Lani je največji slovenski telekomunikacijski operater, ki je v večinski državni lasti, za dividende sicer namenil ves bilančni dobiček v višini 65,05 milijona evrov oziroma 10 evrov bruto na delnico.
Dimitrij Marjanovič je univerzitetni diplomirani ekonomist z bogatimi izkušnjami s področja korporativnega upravljanja. V SDH (prej Slovenska odškodninska družba), je zaposlen od leta 2000. Od 1. aprila letos je zaposlen na delovnem mestu direktorja oddelka za finančno upravljanje. Bil je član več nadzornih svetov oziroma upravnih odborov družb, kot so SCT, Iskra, Splošna plovba. V obdobju 2010-2015 je bil tudi predsednik upravnega odbora Sklada za financiranje razgradnje Nek.
Poleg tega so delničarji potrdili sklep o spremembah in dopolnitvah statuta družbe. Med drugim so dopolnili seznam dejavnosti, zaradi predvidene razširitve dejavnosti na področje energetskih storitev, nekaterih zavarovalniških in finančnih storitev ter storitev socialnega servisa in zdravstvenih storitev in ne le zagotavljanja informacijske podpore na teh področjih.
Na predlog spremembe statuta, ki prinaša določbo glede minimalne stopnje izobrazbe tudi za delavskega direktorja, je bil vložen nasprotni predlog, ki pa ga delničarji niso podprli. Nasprotni predlog je slonel na mnenju sveta delavcev, ki je omenjeni spremembi statuta nasprotoval, ker da bi to pomenilo kršenje ustavne pravice delavcev do soodločanja pri upravljanju družbe.
Predsednik nadzornega sveta Telekoma Slovenije Borut Jamnik je na skupščini pojasnil, da je bilo lansko leto intenzivno zaradi postopkov za privatizacijo družbe. Poleg tega je bil sprejet strateški poslovni načrt skupine Telekom Slovenije za obdobje 2016-2020, veliko je bilo tudi aktivnosti v zvezi s prestrukturiranjem družbe oziroma skupine.
Predsednik uprave Telekoma Rudolf Skobe je dodal, da je Telekom lani aktivno sodeloval v širšem trendu konsolidacije telekomunikacijskega trga - med drugim so prevzeli družbo Debitel. Poleg tega so se kadrovsko prestrukturirali oziroma zmanjševali število zaposlenih.
Nova strategija družbe in skupine za naslednjih pet let predvideva tri ključne stopnje. Prva stopnja predstavlja inoviranje osnovne dejavnosti, druga stopnja bo osredotočena na digitalizacijo in avtomatizacijo, tretja stopnja pa ustvarjanje vrednosti. "Telekom Slovenije bo v letu vitek in okreten operater," poudarja Skobe.
Predsednika društva Mali delničarji Slovenije Rajka Stankovića je ob tem zanimala izpostavljenost družbe do tožb. Skobe je pojasnil, da se je ta v zadnjih letih občutno zmanjšala. Skupni znesek odškodninskih tožb proti Telekomu zdaj znaša okrog 300 milijonov evrov, v zadnjem letu pa niso prejeli nobene večje tožbe, ki bi bistveno spremenila izpostavljenost.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.