Cene blaga in storitev, ki jih s projektom pricewatch ob uvedbi evra v Sloveniji nadzira Zveza potrošnikov Slovenije, so med majem in avgustom ostale večinoma nespremenjene.
"Večjih podražitev še nismo ugotovili, vendar to ne pomeni, da se bo ta trend obdržal," je povedala predsednice zveze Breda Kutin. Kot je pojasnila, to sklepajo iz napovedi o zvišanju cen kruha, že vse od začetka leta pa se vztrajno dražijo parkirnine.
Za živila velja, da so trgovci cene med 352 opazovanimi izdelki v 30 prodajalnah pomembnejših družb med majem in avgustom dvignili za 0,06 odstotka. V primerjavi s cenami, ki so veljale februarja, pa so se cene opazovanih živil dvignile za 0,60 odstotka.
Posamične podražitve so v zvezi potrošnikov zaznali pri svežem sadju in zelenjavi. Kljub običajnim sezonskim nihanjem cen so se po navedbah Kutinove neupravičeno in pretirano podražile limone. V Hoferju so se podražile za 131 odstotkov, v Leclercu za več kot 60 odstotkov, v Tušu za več kot 20 odstotkov, v Hardiju za 15 odstotkov, v Mercatorju pa za slabih osem odstotkov, je izpostavila Kutinova.
V zvezi potrošnikov so podražitve med drugim zaznali v skupini gostinskih storitev v kavarnah. Za 17 odstotkov se je podražil kapučino v kavarni v Celju, za 10 odstotkov v lokalu v Zagorju, je dejala Kutinova. "V naši košarici sta le še dva gostinca, ki ponujata kapučino pod 200 tolarjev, vsi ostali pa so vse bližje ceni enega evra," je poudarila.
Med šestimi dnevnimi časopisi, katerih cene spremlja zveza, so se za skoraj osem odstotkov podražile Slovenske novice. Kot je še navedla, je cena večine javnih storitev ostala nespremenjena, po njenih pričakovanjih pa se podražitve na tem področju obetajo v drugi polovici prihodnjega leta.
V zadnjem času je bilo veliko pritožb namenjenih zviševanju cen parkiranja, zato so v zvezi to področje preučili v posebni analizi. "Ugotovili smo, da ne gre za posamične podražitve, ampak da je v zadnjem letu cene dvignila večina ponudnikov parkirnih storitev," je izpostavila Kutinova.
Po njenih navedbah so se najbolj podražile parkirnine v Ljubljani. V parkirni hiši na Šubičevi so se cene zvišale za 33 do 40 odstotkov, na Trdinovi pa za od 33 do 400 odstotkov. "Ljubljana bi morala na tem področju postaviti pravila," je ocenila Kutinova. Nesprejemljivo je, da mesto nima sistema regulacije, saj je parkiranje tudi javna dobrina, je dodala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.