Gospodarstvo

Delodajalec mora zaščititi delavca

Bruselj, 26. 04. 2007 13.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Podpisan evropski sporazum o ustrahovanju na delu izpostavlja dolžnost delodajalca, da zaščiti delavca.

Delodajalec bo moral zaščititi svojega delavca pred ustrahovanjem in nadlegovanjem
Delodajalec bo moral zaščititi svojega delavca pred ustrahovanjem in nadlegovanjem FOTO: POP TV

Socialni partnerji na evropski ravni so danes v Bruslju podpisali okvirni sporazum o nadlegovanju in nasilju na delovnem mestu. Skladno s sporazumom bodo morala podjetja v Evropi sprejeti nično stopnjo tolerance proti ustrahovanju, nadlegovanju in nasilju ter sprejeti postopek, kako bodo reševala s tem povezane težave, če do njih pride. Med drugim bodo morala podjetja pritožbe reševati zelo hitro, zavarovati žrtev, proti storilcu pa sprejeti primerne ukrepe - tudi odpustitev z delovnega mesta.

Postopek je lahko neformalen, vključuje pa lahko osebo, ki mu uprava in delavci zaupajo. Vsekakor je treba zadevo rešiti v najkrajšem možnem času, upoštevati pa je treba načela dostojanstva, zaupnosti, nepristranskosti ter poštenega obravnavanja, žrtvi pa ponuditi podporo pri ponovni vključitvi v delovno okolje. Predvideni so "primerni ukrepi" za storilce, ki segajo od disciplinskih ukrepov do odpustitve iz službe.

Podatki kažejo, da je okoli pet odstotkov delavcev oziroma eden izmed 20 delavcev na svojem delovnem mestu izpostavljenih ustrahovanju in nadlegovanju. Danes podpisan sporazum izpostavlja dolžnost delodajalca, da svojega delavca zaščiti pred morebitnimi tovrstnimi težavami, zato bodo morala podjetja opredeliti postopek, kako se bodo spopadla s primeri nadlegovanja in nasilja, so danes sporočili v Bruslju.

'Sporazum pomeni korak naprej'

Okvirni sporazum so po skorajda letu dni pogajanj podpisali Evropska konfederacija sindikatov (ETUC), Evropsko združenje delodajalcev (BusinessEurope), Evropska zveza malih in srednjih podjetij ter obrti (UEAPME) in Evropski center javnih podjetij (CEEP). Navzoč je bil tudi komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in enake možnosti Vladimir Špidla, ki je sporazum označil za "pomemben korak naprej" ter tudi kot "uspeh socialnega dialoga" pri ustvarjanju "konkretnih rezultatov za evropske delavce in delodajalce".

Najbolj so sicer nadlegovanju in nasilju na delovnem mestu izpostavljeni ženske, delavci na uradniških delovnih mestih oziroma t. i. "beli ovratniki" ter delavci v velikih podjetjih, je ob podpisu sporazuma poudarila Evropska komisija in dodala, da so najbolj na udaru sektorji zdravstva, sociale, izobraževanja, javne uprave, prometa, hotelirstva in gostinstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

m&k
30. 04. 2007 10.33
Ja, ja, tale je pa dobra, lahko bi bil "članek leta" !
ivo55
29. 04. 2007 18.59
Farsa brez haska je zapisovanje papirnatih deklaracij norm etičnosti odnosov do zaposlenih, ki jo je nemogoče pričakovati od večine kapitalistov, ki jih je naredila tranzicija. Značajni ljude, ki so na poslovni poti k uspehu delovali z lastnim umom in sposobnostmi delo praviloma cenijo .
Prvo Bore
28. 04. 2007 21.14
Mislim, da bi članek lahko dali med znanstveno fantastiko. Kakšen sindikat-že spet sem padel iz stola od smeha. Lobi delodajalcev pa je zelo močen, edino mogoče Javna uprava ima nekšen sundukat. Vsi ostali pa niso vredni počenega groša.
JB 007
28. 04. 2007 07.10
Vse lepo in prav ali ni že pri nas toliko "MOTORING-a" na delovnih mestih , da se ga ne da več ustaviti. Kje so inspekcijske službe. ki bi nadzirale koliko časa morajo delavci delati zastonj marsikje brez malice, delodajalci pa bi jo radi ukinili, da bi zopet prihranili, prvič zato ker malice več ne bo, drugič pa ker bo treba tistih trideset minut delati brez pavze , oddiha, počitka, padala bo koncentracija in posledično bo več delovnih nesreč. Zakaj se ne sprejme zakon, ki bi zahteval uvedbo nadzora prihoda in odhoda iz delovnega mesta za tako imenovanimi URAMI, in vsako tako preveč opravljeno uro bi moral delodajalec plačati delavcu 200, državi pa še dodatnih 100 od vrednosti redno opravljene ure.kar bi mogoče imelo prijetno posledico, da bi zaposlili več ljudi, ki bi lažje delali in lažje opravljali svoje delo
didlos
28. 04. 2007 06.37
Prvo Borec--- pridružujem se tvojemu smehu ! loooooooooool
Prvo Bore
27. 04. 2007 10.34
Sporazum , ki ne bo veljal na slovenskih tleh. Naslov prispevka : Delodajalec mora zaščititi delavca. Umrl bom od smeha.