Gospodarstvo

Družba tonila, vodstvo stalo križem rok

Rogaška Slatina, 01. 12. 2009 17.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Izredna revizija poslovanja Steklarske nove je razkrila vrsto nepravilnosti. Družba s prihodki od prodaje ni pokrivala niti osnovnih stroškov, kljub temu pa vodstvo ni ukrepalo, ugotavljajo.

Steklarska nova
Steklarska nova FOTO: POP TV

Izredna revizija poslovanja Steklarske nove od januarja 2005 do uvedbe stečaja maja letos, ki jo je kot večinska lastnica naročila Kapitalska družba (Kad) je pokazala številne nepravilnosti, predvsem pa opustitev dolžnih ravnanj uprave in nadzornega sveta. Z izsledki revizije bo Kad v četrtek seznanil tudi predstavnike delavcev Steklarske nove.

Po mnenju Kada različne poslovne transakcije Steklarske nove v letih 2005 do 2008 niso bile skladne z veljavno zakonodajo in so povzročile znižanje vrednosti sredstev ter poslabšanje finančnega položaja družbe in posledično stečaj družbe.

Z izgubo že od leta 2003

Družba je imela v celotnem revidiranem obdobju negativen obratni kapital ter je vse od začetka poslovanja konec leta 2003 poslovala z izgubo. Niti izvedeni postopek prisilne poravnave v letu 2006, v katerem so bile odpisane obveznosti družbe v višini 80 odstotkov, tega stanja ni spremenil, so pojasnili.

Družba je s prisilno poravnavo in finančno reorganizacijo zgolj začasno sanirala vire financiranja in se delno razbremenila obveznosti. Hkrati s prisilno poravnavo pa ni izvedla tudi poslovne sanacije, zato je še naprej poslovala z visoko izgubo in bila že konec leta 2006 kapitalsko neustrezna. Družba je v letu 2006, ko je začela zamujati s plačilom davkov in prispevkov od plač za zaposlene, postala tudi nelikvidna, so poudarili v Kadu.

Družba s prihodki od prodaje ni pokrila niti osnovnih stroškov. "Da bi družba lahko ohranila proizvodnjo, je morala najprej plačati dobaviteljem in izplačati plače zaposlenim, odlagala je vračila bančnih posojil, za plačilo prispevkov in davkov iz naslova plač pa ji je zmanjkalo sredstev," so opozorili v Kadu.

Zato je odlašala s plačilom prispevkov, določene stroške dela je obračunavala preko dnevnic ali avtorskih pogodb, nekaj zaposlenih pa je poslovodstvo prerazporedilo na invalidsko podjetje, s čimer dela prispevkov zanje ni bilo treba plačati. Z dodatnim zadolževanjem za pokrivanje tekoče plačilne nesposobnosti si je družba ustvarila tudi dodatne finančne odhodke ter povečala obveznosti, ki jih ni bila sposobna poravnati, opozarja Kad.

Stečaj bi morali razglasiti že pred dvema letoma

Poslovodstvo bi moralo ukrepati že leta 2006, če se razmere ne bi izboljšale, pa že konec leta 2007 vložiti predlog za začetek stečajnega postopka. Dejansko pa se je to zgodilo šele v letu 2009, potem ko je Kad zavrnil predlog za povečanje osnovnega kapitala družbe.

Glede na izsledke izredne revizije so bili člani nadzornega sveta ustrezno seznanjeni s slabim finančnim položajem družbe, vendar pa revizorji razen poudarjanja potrebe po dokapitalizaciji niso zasledili konkretnih zahtev po ukrepih, ki bi odpravili vsebinske razloge za slabo poslovanje in nelikvidnost.

Kad: Storili smo vse

Uprava Kada navaja, da je v danih razmerah, od prenosa družbe v njegovo upravljanje septembra lani, storila vse, da bi se poslovanje družbe ustrezno saniralo in s tem ohranilo čim več delovnih mest. Vsi predlogi in pobude uprave Kada za primeren ter upravičen način sanacije in prestrukturiranja družbe, ki bi jo poleg lastnika podprli tudi drugi deležniki družbe, so naleteli na negativen odziv.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Klizma
02. 12. 2009 19.17
...vodstvo pa je stalo križem rok, in poslušalo žvenket denarja v svoj žep.... To so novodobni,"sposobni" menedžerji....odgovarjal pa tako ni še nihče
resslovenka
02. 12. 2009 07.53
In podobih podjetij je še veliko v Sloveniji. Prikrojevanje bilanc za vzdrževanje nekega brezplodnega umetnega stanja. Pa nikomur nič.
gordo
02. 12. 2009 00.09
namerrna potopitev firme.zato bi jaz dal 30 let aresta ali pa na goli otok
mr.T
01. 12. 2009 23.59
zakonska podlaga je zdaj pa naj lastniki,upniki in delavi tožijo vodilne saj ti odgovarjajo z svojim premoženjem,kaj ima tu država z tem
periot
01. 12. 2009 20.13
Ko bi v sloveniji takšne lopove zapirali bi bilo drugače tako pa jih vlada ščiti še nagrade dobijo za nesposobno vodenje in načrten propad podjetij v sloveniji zapirajo samo male neškodljive ribe??????
dimci
01. 12. 2009 18.32
No nepravilnosti so pokazane.. Sedaj pa lopove v čuzo za par let.. Če bi se v tej banana republiki tako delalo, grem stavit, da bi bilo takih lumparij le še promil od tega kar imamo.