Ljubljansko okrožno sodišče je danes z začasno odredbo Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) in njeni družbi DUP1 naložilo, da Savi vrneta vse zasežene delnice njene turistične družbe Sava Turizem, so potrdili v Savi. DUTB je delnice zasegla v petek, ker se ne strinja s Savinim načrtom prestrukturiranja.
DUTB: Ukrep je pričakovan
Iz DUTB so sporočili, da so bili o odredbi sodišča obveščeni iz medijev in da uradnega dokumenta še niso prejeli. Ko ga bodo, ga bodo preučili in se odločili o svojih nadaljnjih ukrepih. "Zaenkrat lahko rečemo le, da je bil ukrep družbe Sava pričakovan. DUTB se strinja, da mora biti zadeva transparentna in preučena z vseh vidikov. Hkrati je to tudi preizkus integritete sodstva," so zapisali v izjavi za medije.
Ker gre za zadevo med družbama DUTB in Sava d.d., le-ta nikakor ne sme vplivati na dejavnost in poslovanje družbe Sava Turizem, so še zapisali.
DUTB zasegla 99,05 odstotka delnic Save Turizma
Kot so v petek pojasnili v DUTB, skupaj z drugimi upnicami ne bi mogli podpreti predlaganega Savinega načrta finančnega prestrukturiranja, saj je ta predvideval, da lastniki v družbi zadržijo 23-odstotni delež, čeprav bi morali upniki odpisati skoraj 50 milijonov evrov dolga.
DUTB je tako skupaj s svojo novoustanovljeno družbo DUP1 zasegla približno 99,05 odstotka delnic družbe Sava Turizem, ki predstavljajo pomembno premoženje Save. V slednji so takoj opozorili, da takšno ravnanje ni skladno z zakonodajo. In medtem ko so v DUTB pojasnjevali, da so do Save Turizma prišli z unovčitvijo svojih zapadlih terjatev, so v Savi opozorili, da sama terjatev DUTB sploh še ni dospela.
Skupni znesek vseh terjatev do Save je ocenjen na 242,8 milijona evrov, od tega je Sava DUTB dolžna 35,5 odstotka oz. 86,2 milijona evrov.
Že dan pred zasegom Save Turizem je DUTB umaknila soglasje za vodenje decembra lani uvedenega postopka preventivnega prestrukturiranja Save, v ponedeljek pa vložila tudi predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave.
Dva dni pozneje so predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave Save na ljubljansko okrožno sodišče vložile tudi Gorenjska banka, Zavarovalnica Triglav, Unicredit banka Slovenija, Pokojninska družba A, Skupna in Skupna pokojninska družba, hkrati pa predlagale imenovanje Matjaža Nanuta za prisilnega upravitelja.
Temu predlogu je sodišče danes že sledilo, glede zahteve za prisilno poravnavo pa omenjenim družbam naložilo dopolnitev vloge.
Društvo mali delničarji Slovenije pričakujejo preiskavo zoper odgovorne
Društvo mali delničarji Slovenije (MDS) je v sporočilu za javnost zapisalo, da je DUTB z zasego delnic "praktično razlastil več kot 13.000 delničarjev Save in ostale upnike spravil v podrejeni položaj". Prepričani so tudi, da se je DUTB poslužil tržne manipulacije z neresničnimi objavami na Seo-netu ter nato še spreminjanja lastnih izjav na svoji spletni strani.
V Društvu MDS pričakujejo, da bodo zoper odgovorne osebe na DUTB kakor tudi na Ministrstvih za finance ter gospodarstvo sproženi ustrezni postopki. Pristojne organe pozivajo, da uvedejo ustrezne postopke zoper odgovorne osebe tako na DUTB kot na obeh Ministrstvih.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.