Deutsche Telekom, največje telekomunikacijsko podjetje v Evropi, je v soboto potrdilo navedbe tednika Spiegel, da je v letih 2005 in 2006 najelo podjetje, ki je sledilo več sto tisoč telefonskim klicem visokih uslužbencev podjetja in novinarjev. Ob tem je sicer zanikalo, da je berlinsko svetovalno podjetje poslušalo pogovore in je le zbiralo podatke o tem, kdo je koga poklical ter čas trajanja pogovorov.
Po navedbah Spiegla so t. i. operaciji 'Clipper' in 'Rheingold' vzpostavili, da bi identificirali vir, ki naj bi razkrival občutljive finančne informacije o podjetju novinarjem.
Izvršni direktor Deutshe Telekoma Rene Obermann, ki v času vohunjenja ni bil na čelu podjetja, je sporočil, da afero preučujeta državno tožilstvo in odvetniška pisarna iz Kölna.
Nemci so manj kot 20 let po padcu berlinskega zidu in odhodu tajne vzhodnonemške policije Stasi še posebej občutljivi glede vdora v njihovo zasebnost. V zadnjem času pa so se v javnosti pojavile informacije o več podjetjih, ki naj bi vohunila za svojimi delavci. Največji tovrstni škandal je vključeval diskontno verigo Lidl, ki naj bi s postavljanjem skritih kamer v trgovinah in sistematičnim prisluškovanjem zaposlenim kršila delovno zakonodajo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.