Gospodarstvo

Do vozovnic preko spleta

Ljubljana, 12. 12. 2006 18.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Do avtobusnih vozovnic je v Sloveniji mogoče priti tudi preko spleta. Tudi dostop do cen prevozov je brezplačen.

Družba Avtobusna postaja Ljubljana (APL) je na spletnem naslovu www.ap-ljubljana.si uvedla spletno prodajo avtobusnih vozovnic, kar predstavlja prvi korak pri vstopu slovenskega javnega potniškega prometa v evropski in svetovni sistem nakupa vozovnic avtobusnih prevoznikov. Gre za sodoben, enostaven in varen način nakupa vozovnic, je povedal direktor APL Marjan Kotar.

Do avtobusnih vozovnic je od danes mogoče tudi preko spleta.
Do avtobusnih vozovnic je od danes mogoče tudi preko spleta. FOTO: POP TV

Sistem, za katerega so doslej porabili 28 milijonov tolarjev, je plod lastnega znanja in razvoja APL, v prvi fazi spletne trgovine pa je moč kupiti avtobusne vozovnice z odhodi z avtobusne postaje Ljubljane. V celoti pa sistem omogoča prodajo med postajališči na kateri koli avtobusni liniji, kot tudi nakup vozovnic za nadaljevanje potovanja z enim prestopom ne glede na to, če na teh linijah vozijo različni prevoznik. Poleg tega je dostop do cen prevozov zdaj brezplačen, je poudaril Kotar.

V APL imajo že tudi pripravljeno enotno vozovnico razvoja javnega potniškega prometa, ki vključuje tudi spletno prodajo. Ta program so že predstavili prometnemu ministrstvu in Direkciji RS za ceste, kjer so po besedah Kotarja navdušeni nad to rešitvijo.

V podjetju računajo, da bo že v prvem letu prodaja spletnih vozovnic pospešeno naraščala in bo v petih letih preko spleta prodanih pet odstotkov vseh vozovnic. APL bo letos prodala 365.000 vozovnic, kar je za približno 17 odstotkov več kot lani. Od prodaje vozovnic naj bi v APL ustvarili za 1,1 milijarde tolarjev prihodkov. V petih letih naj bi tako preko spleta prodali 20.000 vozovnic v vrednosti med 50 in 80 milijonov tolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

albertinum@excite.com
14. 12. 2006 23.27
Če se zahteva registracija, pomeni, da bo storitev uporabljalo kakšnih 20 tistih, ki bi jo dejansko želeli uporabljati, če je ne bi nepotrebno zakomplicirali.
marko.petejan@gmail.com
13. 12. 2006 19.11
romanm: primerjava s trgovino ni ravno primerna. Bolj primerna je primerjava s Telekomom. Vprašaj jih, če ti dajo zaradi prazničnega vzdušja brezplačen dostop do njihovega imenika. To, da lahko gledaš cene posameznih prevoznikov (kateri bi dejansko morali imeti to bjavljeno, pa ni povsem in vedno tako), se pravi - ta praznična gesta - jim bo podražila spletno stran za 4 do 6 miljonov tolarjev _na mesec_! To, da se "v zameno" za vse cenike zahteva registracija, sem jim osebno predlagal. Razlog za to "nepotrebno kompliciranje" so podjetja. Poglej na spletni strani pod cenik storitev postavko "izdajanje potrdil o cenah in potrdil o voznih redih", _na osnovi katerih naj bi_ podjetja izračunavala zaposlenim potne stroške.
lalive@email.si
13. 12. 2006 11.37
vse je odvisno od zornega kota..tudi (ne)normalnost.
hefaist
13. 12. 2006 11.35
albertinum, se strinjam. Ravno zato ne bi rekel, da so drzave v katerih lahko vse uredis preko spleta, normalne. So pac drzave, kjer to lahko uredis in pika. Jaz jih ne bi dodatno oznaceval. Po mojem bi bilo bolje, ce bi ti napisal, da v MNOGIH drzavah to lahko pocnes. Ne pa v NORMALNIH. Sicer pa ze dlakocepiva...
albertinum@excite.com
13. 12. 2006 11.09
Hefaist, postavljaš umetno dilemo. Najbolje je, če preko spleta lahko kupiš in urediš vse. Kakšna je potem politično-gospodarska ureditev, je drugo vprašanje.
hefaist
13. 12. 2006 10.42
albertinum, strinjam se, da v zahodnem razvitem svetu preko spleta lahko uredis skoraj vse. Vprasanje pa je, katere drzave so "normalne". Npr., v ZDA lahko preko spleta kupis vse, drzavljani pa na najvplivnejsa mesta postavljajo najneumnejse liderje, ki za nafto pobijajo nedolzne ljudi. To zame ni normalno. Bolj normalno bi se mi zdelo ziveti v drzavi, ki ima mirno nekapitalisticno politiko, preko spleta pa ne mores kupiti nicesar.
eiffel
13. 12. 2006 10.28
Že mogoče, da je dostop do cenika vozovnic brezplačen (predobri so do nas! morda zaradi prazničnega vzdušja), ampak še vedno se moraš registrirati, če ga želiš dobiti. To je nepotrebno kompliciranje. Predstavljajte si, da bi v trgovinah zahtevali osebno izkaznico, če bi vas zanimalo koliko stane kila kruha.
albertinum@excite.com
12. 12. 2006 22.37
Ker je nakup vozovnic preko spleta v Sloveniji novica, vsi lahko vidimo, da živimo še v srednjem veku. V normalnih državah preko spleta lahko kupiš in urediš že skoraj vse.