Gospodarstvo

Države pripravljene priskočiti na pomoč Grčiji

Bruselj, 11. 04. 2010 17.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Države evroobmočja so se na telekonferenci dogovorile, da so pripravljene priskočiti na pomoč Grčiji s 30 milijardami evrov. Odločitev o sprožitvi mehanizma pomoči sicer še ni bila sprejeta.

Evri
Evri FOTO: Reuters

Države v območju evra so Grčiji v prvem letu po sprožitvi mehanizma pomoči pripravljene posoditi do 30 milijard evrov, je povedal šef evroskupine Jean-Claude Juncker po koncu telekonference finančnih ministrov držav v območju evra. Obrestna mera naj bi bila okoli petodstotna in enaka za vse.

Atene so dogovor pozdravile. "Sprejeta je bila zelo pomembna odločitev," je izjavil grški finančni minister George Papakonstantinu in dodal, da grška vlada še ni zaprosila za sprožitev mehanizma.

Finančni ministri so se na telekonferenci, ki se je je udeležil tudi slovenski pristojni minister Franc Križanič, sicer dogovorili o pogojih za sprožitev mehanizma pomoči, a odločitev o sprožitvi še ni bila sprejeta, saj Grčija formalno za pomoč še ni zaprosila.

Mehanizem usklajenih bilateralnih posojil držav z evrom ob sodelovanju Mednarodnega denarnega sklada je sicer od danes operativen in ga lahko ob potrebi hitro sprožimo, je povedal Juncker. IMF bo po njegovih besedah "dopolnil in sofinanciral" posojila držav z evrom.

Kolikšen delež bo prispeval IMF, Juncker in evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn nista želela razkriti. Rehn je dejal, da je IMF tisti, ki bo povedal, kolikšen bo njegov natančen prispevek.

Grški premier George Papandreu je še pred telekonferenco finančnih ministrov držav z evrom dejal, da je mehanizem kot "revolver na mizi", pripravljen na uporabo. Ob tem je možnost izstopa Grčije iz območja evra označil za šalo.

Komisar je tudi poudaril, da je bil danes narejen "odločilen korak k aktiviranju mehanizma" ter da bo v ponedeljek v Bruslju nov sestanek za opredelitev konkretnih elementov glede mehanizma, predvsem glede vloge IMF, ki je sicer brez presedana v zgodovini EU.

Rehn je še pojasnil, da bo obrestna mera posojil okoli petodstotna, kar je bistveno manj od obrestne mere, po kateri si Grčija sedaj posoja denar za odpravljanje državnega dolga na finančnih trgih. Ta je sedaj več kot sedemodstotna, torej več kot za enkrat večja od obrestne mere za Nemčijo, ki velja za referenčno.

Na dogovor finančnih ministrov držav z evrom se je že odzval predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je "izjemno zadovoljen" z dogovorom o vseh preostalih podrobnostih usklajene evropske finančne pomoči Grčiji, če bo ta potrebna.

Trgom so pred odprtjem želeli poslati pozitiven signal

Za samo sprožitev mehanizma bi morala sicer sedaj grška vlada najprej formalno zaprositi za pomoč, nato bi svojo oceno o tem podali ECB in Evropska komisija, potem pa bi morale odločitev o sprožitvi še soglasno sprejeti vse članice evroskupine.

Dogovor o mehanizmu pomoči Grčiji so konec marca sprejeli voditelji držav z evrom za primer "skrajne sile", če si Grčija zaradi visokih obrestnih mer ne bi več mogla privoščiti posojanja denarja na finančnih trgih za poplačilo svojega državnega dolga.

Vendar pa do danes ni uspel prepričati finančnih trgov. Obrestne mere za Grčijo so se po dogovoru vrha držav z evrom celo zvišale na rekordno raven, nato pa v petek po zagotovilih iz EU, da so države z evrom pripravljene zagnati mehanizem pomoči, nekoliko znižale.

Finančni ministri držav z evrom so telekonferenco sklicali za danes, da bi finančnim trgom pred njihovim odprtjem v ponedeljek poslali pozitiven signal.

Grški državni dolg znaša okoli 300 milijard evrov oziroma okoli 120 odstotkov grškega bruto domačega proizvoda, medtem ko pakt o stabilnosti in rasti, ki opredeljuje pravila za javnofinančni primanjkljaj in javni dolg članic unije dopušča dolg v višini 60 odstotkov BDP.

Vsako izplačilo posojil držav z evrom naj bi v skladu z dogovorom vrha terjalo soglasje vseh držav z evrom v skladu z obstoječim pravnim redom in nacionalnimi zakonodajami ob močnem pogojevanju ter na temelju ocen Evropske komisije in Evropske centralne banke.

Od držav z evrom se pričakuje, da bodo v mehanizmu sodelovale glede na njihovo udeležbo v kapitalu ECB. Delež Slovenije naj bi bil tako 0,48-odstoten.

V izjavi voditeljev držav z evrom tudi piše, da namen mehanizma ne bo zagotoviti financiranja Grčiji po povprečnih obrestnih merah na državne obveznice v območju evra, temveč zastaviti ustrezne spodbude, da Grčija čim prej doseže pripravljenost na vnovičen nastop na finančnih trgih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

petdan
13. 04. 2010 16.44
Mi moramo pomagati v prvi vrsti sami sebi, da naši državljani ne bodo goli in lačni. Grški milijonarji v Grčiji in po svetu pa so težki daleč več kot 300 milijard evrov, zato naj kar oni pomagajo svoji domovini, ki je pokleknila zaradi prevelikega javnega sektorja; isto se bo kmalu zgodilo tudi nam, če ga ne bomo prepolovili.
Adiiiii
13. 04. 2010 15.59
A zdaj bomo še pa tudi Slovenci plačevali vile grških bogatašev, joj joj joj kam smo zabredli !? Naj se kapitalistične pijavke malo otresejo, da znjih popadajo $ $ $ $ bo stvar takoj rešena...
binmister
13. 04. 2010 14.08
drugo leto je Slovenija na vrsti za pomoč.ker bojo letos pokradli in uničili še to kaj komaj diha.
trlbabalan
12. 04. 2010 18.40
a bo merklova kakšen otok kupila, morda rodos, naxos, ios?
trlbabalan
12. 04. 2010 18.36
a doma ni nič novga?
Cuti 89
12. 04. 2010 18.28
če bi mel tolarje nebi blo nic
Kimberley-Echo
12. 04. 2010 11.20
Seveda, zdaj pa pomoč Grčiji, ker postaja Euro šibak? Po moje se je treba bolj bat stanja v Španiji. Zaradi Grčije ne bo propadla denarna unija, če pa Španija poklekne, se pa to prav lahko zgodi. In to v dveh, treh letih.
SLOVENIASTAN
12. 04. 2010 10.48
Jaz jim ze ne bi pomagal , kr tud sam ne pricakujem pomoci od drugih , sploh pa ne grkom kaj sploh so nam ,da bo moj dnar sou za njih mislim po kaki logiki
Odpri.oci
12. 04. 2010 10.20
Samo v primerjavo... koliko denarja je to : . Slovenski BDP 2009 : 36 mld EUR...
anjerd
12. 04. 2010 08.49
V sloveniji je primer podoben, saj davčna uprava ne zna pobrati davkov, pri utaji sodeluje in prednjači sama država. Zamenjajmo državo.
bnam 2707
12. 04. 2010 08.25
Naj Slovenija ne razmišlja o čem podobnem.Razmišlja naj raje o pravni državi in odpravi korupcije in pregonu akterjev gospodarskega kriminala.
Alojz Železnik 1
12. 04. 2010 07.59
Naprej pa krivce v zapor! Potem pa pomoč! Sicer bodo lopovi dobili pomoč.
ivo55
12. 04. 2010 07.44
V vsakem primeru pa bi Slovenija lahko še nudila dodatno pomoč v obliki svetovalcev in s prodajo storitev , kako porabiti sredstva - recimo za prepotrebno izobraževanje na izobraževanje ( ulomki, pravopis, računalništvo ) težje zaposljivih, brez končane osnovne oz. poklicne šole. Če pa bi še kaj ostalo pa bi pomagali najti poti za porabo denarja za raziskave in razvoj v nizkotehnoloških firmah . Vse v smeri vzpostavitve konkurenčnosti proizvodnje napram Kitajcem in sorodnim trgom.
rafael.m
12. 04. 2010 07.14
Saj tudi mi in naša delovna raja že potrebujemo pomoč. Pa ne vzamejo tistim, ki so nas okradli. V zdravstvu ect. se jemlje tistim, ki že tako nimajo.
przelmuding
11. 04. 2010 22.14
Krivcem vse premoženje odvzeti potem pa jih zapret do smrti.
HellWolf
11. 04. 2010 21.46
Da se ne bo zgodilo da bo mi kmalu na mestu Grčije. Lahko smo pripravljeni na kaj takšnega... na žalost. Upam da bo EU nam pomagala iz situacije tako kot so Grčiji. Gospodartvo nam propada nekj dobrih podjetij ni dovolj za to da nas bi obdržali pokonci.
am_staff
11. 04. 2010 20.19
Kam bo šla Evropa v glavnem na dopust, če bo slab evro.
superjezek
11. 04. 2010 19.57
Grška oblast in njihovi mafijski sorodniki so se obogatili zdaj pa jim bo pomagala Evropa, da še več pokradejo. Tako bo končala tudi naša država zaradi nesposobneh pohlepnih ljudi na oblasti.
Zatarra
11. 04. 2010 19.20
A zdaj bo že Evropa začela uporabljati "economic hitman" metode? No ja, še vedno je bolje, da vse ostane "znotraj družine" ...
Goran Jovi?
11. 04. 2010 18.31
Bolje bi bilo da bi najprej pomagala lastnim drževljanom.