Delavci, zaposleni v sežanskem podjetju Gratim, so protestirali, ker jim podjetje dolguje plače za lanski oktober, november in december ter letošnji januar. Organizirali so protest pred občino Sežana in lokalnim zavodom za zaposlovanje.
Po besedah predstavnika Nevidnih delavcev sveta Andreja Kurnika je protestiralo okoli 35 tujih delavcev in nekaj njihovih podpornikov. Sprejel jih je podžupan David Škrabar, ki je obljubil, da bodo poskušali s pozivi na državni zbor pomagati k ureditvi statusa tujih delavcev. Organiziral je tudi sestanek, ki so se ga udeležili predstavniki centra za socialno delo, upravne enote, Rdečega križa, Karitasa. Ugotovili so, da je treba takoj ukrepati, da bodo delavci lahko ostali v Sloveniji, da jim je treba pomagati pri pridobitvi denarne pomoči. Pojasnili so jim tudi, kako se lahko vključijo v sistem humanitarne pomoči.
30 delavcev, ki jim podjetje Gratim po navedbah Nevidnih delavcev sveta krši delavske in socialne pravice, je že moralo zapustiti Slovenijo, 55 delavcev iz Sežane in 15 iz Kopra pa še vztraja. Po letih dela v Sloveniji, ko so zgradili pomembne infrastrukturne objekte v občini Sežana in drugje, so ostali brez sredstev za preživljanje, celo na robu lakote. Zato so se združili v okviru organizacije Nevidni delavci sveta.
Delavci zahtevajo takojšnje izplačilo plač, regresa, neplačanih nadur in ostalih pravic iz dela, ki jim jih dolguje Gratim, in plačilo socialnih prispevkov za zaposlene. Od državnih in občinskih institucij zahtevajo, da jim takoj omogočijo uresničevanje socialnih pravic, da jih zaščitijo pred grožnjami delodajalca in da takoj dosežejo izplačilo vseh zaostalih prejemkov. Od pristojnega ministrstva pa pričakujejo takojšen začetek spreminjanja zakonodaje, ki ureja vprašanje delovnih migracij za enakopravnost vseh delavcev.
Delavci Gratima iz Sežane in Kopra so popolnoma odvisni od svojega delodajalca. Stanovanje, v katerem živijo in za katerega vsak mesečno plačujejo po 150 evrov, s tem da v enem apartmaju živi 12 ljudi, je delodajalčeva last. Slednji pričakuje "poslušnost in ubogljivost" delavcev, saj bi zanje izguba stanovanja pomenila bodisi izgubo dovoljenja za bivanje bodisi izgubo prijave bivališča, in s tem izgubo vseh pravic iz dovoljenja za stalno bivanje, so sporočili iz organizacije Nevidnih delavcev sveta.
Poskušali smo poklicati podjetje Gratim s sedežem v Domžalah, ki pa ima nedosegljivo telefonsko številko. Tudi njihovi računi so blokirani.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.