Ostro nasprotovanje Laščanov
![Laščani bodo na jutrišnji skupščini lahko uveljavljali 41,2 odstotka glasovalnih pravic](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jul2002/2013062.jpg?v=d41d)
V Laškem poudarjajo, da niso proti dokapitalizaciji Uniona, vendar pa ne na način, kot si ga predstavljata ožje vodstvo Uniona in Interbrew. Na stran Laščanov se je v petek postavilo tudi upravno sodišče. Odločilo je, da bodo Laščani na jutrišnji skupščini Pivovarne Union pri odločanju o predlogu dokapitalizacije lahko uveljavljali 41,2 odstotka glasovalnih pravic, s tem pa dokapitalizacija, na podlagi katere bi se lastniška razmerja v Unionu spremenila v korist Interbrewa, ne bo izglasovana.
Za sprejetje predloga o dokapitalizaciji bi na skupščini moralo glasovati 75 odstotkov navzočega kapitala, kar pa ob 41,2-odstotnemu deležu glasovalnih pravic, ki jih je sodišče konec tedna z začasno odredbo dodelilo Laščanom, ne bo mogoče.
Še sredi minulega tedna je sicer kazalo, da bodo Laščani na jutrišnji skupščini lahko uveljavljali le 24,24 odstotka glasovalnih pravic. Tako je namreč 27. avgusta odločil urad za varstvo konkurence, ki je 25. julija izdal sklep, v katerem je zapisal, da sme Pivovarna Laško do izdaje odločbe o ugotovitvi skladnosti koncentracije s pravili konkurence uresničevati le tiste glasovalne pravice, za katere je predhodno dobil soglasje urada. Ta mu je sicer že za skupščino 25. julija, na kateri so delničarji Pivovarne Union med drugim odločali o delitvi bilančnega dobička, dovolil, da uveljavlja glasovalne pravice do višine 24,24 odstotka delnic Uniona.
Laško se je pritožilo na upravno sodišče, to pa je z začasno odredbo njihov glasovalni delež v tej točki dnevnega reda tokratne skupščine Uniona povišalo na 41,2 odstotka. Upravno sodišče je v utemeljitvi svoje odločitve med drugim zapisalo, da Laško v primeru neizdaje začasne odredbe ne bi moglo zavarovati vrednosti svoje naložbe, s čimer bi verjetno zanj nastale hujše škodljive posledice.
Laščani so namreč v svoji tožbi zoper urad za varstvo konkurence izpostavili, da bi se po izglasovanju predlaganih sklepov o dokapitalizaciji Uniona njihov delež v osnovnem kapitalu ljubljanske pivovarne znižal na 38,86 odstotka, delež Interbrewa pa povečal na 50,28 odstotka. S tem bi slednji dokončno pridobil obvladujoč vpliv v Pivovarni Union.
Tako nastalo znižanje deleža Laškega v osnovnem kapitalu Uniona bi povzročilo ogrozitev vrednosti njihove naložbe, ker "bi za vse potencialne strateške partnerje postalo jasno, da ima obvladujoči vpliv v Pivovarni Union Interbrew".
Belgijci brez pravic?
Interbrew, kjer odločitve sodišča ne razumejo, saj je ta, kot so zapisali, v nasprotju z najboljšimi interesi Pivovarne Union in konkurenco na slovenskem trgu piva, tako praktično nima možnosti, da bi dosegel izglasovanje dokapitalizacije Pivovarne Union. Za dokapitalizacijo bi na skupščini namreč moralo, kot že omenjeno, glasovati 75 odstotkov navzočega kapitala.
Delničarji Uniona, med katerimi so trenutno največji s 47,86-odstotnim deležem Laščani, medtem ko ima njihov tekmec, Interbrew, 41,2-odstotni delež, bodo sicer na jutrišnji skupščini odločali še o imenovanju posebnega revizorja. Pri tej točki dnevnega reda bodo lahko Laščani uveljavljali le 24,24 odstotka glasovalnih pravic, saj jim upravno sodišče glede izdaje začasne odredbe tudi v tej točki, pa tudi v točki otvoritve skupščine in ugotovitvi sklepčnosti, ni ugodilo. Menilo je namreč, da neizglasovanje imenovanja posebnega revizorja, o kateri bodo glasovali delničarji, ne bi predstavljalo hujših škodljivih posledic za Pivovarno Laško, enako pa velja tudi za morebitno izglasovanje predlaganega dnevnega reda skupščine.