To je rezultat včerajšnjega padca vrednosti delnic na Wall Streetu. Največ je iz strahu pred ameriško recesijo potegnil jen, čeprav je stanje delnic na japonskih borzah vse prej kot rožnato. Rast jena za pol odstotka v primerjavi z dolarjem in eurom je v japonski vladi že povzročila skrbi glede konkurenčnosti.
Ameriška recesija prav tako ugodno vpliva na menjalno razmerje včeraj predstavljenega evra, a se tudi nad evropskimi borzami zgrinjajo črni oblaki. Prav vsi ključni indeksi so namreč končali pod včerajšnjo vrednostjo, zelo verjetno pa je, da se bo kriza evropskih borz vrednostnih papirjev v prihodnjih dnevih še poglobila.
Gibanje tečaja dolarja v primerjavi z eurom je odvisno predvsem od gibanja razlike med obrestnima merama pri obeh valutah in uspeha Američanov in Evropske unije v boju za oživitev gospodarske rasti. Gospodarska gibanja v Sloveniji so odvisna od gibanja v Evropski uniji. Vpliv svetovnih dogodkov se bo pri nas odrazil v možnostih in zaslužkih slovenskih podjetij v zunanjetrgovinski menjavi ter, posledično, v interesu tujcev za naložbe na našem finančnem trgu.
Tečaji delnic na tokijski borzi so padcu delnic na newyorški borzi sledili in se v povprečju znižali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, se je znižal za 224,94 točke oz. 2,06 odstotka in trgovanje končal pri 10.713,51 točke. Nikkei, ki je v sredo prvič po 17 letih trgovanja končal pod psihološko pomembno mejo 11.000 točk, se tako spušča še globlje pod to mejo. Nikkei sledi predvsem padcu borznega indeksa Dow Jones, ki je četrtkovo trgovanje na newyorški borzi končal pod 10.000 točk, kar se je zgodilo prvič po več kot štiri mesecih.