Gospodarstvo

Delničarji Telekoma podelili razrešnico upravi

Ljubljana, 13. 05. 2016 17.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Delničarji Telekoma Slovenije so na skupščini družbe sprejeli sklep, da se za dividende nameni pet evrov bruto na delnico oziroma skupno 32,53 milijona evrov. Preostali del bilančnega dobička za lansko leto v višini 9,73 milijona evrov je skupščina, na kateri je bilo prisotnega 80 odstotkov kapitala, prenesla v naslednje leto.

Lani je največji slovenski telekomunikacijski operater, ki je v večinski državni lasti, za dividende sicer namenil ves bilančni dobiček v višini 65,05 milijona evrov oziroma 10 evrov bruto na delnico.

Telekom Slovenije - 3
Telekom Slovenije - 3 FOTO: Reuters
Skupščina se je poleg tega danes seznanila z odstopom Mateja Goloba Matzeleta s funkcije člana nadzornega sveta, ki predstavlja kapital. Namesto njega je v nadzorni svet na podlagi nasprotnega predloga Slovenskega državnega holdinga (SDH) imenovala Dimitrija Marjanoviča, za mandatno obdobje štirih let, ki začne teči danes. Osnovni predlog je sicer za imenovanje predvideval Charlesa J. Burdicka.

Dimitrij Marjanovič je univerzitetni diplomirani ekonomist z bogatimi izkušnjami s področja korporativnega upravljanja. V SDH (prej Slovenska odškodninska družba), je zaposlen od leta 2000. Od 1. aprila letos je zaposlen na delovnem mestu direktorja oddelka za finančno upravljanje. Bil je član več nadzornih svetov oziroma upravnih odborov družb, kot so SCT, Iskra, Splošna plovba. V obdobju 2010-2015 je bil tudi predsednik upravnega odbora Sklada za financiranje razgradnje Nek.

Poleg tega so delničarji potrdili sklep o spremembah in dopolnitvah statuta družbe. Med drugim so dopolnili seznam dejavnosti, zaradi predvidene razširitve dejavnosti na področje energetskih storitev, nekaterih zavarovalniških in finančnih storitev ter storitev socialnega servisa in zdravstvenih storitev in ne le zagotavljanja informacijske podpore na teh področjih.

Na predlog spremembe statuta, ki prinaša določbo glede minimalne stopnje izobrazbe tudi za delavskega direktorja, je bil vložen nasprotni predlog, ki pa ga delničarji niso podprli. Nasprotni predlog je slonel na mnenju sveta delavcev, ki je omenjeni spremembi statuta nasprotoval, ker da bi to pomenilo kršenje ustavne pravice delavcev do soodločanja pri upravljanju družbe.

Delničarji so podelili tudi razrešnico upravi in nadzornemu svetu za leto 2015 ter imenovali družbo KPMG Slovenija za revidiranje izkazov Telekoma Slovenije za poslovno leto 2016.

Predsednik nadzornega sveta Telekoma Slovenije Borut Jamnik je na skupščini pojasnil, da je bilo lansko leto intenzivno zaradi postopkov za privatizacijo družbe. Poleg tega je bil sprejet strateški poslovni načrt skupine Telekom Slovenije za obdobje 2016-2020, veliko je bilo tudi aktivnosti v zvezi s prestrukturiranjem družbe oziroma skupine.

Predsednik uprave Telekoma Rudolf Skobe je dodal, da je Telekom lani aktivno sodeloval v širšem trendu konsolidacije telekomunikacijskega trga - med drugim so prevzeli družbo Debitel. Poleg tega so se kadrovsko prestrukturirali oziroma zmanjševali število zaposlenih.

Nova strategija družbe in skupine za naslednjih pet let predvideva tri ključne stopnje. Prva stopnja predstavlja inoviranje osnovne dejavnosti, druga stopnja bo osredotočena na digitalizacijo in avtomatizacijo, tretja stopnja pa ustvarjanje vrednosti. "Telekom Slovenije bo v letu vitek in okreten operater," poudarja Skobe.

Predsednika društva Mali delničarji Slovenije Rajka Stankovića je ob tem zanimala izpostavljenost družbe do tožb. Skobe je pojasnil, da se je ta v zadnjih letih občutno zmanjšala. Skupni znesek odškodninskih tožb proti Telekomu zdaj znaša okrog 300 milijonov evrov, v zadnjem letu pa niso prejeli nobene večje tožbe, ki bi bistveno spremenila izpostavljenost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VidimVas
14. 05. 2016 20.47
-4
Višina/procent prenosa bilančnega dobička je premajhen, da bi lahko rekli, da Lastnik višek denarja usmerja v posodobitev, reorganizacijo .. .podjetja. Gre za izplen podjetja. To je pravica lastnikov, je pa res tudi, da to vodi v propad podjetja. To je naša praksa pod upravljanjem države, kjer neizvoljeni veliki vodja JJ počne kar hoče.
EMINENT
14. 05. 2016 21.20
-2
EMINENT
14. 05. 2016 20.38
+1
Bi pa v tem primeru povprašal naše vrle neobremenjene in nekoruptivne novinarje povprašal, če vedo kaj se dogaj v Delavski hranilnici. UPS, nemi reč da ste vse pripadniki istega sindikata
selector
14. 05. 2016 18.16
+0
jst ji nebi :P
EMINENT
14. 05. 2016 16.49
+5
Po odzivu na to novico, je edino kar mi na pamet pade; Saj kaj boljšega si ne zaslužite.( prodane komunistične duše).
xyxyxyxyxyxyxy
14. 05. 2016 09.53
+1
Vse dosedanje in sedanja vlada pa so hoteli prodati - to so čisto navadne prodane duše.
SEJBOBOL
13. 05. 2016 21.51
+5
Izbrisan komentar: A niso nameraval še nedolgo nazaj vse to prodat , luzerji ....