Knauf Insulation, ki je v lasti nemške družine Knauf, je eno izmed vodilnih, predvsem pa najhitreje rastočih podjetij na področju proizvodnje izolacijskih materialov na svetu. V Sloveniji zaposluje 500 ljudi – 450 na Trati v Škofji Loki, 50 v Ajdovščini. Čeprav niti eden delavec ni prejemal minimalne plače, so se odločili, da bodo plače proizvodnim delavcem v roku pol leta leta zvišati za 36 odstotkov. "Najnižjo neto mesečno plačo bomo zvišali s 1.100 na 1.500 evrov," je pojasnil direktor slovenskega podjetja Knauf Insulation iz Škofje Loke Tomaž Lanišek. Ob tem je dodal, da gre za plačo štiriizmenskih delavcev, v ta znesek pa sta vključena tudi vsakoletna 13. plača in regres, brez dodatkov za malico in prevoz na delo. Na letni ravni bo torej plača po novem znašala 18.000 evrov letno. "Najnižje neto mesečne plače ne bomo zvišali zato, ker bomo delali več, ampak ker bomo pri delu bolj uspešni, saj bomo uvedli spremembe," je zatrdil Lanišek.
Načrtujejo namreč, da bodo spremenili način dela s sodelavci in organizacijo poslovanja, s čimer bodo izboljšali kulturo v podjetju in na ta način dosegli večje zadovoljstvo ljudi. "Verjamejo, da bo to imelo tudi pozitivne finančne učinke, zato bomo lahko zvišali plače," je prepričan Lanišek, ki je še povedal, da nameravajo nov plačni sistem vzpostaviti do poletja.
Spremembe, ki bodo omogočile višje plače
V podjetju imajo jasno vizijo, kako lahko motivirajo zaposlene, da bodo učinkoviteje delali, kar se bo poznalo tudi pri finančnih prilivih. To je formula, kako bodo lahko zvišali plače. "Zaposleni bodo zaradi višjih plač bolj zadovoljni, da delo opravijo dobro in pravočasno. S tem bo poraba energentov in vhodnih surovin bolj racionalna, kakovost izdelkov višja, morebitne okvare proizvodnih linij pa odpravljene med preventivnim vzdrževanjem," je načrt predstavil Lanišek.
Poleg tega bodo spodnje plačne razrede združili in jih usposobili za delo na več delovnih mestih. Delo tako ne bo monotono in zato pričakujejo, da bodo ljudje bolj zadovoljni. Povečalo se bo njihovo medsebojno sodelovanje in razumevanje celotnega proizvodnega procesa, je prednosti naštel Lanišek.
V podjetju so prepričani, da je delo manj učinkovito, če med oddelki ni dobro razvita komunikacija. Da bi jo izboljšali, bodo uvedli dodatne štiri vodje proizvodne izmene. Poleg tega bodo delavcem na razpolago mentorji, ki bodo zaposlenim omogočili karierni razvoj. "Naš glavni koncept je torej, da bomo z višjimi plačami pravzaprav znižali stroške. Ljudje bodo zaradi tega ukrepa bolj motivirani in zato bolj zavzeti in učinkoviti. Poleg tega se bodo bolje počutili na delovnem mestu in živeli bodo dostojneje. In kar se nam zdi zelo pomembno, je, da bomo z dobrimi plačami k nam privabili tudi druge delavce," je izpostavil cilj Lanišek.
Za konec nas je zanimalo, ali bodo povišico dobili samo delavci z najnižjimi plačami ali tudi drugi zaposleni na zahtevnejših delovnih mestih. Lanišek je pojasnil, da se bodo morale zvišati tudi ostale, a je ob tem opozoril, da bo ta korak težji zaradi države: "Z višanjem plač na zahtevnejših delovnih mestih bi bilo mnogo lažje, če bi država sprejela socialno oziroma razvojno kapico, ki bi razbremenila bruto plače." Prepričan je, da bo država morala izboljšati osnovo za delovanje gospodarstva, sicer bodo delavci še naprej odhajali v tujino.
Največji problem dviga minimalne plače Lanišek sicer ne vidi pri najslabše plačanih delavcih. Meni, da se bodo težave pokazale pri vseh zaposlenih na zahtevnejših delovnih mestih v tistih podjetjih, ki se jim bodo s plačami približali.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.