Slovenija ima zagotovljeno ustrezno strukturo za nudenje pomoči podjetjem ter brezposelnim osebam, pomembno pa je, da imajo tudi podjetja skrben pogled na lastno poslovanje, je ob obisku v Črnomlju poudaril minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič. Za Belo Krajino je značilna slabša usposobljenost delovne sile, občine in ustrezne organizacije v njih pa je Drobnič zato pozval k pripravi programov zaposlovanja, za katere ima tudi država pripravljena določena sredstva.
Po sestanku z župani Črnomlja, Metlike in Semiča, direktorji podjetij Danfoss, Beti Metlika, Komet Metlika, Droga Kolinska in Iskra Semič, predstavniki območne enote zavoda za zaposlovanje Novo mesto ter predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije za Dolenjsko in Belo Krajino je Drobnič dejal, da je udeležencem sestanka ponudil sedanje in tudi prihodnje razpise ter programe na državni ravni, ki naj bi zagotovili dodatne zaposlitve.
Za uspešen rezultat oziroma zvišanje zaposlenosti v regiji pa bo po njegovem mnenju potrebno ustrezno sodelovanje občin, podjetij, območnih enot Gospodarske zbornice Slovenije, obrtnih zbornic, zavoda za zaposlovanje ter ostalih akterjev na področju ravnanja z delovno silo.
Drobnič: Prezaposlitev delavcev zelo zapletena
Drobnič je s sogovorniki razpravljal tudi o delavcih, ki so že izgubili zaposlitev, mednje pa sodi predvsem 180 zaposlenih iz družbe Beti Konfekcija Črnomelj, ki deluje kot hčerinska družba Beti Metlika. Kot je poudaril Drobnič, ima vsak od akterjev, vključno z državo, določene zadolžitve za omilitev nastalih razmer. Kot je dodal, doslej tudi podjetja niso storila vsega potrebnega na področju lastnega prestrukturiranja.
Nekaj delovnih mest za že odpuščene delavce se po Drobničevih besedah že nakazuje, vendar o možnostih danes še ni želel govoriti. Prezaposlitev v novomeško območje pa je po njegovem mnenju zapletena, saj bi bile za to potrebne primerne prekvalifikacije, za katere pa naj bi tudi država namenila določena finančna sredstva. Po Drobničevem mnenju ni letos na tem območju nič več presežkov kot lani, odpuščanja so se le bolj časovno koncentrirala, kar še bolj kaže na potrebo po večji angažiranosti vseh prej navedenih institucij v teh občinah.
Župan Črnomlja napoveduje črno prihodnost
Župan Črnomlja Andrej Fabjan je bil s hitrim odzivom ministrstva za delo, družino in socialne zadeve zadovoljen, za torek pa je že napovedal obisk ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka. V Beli Krajini naj bi po njegovih besedah s še predvidenimi odpuščanji do konca leta dosegli okrog 17-odstotno brezposelnost, novih delovnih mest v regiji pa zaenkrat ne vidi.
Po napovedih občine Črnomelj je do konca leta samo v tej občini ogroženih skoraj 400 delovnih mest. Poleg vložitve stečaja v podjetju Beti Konfekcija Črnomelj so že začeli odpuščati tudi v črnomaljskem podjetju Belsad, ki sodi v skupino ljubljanske Droge Kolinske, odpuščanja pa so napovedali tudi v Danfossu. Droga Kolinska zapira Belsad, kjer je trenutno zaposlenih 23 ljudi, v naslednjih mesecih pa bodo tudi v Danfossu odpustili okrog 60 svojih zaposlenih.