Gospodarstvo

'Delajo se norca iz nas'

Ruše/Ljubljana, 21. 04. 2008 09.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Razmere v TDR Metalurgiji so nevzdržne. Delavci spet niso dobili plač, proizvodnja pa še kar stoji.

Glede na to, da je v letu 2007 TDR že prodal za več kot sedem milijonov evrov poslovno nepotrebnega premoženja in da mu je HSE že vrnil za 1,28 milijona evrov bančnih garancij, nas je presenetil predlog za uvedbo prisilne poravnave in trditve, da je obstoj družbe odvisen le od vračila bančnih garancij. TDR bi moral svoje morebitne težave rešiti že s prejeto kupnino in vrnjenimi garancijami. HSE

V Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) so od pristojne revizijske hiše prejeli osnutek poročila po zaključeni drugi fazi pregleda in analize izpolnjevanja prevzetih obveznosti podjetja W&P Profil kot kupca ruške družbe TDR Metalurgija. Iz osnutka je med drugim razvidno, da je poglavitni problem slabega poslovanja družbe upad prihodkov iz naslova poslovanja v letu 2007, je v sporočilu zapisala predstavnica za stike z javnostjo Petja Rijavec. Prihodki so namreč znatno nižji od predvidenih v poslovnem načrtu, ki je bil priloga k pogodbi o prodaji TDR Metalurgije. Družba je v letu 2007 dosegla le 43,5 odstotka planiranih prihodkov ter za petino nižje glede na leto 2006.

V HSE na podlagi poročila ugotavljajo, da gre za poslovni problem TDR in njegovih lastnikov, ki ni povezan s HSE in je izključno odgovornost ruškega podjetja. Na osnovi poročila bo strokovnjak za reševanje problemov insolventnosti in prestrukturiranje podjetij v sodelovanju z vodstvom ruške družbe ocenil možnosti in predloge možnih rešitev obstoja in nadaljnjega poslovanja družbe. V kratkem je tudi predviden sestanek vseh prodajalcev TDR Metalurgije, na katerem bodo predstavljene možne rešitve.

Proizvodnja stoji, jutri plače?

Lastnik in direktor TDR Metalurgije Alojz Cajnko je nedavno sodišču podal predlog, da v podjetju, ki je trenutno v prisilni poravnavi in proizvodnja v njem zaradi pomanjkanja denarja za njen zagon stoji že od novega leta, sproži stečajni postopek. S tem bi brez dela ostalo okoli 200 ljudi iz tovarne in še nekaj takih, ki so tako ali drugače povezani s tovarno. "Okrožno sodišče v Mariboru do danes še ni odločilo o predlogu za začetek stečajnega postopka zoper TDR Metalurgijo, saj je podjetje zaprosilo za odlog odločitve o tem," so sporočili s sodišča.

Razmere v podjetju, ki je nekoč zaposlovalo okoli 2.000 ljudi, naj bi bile po trditvah naše bralke zelo slabe. Sporočila je, da delavci čakajo, kaj bo, ali bodo izgubili službo, kljub dolgi delovni dobi. Prav tako naj ne bi dobili izplačanih plač, okoli 200 delavcev pa naj bi bilo že drugi mesec na čakanju. Neizplačilo plač je za 24ur.com potrdil tudi predsednik sveta delavcev Boris Obrovnik, ki je prejšnji teden zaradi razmer v tovarni pisal tudi premierju Janezu Janši. "Gre za sprenevedanje s strani vlade, pristojnih ministrstev in župana (ruškega župana Vilija Rozmana, op. a.)," je prepričan. "Delajo se norca iz nas."

Sicer je danes Cajnko sklical sestanek, na katerem je Obrovniku in predstavnikom sindikatov pokazal dokument, s katerim je od HSE zahteval sprostitev sredstev za plače. HSE naj bi denar za plače sprostil jutri.

Proizvodnja v ruški družbi stoji že od novega leta, ko je HSE, od katerega je Cajnkova družba W&P Profil odkupila večinski delež TDR Metalurgije, temu podjetju zaradi neplačanih obveznosti prekinil dobavo električne energije. Omenjeni dolg naj bi že poravnali, nato pa se je zapletlo zaradi pomanjkanja denarja za nabavo surovin, zaradi česar so zaposleni začeli prejemati obvestila o čakanju na delo. Vodstvo podjetja zdaj od HSE pričakuje, da bo za vnovični zagon proizvodnje sprostila bančne garancije, ki jih je lastnik predložil ob nakupu večinskega deleža TDR.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

veckasno
23. 04. 2008 21.57
-1
Norca se delajo iz tistega iz katerega se lahk.
JADRO
22. 04. 2008 22.39
+1
TUDI SVET BI LAHKO KAJ RAZISKO!!!
theDuke
22. 04. 2008 12.11
+1
lahko bi 24UR malo pogledal pa prevero komu je bil prodan edini del podjetja ki je prinašalo dobiček TDR legure
Prvo Borec
21. 04. 2008 12.51
+1
V Srbiji so tudi imeli divjo privatizacijo za očuvanje delavskih mest. Če se novi lastnik ni držal dogovora , so mu vzeli tovarno nazaj.
ivan.vindis@gmail.com
21. 04. 2008 12.07
+1
Kak to smrdi spet po ustanovitvi novega JJ tajkuna - spraviti podjetje na ničelno vrednost, potem pa ga kupiti. Rozliček, JJ tudi s čarovniško palico ne bi znal in mogel prikriti svoje totalne nesposobnosti. Saj drugače ne more biti, če ni nič drugega kot obramboslovec.
rozlicek@gmail.com
21. 04. 2008 11.51
-1
Nekateri očitno mislijo, da ima Janša čarovniško palico, da lahko reši vse probleme. Kje pa so bili sindikalisti, ko se je pred mnogimi leti lastninilo podjetje? Bili so tiho. Seveda, saj je NAŠ človek lasninil. Sedaj pa imajo, kar jim gre. Me pa v tej in podobnih zgodbah najbolj moti, da se neko že propadlo podjetje drži nad vodo. Lepo naj vse spravijo v stečaj, da bodo delavci dobili vsaj na pipirju napisano tisto, kar vedo že zelo dolgo. Takšnih podjetij ne potrebujemo več. Če ni rentabilno, naj konča s svojim poslovanjem. Nobene rdeče lepe besede pri tem ne pomagajo več. Poleg tega pa še vsi plačujemo porabo elektrike, ki jo takšno podjetje nikoli ne bo plačalo.
Prvo Borec
21. 04. 2008 11.36
+1
Po njegovih besedah direktor in lastnik TDR Metalurgije Alojz Cajnko (načrtno) izčrpavava podjetje: "V Rušah proizvedeni silikokalcij proda svoji družbi W$amp;P Profil po ceni, ki si jo lahko sam določi. V Limbušu silikokalcij napolni v žico in kolute z žico proda končnemu kupcu po bistveno višji ceni. Smetana ostane v Limbušu, Rušani pa lahko le opazujemo tako dogajanje." Obrovnik meni, da bi v Rušah zlahka zagnali proizvodnjo, če bi Cajnko poplačal TDR Metalurgiji terjatve do povezanih družb W$amp;P Profil in W$amp;P Profil Solarvalue Holding, ki sta 100-odstotni lastnici TDR. "Gre za več kot 3 milijone evrov. Cajnko posoja denar in prodaja silikokalcij samemu sebi in trdi, da firma nima denarja za nakup surovin." Cajnko naj bi izčrpaval TDR Metalurgijo tudi s tem, da je maja lani vodjo pravno-kadrovske službe zaposlil v W$amp;P Profil Solarvalue Holding in ji dal pooblastilo za opravljanje storitev s področja pravno-kadrovskih zadev v TDR Metalurgiji. Omenjeni holding zdaj za te storitve izdaja račune TDR Metalurgiji. "Direktorju očitam še to, da se v lanskem letu ni niti skušal poravnati z delavci, ki so utrpeli poškodbe pri delu. Bili smo toliko korektni, da nismo vlagali tožb, temveč smo predložili odškodninske zahtevke interni komisiji. Delodajalec pa je bil toliko nekorekten, da navkljub vztrajnim prizadevanjem sveta delavcev ni sklical niti ene seje komisije, kaj šele da bi sprožil obravnavo zahtevkov," nam je še dejal Obrovnik, ki še vedno upa, da ima lastnik poštene namene. "Upam, da si res prizadeva izvesti uspešno prisilno poravnavo, ne pa da bo TDR Metalurgija zdrsnila v stečaj."
vera.jug@email.si
21. 04. 2008 11.23
-1
To pa res nič novega tudi nekdanji delavci v SIJ so se odpovedovali plač,država je vse prodala, mi smo se pa za delnice obrisali pod nosom .Tako da ni nobenih razlčik v sedanji metalurgiji in nekdanjemu železarstvu
Prvo Borec
21. 04. 2008 11.15
+1
DeSUS - DEMOKRATIČNA STRANKA UPOKOJENCEV SLOVENIJE ALOJZ CAJNKO, prav zajebavajo se iz ljudi, ker smo jim "šenkali" tovarno, da ne bi odpuščal delavce. SRAMOTA !!
preprostež
21. 04. 2008 10.48
+1
Kako je lahko podjetje nekoč poslovalo z 2000 delavci, sedaj pa niti teh 200 ne more izplačati?