Protesti, ki že leta spremljajo srečanja mednarodnih finančnikov, so bili tokrat v Washingtonu precej omejeni, saj se je pred sedežema obeh finančnih ustanov zbralo le nekaj sto ljudi, ki so zahtevali hitrejši odpis dolgov revnim državam in vzklikali gesla proti pohlepnemu kapitalizmu. Več kot protestnikov je bilo policajev, ki so udeležencem spomladanskih srečanj ob lepem vremenu zagotovili mirno sestankovanje.
Na srečanju G7, sedmerice najrazvitejših in najbogatejših držav sveta, ki poteka ob srečanju Mednarodnega denarjena skada (IMF) in Svetovne banke, so se finančni ministri načelno strinjali glede odpisa dolga najrevnejšim državam, a razprave, kdaj in kako naj bi se to zgodilo, zaenkrat niso obrodile sadov.
Finančniki zadovoljni z gospodarsko rastjo
Mednarodni monetarni in finančni odbor IMF je po sobotnem sestanku na spomladanskih srečanjih IMF in Svetovne banke v Washingtonu pozdravil nadaljevanje svetovne gospodarske rasti, ki naj bi letos znašala 4,3 odstotka, obenem pa opozoril na nekatera tveganja in izzive, med katerimi sta na prvem mestu neenakomerna razporeditev rasti in visoke cene nafte.
Kljub šibkim protestom dogovora o odpisu dolga najrevnejšim državam v soboto še ni bilo, ker britanski predlog o prodaji dela zlatih rezerv IMF za plačilo dolgov ni naletel na razumevanje ZDA in tudi nekaterih evropskih držav, med njimi Nemčije.
Britanija vztraja pri svojem
Predsedujoči komiteju IMF-a (IMFC) britanski finančni minister Gordon Brown je po sestanku zanikal ugibanja, da je britanski predlog "mrtev", čeprav je ameriški finančni minister John Snow v svojem nastopu jasno dejal, da ga ZDA ne podpirajo.
Američani bi raje videli, da bi Svetovna banka dala več nepovratnih sredstev. Kljub temu pa sklepna izjava IMFC pravi, da mora ostati zmanjševanje revščine v vrhu dnevnega reda mednarodne skupnosti. Zavzeli so se tudi za odpravljanje trgovinskih ovir revnim državam za dostop na trge bogatih, kar bi sicer lahko storili že davno, če bi ob besedah obstajala tudi politična volja.
IMFC meni, da bo gospodarska rast letos trdna, vendar malce manj kot lani, pri čemer bosta največji grožnji razlike po posameznih regijah in višanje cen nafte. IMF mora temu in pripravi odzivov na morebitno porast inflacije posvetiti vso pozornost.
Nafta bo ostala draga
Cene nafte bodo, tako so prepričani v IMFC, srednjeročno ostale visoke, ker bo svetovno povpraševanje ostalo visoko in ker je le malo presežnih zmogljivosti, kljub vlaganjem v nekaterih državah. Za svetovne finančnike sta pomembna odprava ovir na investicije v proizvodnjo, kar med drugim govori v prid doslej še nesprejeti ameriški energetski zakonodaji, ki predvideva črpanje nafte na zaščitenih območjih Aljaske. IMFC podpira promocijo energetske učinkovitosti, iskanje novih tehnologij in odpravljanje ovir za iskanje in razvoj nadomestnih energetskih virov.
Člani IMFC so se tudi zahvalili predsedniku Svetovne banke Jamesu Wolfensohnu, ki bo konec maja odšel s položaja, za njegovo uspešno delo. Wolfensohna, ki je v svojem nastopu predvsem poudarjal potrebo po uresničitvi razvojnih zavez iz deklaracije tisočletja, na prvem mestu povečanja uradne razvojne pomoči bogatih, bo na položaju nasledil Američan Paul Wolfowitz.