Gospodarstvo

Delavci z višjo izobrazbo odhajajo

Velenje, 13. 09. 2010 12.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mineva leto dni od delavskega upora v Gorenju. Razpoloženje v podjetju je zdaj boljše, še vedno pa ostaja nekaj odprtih vprašanj, ki jih morajo rešiti.

Matična družba Gorenje trenutno zaposluje 4693 delavcev, pred tremi leti jih je bilo v podjetju 5535, število pa se je zmanjševalo predvsem na t. i. mehke načine z upokojevanjem in odpuščanjem zaposlenih za določen čas. V Gorenju od 30 do 40 odstotkov zaposlenih prejema plačo v višini od 600 do 750 evrov neto, se je pa sindikat z vodstvom družbe dogovoril, da ob pravkar zabeleženi 60. obletnici delovanja podjetja vsem delavcem Gorenja po Sloveniji družba izplača 60 evrov neto.

Leto dni po spontanem delavskem uporu v velenjskem Gorenju predsednica Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije Lidija Jerkič priznava, da sta ta in poznejša splošna stavka v panogi pripomogla k višji minimalni plači vseh zaposlenih v Sloveniji. V Gorenju je ostala minimalna plača 600 evrov neto, višja plačna razmerja pa še niso urejena.

Upor se je odvijal sredi lanskega septembra, razpoloženje v podjetju pa je zdaj boljše, je dejal predsednik konference Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) v Gorenju Žan Zeba. Standard minimalne plače v višini 600 evrov neto velja še danes, razen za podjetje Notranja oprema, ki slabše posluje, je dodal Zeba, pričakuje izboljšanje poslovanja omenjenega podjetja.

Delavci z višjo izobrazbo odhajajo

Ob višji minimalni plači pa doslej v podjetju še niso uredili plačna razmerja delavcev z višjo izobrazbo in daljšo delovno dobo. "Za te delavce še nismo naredili zadosti, to je zdaj naša glavna naloga," opozarja Zeba in dodaja, da v podjetju odhajajo predvsem zaposleni z višjo izobrazbo, kot pa je priliv teh kadrov, kar je po njegovem tudi problem samega podjetja, ne le sindikata.

Borili so se za slovenske delavce

Višja minimalna plača za vse zaposlene v Sloveniji je nedvomno tudi posledica stavke v Gorenju, je poudarila Jerkičeva, ki je sicer izpostavila izboljšanje razmer v panogi. "Tako kot je kovinska in elektropredelovalna industrija prva zaznala krizo, očitno tudi prva leze iz te krize, a ne še povsod," je dejala. Spodbudna sta med drugim podatka, da se je ustavilo odpuščanje v panogi in da se je povprečna bruto plača v panogi v letu dni od maja lani do maja letos zvišala za desetino, predvsem na račun višje minimalne plače.

Od začetka krize oktobra 2008 do junija letos se je število zaposlenih v dejavnosti zmanjšalo za 15.000. V zadnjem obdobju pa še dodatno zaposlujejo v panogi, tudi v podjetjih, ki so prej odpuščala, je dejala Jerkičeva.

'Država naj sodeluje v dokapitalizaciji Gorenja'

... in tudi ponoči. Borili so se za boljši jutri vseh slovenskih delavcev.
... in tudi ponoči. Borili so se za boljši jutri vseh slovenskih delavcev. FOTO: Kanal A
V ostalih podjetjih, ki spadajo pod okrilje velenjske regijske organizacije SKEI, v sindikatu beležijo pozitiven trend. Med uspešnejša podjetja spada družba BSH Nazarje, kjer dodatno zaposlujejo in bodo, kot kaže, presegli letošnje načrte poslovanja. Sekretar regijske organizacije SKEI Branko Amon je povedal še, da so, kot so napovedali, vložili kazensko ovadbo zoper lastnika in upravo podjetja Podkrižnik, ki je v lasti poslanca SDS Iztoka Podkrižnika, in sicer zaradi oviranja sindikalne dejavnosti.

V zvezi z Gorenjem pa se je dotaknila tudi še načrtovane dokapitalizacije družbe in pri tem pozvala državo, naj tokrat v dokapitalizaciji sodeluje. "Sprememba lastniških deležev bi lahko pripeljala do tega, da bi bilo tudi Gorenje manj socialno občutljivo," opozarja Jerkičeva.

Opozorilom se je pridružil tudi Zeba, ki verjame, da je Gorenje za državo strateškega pomena, glede na to, da skupina v Sloveniji zaposluje okoli 7500 delavcev, od poslovanja podjetja pa so odvisna tudi številna posredna delovna mesta. "Zato je zelo pomembno, kako se bo država tukaj odločila. Jaz verjamem, da bo država šla zraven in bo imela možnost odločanja pri odločitvah strateškega pomena za Gorenje," je dejal Zeba.

Izpostavil je še razmere v ljubljanskem podjetju Gorenje Tiki, ki je v postopku zapiranja. Tam se sindikat z vodstvom družbe pogaja za višje odpravnine, ravno danes se nadaljuje četrti krog pogajanj.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User568663
14. 09. 2010 10.08
Po deležu diplomantov na področju znanosti, matematike in računalništva med vsemi univerzitetnimi diplomanti je Slovenija s 4,4 odstotka na predzadnjem mestu v EU-27 pred Bolgarijo, vodilni pa sta Irska (15,1) in Velika Britanija (13,2). Na področju družbenih in poslovnih ved ter prava pa smo po deležu (49,7 odstotka diplomantov) na tretjem mestu v EU.
User437104
14. 09. 2010 00.06
Seveda je v Gorenju red in disciplina, saj so policijsko podjetje, s številnimi podružnicami po svetu, kjer je opravljala posle še Udba, danes pa Sova. Res zanimivo, kam lahko pri nas odide samooklicani strokovnjak, ko jih več kot 90% dela za državo. Zagotovo firme ne bodo zapuščali stari inženirji, saj je odvisna od njihovega poznavanja tehnologij, politike in logistike podjetja, v katerem so bili zaposleni v glavnem tajni policaji. Njim je jasno, da nimajo kam in jim nikjer ne more iti tako dobro, niti jih nihče ne ogroža. Razen poslov s Hrvaško, nimajo nikjer omembe vrednega trga ali razvojnega programa, znamka so le na Zahodnem balkanu. O tem pričajo tudi številni arhivski posnetki iz tragedije v Bosni, na katerih so v raznih klubskih prostorih, za ustaškimi in muslimanskimi teroristi, vidne razobešene reklame in simboli Gorenja. Prav tu je nastal problem, ko se je začelo govoriti o Patriah oziroma izginulih milijonih ter državnih povezavah, ko so hoteli hrvati zavarovati svoj delež in zaposlili svoje ljudi, če je podjetje hotelo obdržati trge na Hrvaškem. Belo tehniko bi lahko dobili kjerkoli, poslovni sistem Gorenja pa ima razpredene še druge dejavnosti, ki so postale še posebej pomembne od osamosvojitve naprej. Velja se tudi vprašati, kam je izginil ves dobiček naše največje firme, v razvoj ga zanesljivo niso vlagali, v delavce pa tudi ne. Namesto 1200, naj bi par tisoč delavčkov zrihtalo nekaj manj kot 600 eur minimalne plače, kar je nekaj bolje kot na Hrvaškem. Za tako politično industrijo, so dovolj "strokovnjaki" z osnovno šolo, saj lahko očitno cel poslovni sistem ugasnejo v trenutku, s pritiskom na stikalo in ga tista peščica strokovnjakov tako tudi prižge nazaj, s povsem novo delovno silo za tekočimi traki. Še najbolj bi se jim obnesel Nemški recept, velik logistični koncern z vso jeklarsko, elektronsko ter izolacijsko industrijo skupaj, ne pa da se matrajo in zajebavajo ljudi po kosih. V jugi se ni nihče sekiral, zdaj pa imajo same probleme, ko skrivajo te (ne)smiselne povezave, čeprav je od nekdaj tako in zgleda lahko le tako uspešno delujejo.
User449153
13. 09. 2010 21.48
Kam odhajajo na občine delat, ali kavo kuhat?????
User439321
13. 09. 2010 20.51
In na koncu bodo v podjetju ostali le še proizvodni delavci, tajnice in seveda direktorji! Razvoj in prihodnost podjetja sta zagotovljena.
mulcon
13. 09. 2010 18.51
Delavci z višjo izobrazbo odhajajo Adijo, vprašanje če je splon kakšna škoda.Dajte novinarji že izmislit neko drugo frazo, ta je že fejst zlajnana. Sicer se pa naj spakira še komplet vlada v tujino.
User203582
13. 09. 2010 18.43
Gorenje očitno dela "USODNA" napaka. Izgublja delavce. In ko izgublja delavce, izgublja kakovost. Da bi zopet gdaj prišlji na njivo kakovost, ki so ga imeli [oz., ki ga imajo] bo trajalo precej let, precej zapravljanje, precej več delo, in PRECEJ DENARJA. Bolje bi bilo malo 'potrpeti' in zalagati, da obdržijo delavce oz. kakovost kot pa da to, ker se zdaj dogaja. GORENJE NEMORE VEČ BITI TO GORENJE KER JE BILO!!
User41476
13. 09. 2010 17.57
@mirko 31: tržni kapitalizem = delaj za vedno manj, da boš lako preživel
User446261
13. 09. 2010 17.53
v Franciji se Aristonu splača delati bojlerje, v Sloveniji Gorenju ne! ugibam: ali so Francozi cenejši od Slovencev, ali je samo vodstvo Gorenja bolj butasto od Aristonovega?
User432558
13. 09. 2010 17.27
ko bodo zaprli še ceste meneđerski bandi, kot leta 1991 bo pa druhgače!
User432558
13. 09. 2010 17.26
zgodilo se ljudstvo! pred enim letom! čestitamo!
User383542
13. 09. 2010 16.49
ko bi vsaj odšli vsi menedžerji!!!!
User428535
13. 09. 2010 16.38
delak se u gorenju obrat hza, in res delaš ko bik za male pare!
User492549
13. 09. 2010 16.13
Ja pa kaj, naj kar odhajajo, na Kitajskem delavci izobraženi in neizobraženi delajo za 5 krat nižjo plačo, v Srbiji pa za 3 krat nižjo, bodo pač podjetja prestavlja stroje v Srbijo ali pa na Kitajsko, pa še večji dobiček bodo imela! To je kapitalizem, hoteli ste ga, zdaj ga pa imejte!
User267070
13. 09. 2010 15.52
Eno je izobrazba, drugo je znanje. Do obeh pa je v Sloveniji čedalje težje prit!
User107182
13. 09. 2010 15.41
Cela drama. Če ima kdo boljšo ponudbo, jasno da bo zamenjal. Ravno to je to, kar 24ur in slovenska raja še niso dojeli: vsak mora poskrbeti zase, če mu nekje ne paše ali kje dobi boljšo ponudbo, gre drugam. Dobrodošli v tržni kapitalizem, kjer je vsak svoje sreče kovač.
b77
13. 09. 2010 15.40
resslovenka vi naštudirani pametnjakoviči kar prodajte ideje napravite še eno Gorenje potem pa si delite ogromne plače! na vas je bodočnost-običajno v gostilnah in na žurih za atkov denar
User595088
13. 09. 2010 15.39
Gorenje v splošnem sploh ne bi bilo potrebno nenehne pomoči, v kolikor je ne bi skrivaj želel olastniniti ožji management. Že res da imajo delavci min. plačo 600 € Imajo pa mladi inženirji (tudi univerzitetno diplomirani) sramotno nizke plače. Podatek da zdravnik za vikend dežurstva dobi več denarja (preko 2000€ brutto), kot mlad inženir v podjetju tipa gorenje, je dovolj zgovorna informacija. Ni ravno presenetljivo da višje izobraženi odhajajo.Kdo pa bo danes še študiral tehniko?
resslovenka
13. 09. 2010 15.15
Naši delodajalci se izobraženih kadrov otepajo, ker so bolj bistri, imajo več znanja in nasplošno drugačne, dolgoročnejše ideje. Na žalost vladajo v slovenskem prostoru razni direktorji d.o.o.-jev in s.p.-jev, ki niso presegli miselnosti konjskih mešetarjev.
User487769
13. 09. 2010 15.04
Kakšen naslov !! Kam odhajajo ??
mastablasta
13. 09. 2010 15.03
"Borili so se za slovenske delavce" - očitno ne za vse. niti za vse svoje kolege ne.