
Gre za spremembe statuta, ki se nanašajo na izključitev prednostnih pravic obstoječih delničarjev pri nakupu Lekovih delnic v primeru dokapitalizacije družbe, in za dopolnitve statuta v delu, ki govori o omejitvi 15-odstotnega praga za nakup Lekovih delnic. Delničarji so ta člen, po katerem bi moral prevzemnik za pridobitev več kot 15 odstotkov Lekovih delnic pridobiti ustrezno dovoljenje nadzornega sveta, črtali iz statuta.
Poleg tega je skupščina sprejela sklep, da Lek svoje lastne delnice lahko proda Novartisu.
Švicarjem so tako odprta vrata v Lek in prevzem se lahko uspešno zaključi.
Generalni direktor Leka Metod Dragonja je za 24 ur povedal, da je današnja skupščina potekala v skladu s pričakovanji, kar je potrdila tudi udeležba in stoodstotna potrditev sklepov. Skupščina je potrdila tiste predloge, ki na septembrski skupščini niso bili potrjeni, ker takrat še ni bil dosežen dogovor s skupino ključnih delničarjev. Ta dogovor je bil v vmesnem obdobju dosežen in s tem je bila zagotovljena ustrezna izpolnitev pogojev, ki jih je Novartis pričakoval, da bi lahko izvedel formalne zaključke glede prevzema Leka.

Glede ciljev za prihodnje leto je Dragonja povedal, da so zdaj ravno v postopku potrditve. Računajo, da bodo vzdrževali dinamično rast, ki bo približno na ravni rasti, ki jo bodo dosegli v tem letu, to je preko 20 odstotkov.
Zaključek prevzemnih aktivnosti je vezan na pravnomočnost ugotovitvene odločbe agencije za trg vrednostnih papirjev. Integracijska faza prevzema se bo predvidoma začela drugi teden decembra. Že zdaj so opredeljeni projekti, ki bodo potrebni za realizacijo dodatnih poslovnih učinkov oz. t.i. sinergije. Teh projektov je zaenkrat šest. V glavnem so osredotočeni na razvoj, trženje in na izgradnjo dodatnih kapacitet, ki naj podprejo ambiciozne cilje poslovanja, je še povedal Dragonja.
Kot je znano, so izredno skupščino pred mesecem dni zahtevali štirje veliki delničarji Leka (Kapitalska družba, Slovenska odškodninska družba, Nacionalna finančna družbe in družba za upravljanje Triglav), in sicer zato, da bi zaradi prenizke ponudbene cene Novartisa (95.000 tolarjev) lahko izglasovali sklepe, s katerimi bi otežili morebiten Lekov prevzem. Ko je Novartis po pogajanjih z lastniki zvišal ponudbeno ceno na 105.000 tolarjev, so večji delničarji dnevni red skupščine razširili s predlogi sprememb statuta, ki Švicarjem omogočajo prosto pot za dokončen prevzem Leka.
Novartis, ki je v javni ponudbi za prevzem Leka deset dni pred iztekom ponudbe (18. novembra letos) pridobil že 75 odstotkov vseh delnic ljubljanskega farmacevta, po nekaterih neuradnih podatkih pa naj bi zdaj obvladoval že 80 odstotkov družbe.