Gospodarstvo

Dražja ponudba v evrih

Ljubljana, 10. 01. 2007 14.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Cene storitev v gostinskih lokalih so se decembra v povprečju zvišale za 3,2 odstotka.

V Sloveniji so decembra lani za večino povišanj cen obstajali objektivni razlogi, kar pa ne velja za decembrski dvig cen storitev v gostinskih lokalih, so ugotovili analitiki državnega statističnega urada. Pri decembrskem dvigu cen storitev v restavracijah, gostilnah in v kavarnah ni šlo za posamične dvige cen, ampak za splošen pojav, so na nenavadno gibanje cen, povezano z uvedbo evra v Sloveniji, opozorili v uradu.

Cene storitev v gostinskih lokalih so po njihovih ugotovitvah v preteklih letih zadnji mesec v letu ostale praktično nespremenjene, decembra 2006 pa so se v povprečju zvišale za 3,2 odstotka. Dvig cen v gostinskih lokalih je k lanski decembrski 0,4-odstotni inflaciji prispeval 0,12 odstotne točke. Doslej so se sicer cene v gostinstvu najbolj zvišale decembra 2003, ko je bila rast v povprečju 0,3-odstotna.

Med storitvami v gostinskih lokalih so se najbolj podražile predjedi (za 4,8 odstotka), sladice (za 4,5 odstotka), brezalkoholne pijače (za 4,1 odstotka), prikuhe (za 3,3 odstotka) ter alkoholne pijače (za 3,2 odstotka). Po razpoložljivih informacijah urada so nekateri gostinci cene zvišali, ker jih že nekaj časa niso spreminjali, "pri nekaterih pa je bilo opaziti, da so cene prilagodili za prevzem evra".

Decembra lani je urad neobičajne podražitve in zaokroževanja cen ob zamenjavi tolarjev v evre navzgor zabeležil še v podskupinah, kot so storitve za osebno nego, pohištvo in oprema, zdravstvene in zobozdravstvene storitve, storitve v menzah, toaletni izdelki in kozmetika, tekstilni izdelki za gospodinjstva, drva, računalniška oprema. Pri teh je bil posamičen vpliv sicer praktično zanemarljiv, a je v celoti k decembrski inflaciji prispeval toliko kot višje cene v gostinskih lokalih - 0,12 odstotne točke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MarijaApolonija
15. 01. 2007 05.51
V Globalu je bila prej garderoba 100 sit... Zdej je 1
Krbo?
14. 01. 2007 02.18
@mc_burek to se je vedno izplacalo, nekdaj se bolj kot zdaj. Primerjaj malo cene v Sloveniji ali pa Nemciji. @seba.present doma je vse cenej, ker si moras sam pripravit. In 60 SIT podrazitev ni huda, v nemciji se podrazilo takrat za 100 , za kavo si takrat placal 4 DM, danes pa placas 4 EUR. Gostinjstvo je v Nemciji luxus, pa vseeno so ob vikendih lokali polni. Pa se nekaj: V vzhodni nemciji delajo povprecno za 2 EUR na uro, stroski zivljenja kot so elektrika, stanovanje pa so dosti visje kot v Sloveniji. Ni vse tak zlato kak se vedno slisi
mc_burek@email.si
13. 01. 2007 21.47
se strinjam, tud tko je da recimo eni nekj časa ne hodjo in je iozpad dohodka, potem pa enostavno pač ljudje prikapljajo nazaj. se pa sedaj spet splača v tujino masovno nakupovat nekatere stvari
fik
11. 01. 2007 09.37
...inšpektorji nimajo v teh primerih kaj narediti, nimajo nobenih osnov, cena je pač višja in to je to (tržna ekonomija). To, da vas recimo ne bo več na kavo je za gostinca dovolj hud udarec, še posebej če bo še več takih kot ste vi. če bi bil ta vzorec dovolj močan in izpad dohodka velik, bi se lahko zgodilo da bodo gostinci kasneje celo popravili cene navzdol, kar pa je resnici na ljubo mala verjetnost.
delavec_polzela
11. 01. 2007 00.02
Včasih sm še hodu v gostilno na kavico al pa pir, sam zdej pa ne mislim več. Kava se je podražila za 60sit(iz 190sit na 250sit)!! Doma si skuham dva litra kave za tako ceno! Mene zanima zakaj majo neke inšpektorje, če pa nič ne ukrepajo!?