Gospodarstvo

Delodajalci želijo črtati večino večjih sprememb zakona o delovnih razmerjih

Ljubljana, 24. 10. 2023 20.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Reprezentativne delodajalske organizacije so v državnem zboru posredovale več predlogov dopolnil k predlogu novele zakona o delovnih razmerjih. Z njimi predlagajo črtanje vseh večjih sprememb, z zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev nasilja v družini vred, tako da bi v noveli med odmevnejšimi rešitvami ostale le določbe dveh evropskih direktiv.

Trgovinska zbornica Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije bi z dopolnili črtali več členov v predlagani noveli, med večjimi spremembami bi v zakonu pustili le določbe obeh evropskih direktiv, ki morajo biti potrjene do 15. novembra.

"Delodajalci smo bili pripravljeni sprejeti uskladitve z direktivama in usklajene kompromisne predloge med vlado in obema socialnima partnerjema, nasprotujemo pa predlaganim spremembam, ki predhodno niso bile usklajene med vlado in obema socialnima partnerjema. Te namreč predvsem za delodajalsko stran prinašajo številne nove finančne in administrativne obremenitve," so utemeljili predlagane amandmaje.

Gospodarska zbornica
Gospodarska zbornica FOTO: Bobo

Predstavniki gospodarstva tako predlagajo umik določb, ki so se minuli teden izkazale za najbolj sporne in se nanašajo na zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev nasilja v družini.

Ministrstvo za delo je namreč za sindikalne zaupnike, ki zahtevajo boljše delovne pogoje ali opozarjajo na nepravilnosti v podjetju, predvidelo zadržanje učinkovanja odpovedi pogodbe do odločitve delovnih sodišč na prvi stopnji oziroma najdlje za šest mesecev. V primeru prepovedi dela bi jim zagotovili višje nadomestilo, namesto 50 bi jim pripadalo 80 odstotkov plače.

Več predlogov črtanja sprememb

V zvezi z žrtvami nasilja v družini pa predlagana novela predvideva petdnevni plačani dopust, ko morajo urejati zadeve na centru za socialno delo, na sodiščih, organizirati stike pod nadzorom in se v nekaterih primerih tudi seliti; možnost sklenitve krajšega delovnega časa ter odrejanje nadurnega dela, neenakomernega delovnega časa ali nočnega dela samo z njihovim predhodnim pisnim soglasjem.

V delodajalskih organizacijah bi umaknili tudi predvidene spremembe s področja omejevanja prekarnosti agencijskih delavcev in napotitev delavcev. Ministrstvo za delo je namreč predvidelo, da bi agencijski delavci, ko so na čakanju na delo, namesto sedanjih 70 odstotkov minimalne plače prejeli 80 odstotkov osnovne plače, napotenim delavcem pa bi zagotovili podatke o uporabniku, pri katerem bodo delali.

Prav tako bi delodajalci z dopolnilom odpravili spremembe pri pisnem opozorilu pred odpovedjo, s katerimi želi ministrstvo preprečiti odpuščanja delavcev brez utemeljitve. Predlagana novela v tej luči na novo določa obveznost delodajalca, da se na zahtevo delavca, ki mu poda opozorilo pred odpovedjo, izjavi o očitanih kršitvah. Na zagovoru o okoliščinah kršitev bi bil lahko vključen tudi sindikalni zaupnik.

Nič bolj ni gospodarstvo naklonjeno predvideni uvedbi subsidiarne odgovornosti v gradbeništvu. Naročnik storitve, pri katerem podizvajalec izvaja storitev, bi bil namreč glede na predlagano novelo subsidiarno odgovoren za neplačilo plače delavcu s strani delodajalca podizvajalca.

Delodajalske organizacije so predlagale še amandma za črtanje pravice do odklopa, skladno s katero delodajalec zaposlenega ne bi mogel poklicati v popoldanskem času oziroma v času tedenskega počitka, med vikendom ali dopustom.

Kaj bi ostalo?

Med večjimi spremembami bi tako v noveli ostale le določbe obeh direktiv, ki med drugim za zaposlene uvajajo pet dni neplačanega dopusta za oskrbo oziroma nego družinskega člana ali osebe, s katero delavec živi v skupnem gospodinjstvu, ter pravico, da od delodajalca zahtevajo bolj predvidljivo in varnejšo obliko zaposlitve, kadar je ta na voljo – morebitno zavrnitev bi moral delodajalec obrazložiti.

Socialni partnerji so se o noveli zakona, ki velja za malo delavsko ustavo, pogajali več mesecev. Prva različica je šla junija v javno obravnavo neusklajena, tudi to pa je bil razlog, da so delodajalci julija izstopili iz Ekonomsko-socialnega sveta. Minuli teden so vse tri strani na maratonskih sestankih poskusile z vnovičnim usklajevanjem, a neuspešno.

Vlada je tako minuli četrtek potrdila neusklajen predlog. Četudi so bile iz njega nekatere določbe izločene, denimo možnost 30-urnega polnega delovnega tedna in 48-urni počitek, je potrjena različica bližje sindikatom. Delodajalci so razvoj dogodkov pospremili z oceno, da je socialni dialog dokončno pokopan.

Sindikati so že minuli teden izrazili bojazen, da bo delodajalska stran skušala v predlog novele v DZ posegati z dopolnili, poslance pa so zato pozvali, naj takih dopolnil ne posvojijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SAMO JEZNI
25. 10. 2023 09.18
+9
Delam v procesni industriji, strokovnega kadra ni za dobit, mladi pa te sploh niti ne povohajo, če ne ponudiš, ne samo dobre plače ampak tudi ostale bonitete. Časi so se hudo spremenili. Firme bodo začeli zapirati, ker ni kadra. Enako je v Nemčiji, se dnevno pogovarjam s partnerji, ne dobijo ustreznih ljudi. In sedaj bi delodajalci še zaostrovali socialne bonuse ali pogoje, še manj ljudi bo pripravljeno delat, raje grejo Youtubčkat. Čez 10 let, ko bo t generacija, na kateri visi proizvodnja šla v penzijo se lahko zapre štacuna. Dejstva !
Rafael Kramar
25. 10. 2023 10.04
-1
Počakaj, da končno enkrat resno useka. Boš videl, kako bodo spet v vrstah stali za službe po 500€.
KVAJSTABO
26. 10. 2023 15.47
+2
Rafaelo, dokler bomo zdravim in lenim dajali denarno podporo, ne bomo videli nobenih vrst za službe.
Pikapolonicazasreco
26. 10. 2023 21.55
+1
Neka neka. Kar naj se zajebavajo delodajalci... Slovenci smo najbolj pridn narod na svetu ker se nas najbolj da izkoriščati... pa tudi to se bo končalo ker kmalu ne bo več koga izkoriščat.
murate
25. 10. 2023 08.08
+0
Delodajalec bo uspešen samo v primeru da bo delavec naredil večjo dodano vrednost kot delavec stane.Ko bo delavec sprejel dejstvo da socializma ni več in da delodajalec lahko da delavcu tisto kar delavec ustvari se bodo razmere na trgu dela spremenile. Delavec je lahko velika dodana vrednost ali pa mešalec megle.Dober delavec bo tudi v času krize ki se obeta imel delo in ne bo rabil nikakršnih sindikalnih bedasto.Vsak ki je pripravljen biti korekten delojemalec ima lepo plače in dober odnos z delodajalcem.Lenuh in zdrava ni nikjer dobrodošel.
nick73
24. 10. 2023 21.53
+3
Če se dva doma pretepata, mora to urediti policija, ne delodajalec. Morebiten dodaten dopust ali nadomestno stanovanje lahko to mirno plača država, če ima denar za vse vrste domačih in uvoženih brezdelnežev. Delodajalec pa mora skrbeti za posel, plačevati delavce za opravljeno delo in odvajati davke. Mesec ne razume, da bolj kot se bo delodajalec ukvarjal z njegovimi utopičnimi idejami, manj časa mu bo ostalo za posel in na koncu to pomeni manjša konkurenčnost, manj zaslužka in manjše plače.
srecnii
24. 10. 2023 21.52
+5
Pol si pa naj sami delajo
Bolfenk2
24. 10. 2023 21.26
+1
Poslušajte delodajalce, ne Levice. Delodajalci skrbijo za razvoj in blagostanje Slovenije in za naše plače.
walter2
25. 10. 2023 16.49
+2
Malo se pozanimaj kaj vse bi od sedanjih pravic delodajalci radi črtali iz zakona o delovnih razmerjih preden jih hvališ!To so kapitalisti,ki bi si radi na plečih delavcev čimprej in čim več radi nagrabli potem pa zaprli firme.
Dinho8O
24. 10. 2023 21.24
-2
Vidimo kje je tezava, v delodajalcih ki se živijo v nekem drugem casu.
mackon08
24. 10. 2023 21.32
+4
Dinho80 pa daj ne bluzi kaj ima delodajalec z nasiljem v družini in podobno halo.
murate
25. 10. 2023 08.11
+0
Dino kje ti živiš,vsak ki je kaj vreden gre lahko takoj od slabega delodajalca k dobrem ,zakaj ne gre...
slovenka62
24. 10. 2023 21.15
+2
Normalno.Dokler je mesečnik z belim noskom minister in trgovec han je gospodarstvo v razsulu.
Slovenska pomlad
24. 10. 2023 21.13
+4
Ne smemo razburiti delodajalcev in njihovih silovitih dobičkov.
Nace Štremljasti
24. 10. 2023 21.00
+5
delodajalci bi bilo še kar isto naprej samo njihove pravice delavci pa nič ne more to tako našoh delavcev bo zmanjkalo bpdo pa migranti,li bodo prišli mpgoče k delodajalcem domov ter jih malo povprašali po zdravju ane