"Če ne bo uspel, bo pač treba naprej nekaj časa izvajati strategijo samostojne rasti. V take projekte se ne vstopa vsaka dva meseca. Potreben bo temeljit predah," je dejal Dragonja, ki obenem ocenjuje, da bi bilo treba s podobnimi koraki v primeru Novartisovega neuspeha počakati vsaj dve leti.
Prvi mož Leka je za Sobotno prilogo Dela glede morebitnega odstopa uprave v primeru, da Novartis ne postane Lekov lastnik, povedal, da ima sedanja uprava "visoko stopnjo odgovornosti" do družbe, zato nepričakovanih korakov ne namerava narediti. Izjavo Novartisovega vodstva za ponedeljkovo izdajo časnika Financial Times, češ da je za slovensko zavračanje njihove ponudbe krivo predvolilno obdobje, ki ga poskušajo izkoristiti nacionalisti, pa Dragonja ni hotel komentirati.
Novartis: Za skladi stoji politika
Razložil je le, da v Novartisu, ki deluje v povsem drugačnem poslovnem okolju, menijo, da za odločitvami obeh državnih skladov - Kapitalska družba (KAD) in Slovenska odškodninska družba (SOD) - ne stojijo ekonomski, ampak politični interesi. Novartis namreč ocenjuje, da bi z ekonomskega stališča oba sklada lahko več kot upravičeno prodala svoje deleže.
Dragonja tudi ni zanikal mnenja skladov, da Lekova uprava deluje bolj v prid bodočega kot pa sedanjih lastnikov, saj je dejal, da v tem trenutku niso "nič bolj ali nič manj pristranski, kot so skladi". Po njegovih besedah je uprava natančno in odgovorno proučila Novartisov prevzem, ki bi Leku omogočil izpolnitev dolgoročnih ciljev. K temu je tudi dodal, da če sedanji Lekovi lastniki želijo višjo ceno, si jo bodo morali izpogajati. Tako upravi kot Novartisu se, za razliko od večjih Lekovih lastnikov, Novartisova prevzemna ponudba (95.000 tolarjev za delnico) zdi poštena. Do razhajanja mnenj o višini cene naj bi prišlo predvsem zaradi različnih ocen tveganosti - državna sklada namreč stopnjo tveganosti za Lek v prihodnosti ocenjujeta kot bistveno nižjo.
Izjave so del pogajalske taktike
Prva moža obeh državnih skladov Jože Lenič (KAD) in Igor Kušar (SOD) imata glede izjave predsednika Novartisa Daniela Vassela za Financial Times, da Novartis raje odide, kot dvigne ponujeno ceno, podobno mnenje. Medijske izjave so po njunem mnenju del pogajalske taktike, o končni ceni pa bodo odločala pogajanja, kjer bo treba poiskati skupni imenovalec.
Če Novartis ne bo dvignil cene, oba prva moža skladov ne vidita težav za samostojno prihodnje poslovanje Leka. Lek po njunem mnenju deluje bolj v prid Novartisa kot pa sedanjih delničarjev, za celotnim prevzemom pa naj bi tičala Novartisova želja po okrepitvi položaja na 1,2 milijarde dolarjev vrednem trgu antibiotika augmentin v ZDA.