
Ker je vlada napovedala možnost uveljavitve licenc za izvajanje dimnikarskih storitev, namesto sedanjega podeljevanja koncesij, s katerim so si dimnikarska podjetja razdelila ozemlje Slovenije na svoja monopolna območja, kjer med izvajalci ni nobene konkurence glede kvalitete storitev in višine cen, je nastal "ogenj v strehi".
Doslej so bili koncesionarji v polovici slovenskih občin že določeni, temu pa naj bi sledila dodelitev koncesij z javnim razpisom še na preostalih območjih občin, tako da bi bilo z javno dimnikarsko službo pokrito območje vse Slovenije.
Nestrinjanje in še enkrat nestrinjanje
Danes se dimnikarji ponovno zbirajo na svojem zboru, da bi od vladnih
predstavnikov izvedeli, kaj pomeni licenciranje njihove dejavnosti.
Priložnost pa nameravajo izkoristili tudi za to, da bodo še enkrat
izrazili nestrinjanje z uvedbo licenc.
Že julija so člani sekcije dimnikarjev pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) podpisovali izjavo v znak podpore podeljevanju prvih koncesij in obstoječi dimnikarski zakonodaji in jo poslali vladi.
Ministrstvo popravlja že izdane odločbe
Vlada je sicer na zadnji julijski seji sklenila, da bo nadaljevala z izdajanjem odločb o izbiri koncesionarjev na podlagi javnega poziva in s sklepanjem koncesijskih pogodb. Hkrati pa je napovedala možnost uveljavitve licenčnega modela izvajanja gospodarske javne službe.
Ministrstvo za okolje in prostor je vlada zadolžila, da popravi že izdane odločbe o izbiri koncesionarjev za izvajanje obvezne državne gospodarske javne službe tako, da v njih določi šestmesečno koncesijsko obdobje z možnostjo podaljšanja do uveljavitve licenčnega modela izvajanja gospodarske javne službe. Zakonske rešitve za to pa naj bi pripravilo okoljsko ministrstvo.