Gospodarstvo

Dražji naftni derivati

Ljubljana/Singapur/Dunaj, 17. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za dobrih šest tolarjev se je podražil 95-oktanski, za slabe tri tolarje pa 98-oktanski bencin. Dražje je tudi dizelsko gorivo.

(Foto: Dare Čekeliš)
(Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Nekatera podjetja v gospodarskih panogah, ki so močno odvisne od nafte in naftnih derivatov, zaradi vse višjih cen črnega zlata razmišljajo o zvišanju cen storitev. V Alpetouru so se z državo že dogovorili, da se bodo s 1. septembrom zvišale cene v javnem linijskem prevozu potnikov, v povprečju za 4,8 odstotka, o podražitvi storitev pa razmišljajo tudi v družbi Viator&Vektor. Ali se bodo cene vozovnic zvišale in za koliko tudi v Ljubljanskem potniškem prometu (LPP), še ni znano. V Adrii Airways pa bodo zaradi hitre rasti cen goriva letos porabili od pet do šest milijonov evrov več kot lani. Kljub temu pa ne načrtujejo povišanja cen vozovnic.

Cene naftnih derivatov so se opolnoči zvišale. Neosvinčen 95-oktanski bencin se je ob nespremenjeni trošarini podražil za 6,30 tolarja na 233,10 tolarja za liter, 98-oktanski bencin pa za 2,80 tolarja na 244,10 tolarja za liter. Za liter dizelskega goriva je ob nespremenjenih trošarinah treba odšteti 5,20 tolarja več, in sicer 226,60 tolarja, cena za liter kurilnega olja pa se je zvišala za šest tolarjev na 143,30 tolarja, so sporočili iz Petrola.

Vzrok za podražitve cen naftnih derivatov naj bi bilo zvišanje cen na svetovnih trgih in dejstvo, da vlada skorajda nima več manevrskega prostora pri trošarinah, saj je že pri dnu zakonsko določenih okvirov. Običajni 14-dnevni interval sprememb cen naftnih derivatov pa je zaradi praznika tokrat zamaknjen.

Ob tokratni spremembi cen naftnih derivatov pri nas je pričakovati, da se bo censki skok nafte skorajda v celoti prelil v maloprodajne cene, saj vlada ne more več znižati trošarin, s katerimi je v preteklosti blažila vpliv cen nafte na rast cen življenjskih potrebščin.

Najbolje prodajani neosvinčeni 95-oktanski motorni bencin se je od začetka leta v maloprodaji doslej podražil za 15,3 odstotka, plinsko olje D2 za 13,2 odstotka, medtem ko se je cena kurilnemu olju zvišala za 16,2 odstotka. V zadnjih dneh se je zlasti povpraševanje po slednjem močno povečalo, zato so se podaljšali dobavni roki, ki pa po zagotovilih trgovcev z nafto niso "špekulativne narave".

Cene nafte še vedno nad 66 dolarjev

Cene surove nafte se tudi danes gibajo nekoliko nad 66 dolarjev za sod. Sod ameriške nafte light sweet crude s septembrskim dobavnim rokom se je sredi dopoldneva na azijskih trgih podražil za šest centov na 66,14 dolarja, v Londonu pa je bilo treba za sod severnomorske nafte brent z dobavo v oktobru odšteti 65,05 dolarja oziroma tri cente manj kot v torek.

Iračan potiska sod nafte
Iračan potiska sod nafte FOTO: Reuters

Cena nafte Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) se je po navedbah sekretariata kartela na Dunaju tudi v torek nekoliko pocenila. Za 159-litrski sod je bilo treba odšteti 58,89 dolarja za sod, kar je 16 centov manj kot v ponedeljek.

Nafta je trenutno za 40 odstotkov dražja kot pred letom dni. Razmere na trgu so negotove, saj nanje še pred zimo, ko je povpraševanje po na severni polobli najbolj izrazito, vpliva bojazen pred zastoji v preskrbi z nafto in morebitnimi motnjami v proizvodnji ameriških rafinerij. Pretekli teden je namreč 12 ameriških rafinerij, ki predstavljajo približno 16 odstotkov celotnih ameriških proizvodnih zmogljivosti, prenehalo obratovati ali pa so se soočale s težavami v proizvodnji.

Na visoke cene nafte vplivajo tudi zadnji incidenti v Ekvadorju. Skupina protestnikov je v nedeljo povsem zaustavila delovanje glavnega naftnega cevovoda in zahtevala, da državna naftna družba Petroecuador najame več domačih delavcev in zviša plače. Zaradi zaustavljenega delovanja je Petroecuador doslej izgubil že 50.000 sodov nafte, kar je relativno majhna številka, toda dovolj velika, da še bolj zamaje nestabilen trg.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10