
Zaradi trošarin bodo več denarja v dim pognali tudi kadilci. Trošarina za cigarete od danes znaša 49% prodajne cene najbolj priljubljene znamke. Zaradi direktiv evropske unije pa bo morala Slovenija v naslednjih dveh letih trošarino dvigniti na 57 odstotkov. Tako se je večina znamk podražila za 35 tolarjev na zavojček, nekatere pa tudi za več, saj so s prvim januarjem ceno dvignili tudi nekateri proizvajalci. Drobnoprodajna cena dvajsetih najbolje prodajanih cigaret tako po novem znaša 285 tolarjev.

Na bencinskih servisih po Sloveniji bo za liter najbolj prodajanega neosvinčenega 95-oktanskega bencina potrebno odšteti 165,6 tolarja. Za neosvinčeni 98-oktanski motorni bencin boste plačali 175,2 tolarja, za neosvinčeni 91-oktanski pa 165,1 tolarja. Liter plinskega olja po novem stane 146,3 tolarja, liter ekstra lahkega kurilnega olja pa 78,50 tolarja.
Znesek cestnine za prvi cestninski razred se je z dosedanjih 9,92 tolarja na kilometer povečal na 10,18 tolarja na kilometer. V skladu z zakonom o deviznem poslovanju se cestnina lahko plačuje z naslednjimi tujimi valutami: evro, danska krona, norveška krona, švedska krona, švicarski frank, angleški funt, ameriški dolar in hrvaška kuna. V prehodnem obdobju dveh mesecev od 1. januarja do 28. februarja 2002 se plačilo cestnine lahko opravi tudi z avstrijskim šilingom, belgijskim frankom, francoskim frankom, nemško marko, grško drahmo, italijansko liro in nizozemskim guldnom. Pri plačilu cestnine s tujo valuto se preostanek plačila nad zneskom cestnine vrne v tolarjih.
Z današnjim dnem pa so se povišale tudi trošarine na alkohol. Od vsakega litra piva bo v proračun po novem kapnilo sedem tolarjev več, trošarina na žgane pijače pa bo večja za dobrih 36 odstotkov.