju za 10 odstotkov.
Tokrat pa na slabe odnose v podjetju in predvsem nezadovoljstvo s plačami opozarjajo zaposleni v lendavski izpostavi družbe Lek d.d. Kot so zapisali v dopisu, ki so ga minuli teden objavili na oglasni deski podjetja, ob rednih podražitvah in visoki inflaciji plače v podjetju stagnirajo oziroma se le minimalno povečujejo. "V kolikor se bo ta trend nadaljeval, se bo kmalu pojavilo kar nekaj zaposlenih, ki svojih najemnin, položnic in ostalih obveznosti ne bodo mogli plačevati, četudi so zaposleni pri 'Top delodajalcu leta 2022', 'Družini prijaznemu podjetju', 'Zaposleni pri eni izmed najboljših Novartisovih lokacij' ter ostalimi nesmiselnimi certifikati in priznanji, ki navadnemu delavcu ne pomenijo nič drugega kot dodatno delo in pesek v oči ob mizernih (minimalnih) plačah," še navajajo v dopisu, ki pa je kmalu, tako je za Sobotainfo dejala njihova bralka in zaposlena v podjetju, izginil z oglasne deske.
Delo v treh izmenah, tudi ob praznikih in nedeljah, številne nadure, vse to so stalnice zaposlenih v družbi Lek. Kot opozarja bralka, bi bile plače mnogih izredno nizke, če ne bi prejemali teh dodatkov. Zato nezadovoljstvo med zaposlenimi vedno bolj raste. Če jim vodstvo ne bo prisluhnilo, pa grozijo celo s stavko oziroma prekinitvijo dela.
Kaj zahtevajo?
Takojšnje povečanje plač vseh zaposlenih za najmanj 15 odstotkov, vsakoletno usklajevanje plač z inflacijo vseh zaposlenih, kar mora biti zapisano tudi v kolektivni pogodbi ter pravičnejše deljenje dobička. "Zgodovina nas namreč uči, da so se delavske pravice in plačila vedno izborila in le redko podelila, zato stavko zaposlenih vidimo kot edino možnost in zadnjo pot za izboljšanje naših razmer," še navajajo v svoji zahtevi za dostojno plačilo.
V Lendavi ima Lek pakirnico in del z antiinfektivi. Kot je dejala bralka, so odnosi in delovna klima v podjetju neustrezni, saj se na delavce vrši pritisk in se jih ustrahuje.
Rekordne investicije in vodilni položaj v Sloveniji
Novartis v Sloveniji, v okviru katerega delujejo družbe Lek, Sandoz in slovenska podružnica Novartis Pharma Services, kljub zaostrenim gospodarskim razmeram ohranja vodilni položaj na slovenskem farmacevtskem trgu. Družba Lek je bila z 29-odstotnim tržnim deležem druga na trgu generičnih zdravil, okrepila se je tudi pri zdravilih na recept in ohranila vodilno mesto na trgu zdravil brez recepta in prehranskih dopolnil, na generičnem antiinfektivnem trgu ter trgu podobnih bioloških zdravil.
Lani so nadaljevali z vlaganji v povečanje proizvodnih zmogljivosti in obnovo obstoječih za doseganje večje produktivnosti, prilagajanje potrebam na trgu in regulatornim zahtevam in zagotovitev novih razvojnih zmogljivosti. V letu 2022 so v Sloveniji investirali rekordnih 346 milijonov evrov.
Odziv Novartisa: Razumemo stiske sodelavcev
Za odziv smo prosili tudi vodstvo družbe. V njem so zapisali, da je Novartis v Sloveniji odgovoren delodajalec, zato razumejo skrbi in stiske sodelavcev, še posebej v obdobju zaostrenih makroekonomskih izzivov. "S skoraj 6000 zaposlenimi se nenehno trudimo nemoteno poslovati in zagotavljati zdravila, ohranjati ugled podjetja in zagotoviti dolgoročno stabilnost delovanja naših lokacij. Ob tem ves čas v odprtem dialogu sodelujemo s socialnimi partnerji (svetom delavcev in sindikatom) in skupaj iščemo najboljše rešitve za zaposlene ter naše podjetje."
Prav tako navajajo, da je plačni sistem v Leku d.d. del kolektivne pogodbe in je sestavljen iz več elementov: mesečne osnovne plače, ki je višja od minimalne plače, regresa, božičnice, plačila za nadurno delo, dodatkov in plačila za delovno in poslovno uspešnost (bonus). "Plače v Leku d.d. kot delu družbe Novartis temeljijo na tržni stopnji za podobna delovna mesta (ciljno okoli tržne mediane, v skladu z načeli nagrajevanja v celotni globalni družbi). Osnovne plače se prilagajajo vsako leto. Pri določanju proračunov za plače v posamezni državi Novartis uporablja enak pristop kot primerljive družbe, in sicer za osnovo uporablja povprečje tržnih podatkov iz raziskav plač zunanjih ponudnikov. Glede na visoko inflacijsko okolje še naprej redno primerjamo svoj pristop s primerljivimi podjetji. Redno letno povišanje plač je odvisno od tržne stopnje, trenutnega konkurenčnega položaja v primerjavi s trgom, cenovne dostopnosti, dolgoročne vzdržnosti podjetja in trenutnih poslovnih potreb. Zavedamo se, da trenutne razmere pomenijo precejšen pritisk ne le na zaposlene, temveč tudi za delovanje družbe v smeri zmožnosti zagotavljanja zdravil bolnikom in pozicioniranja na trgu."
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.