Včeraj so igralniški delavci novogoriške družbe Hit stavkali, ker z upravo niso dosegli dogovora o delitvi napitnin. Med 20. in 21. uro sta se pred igralnico Perla zgodila dva incidetna med stavkajočimi in varnostniki Sintala. Stavka je sicer potekala v štirih Hitovih igralnicah, Parku in Perli v Novi Gorici, Koroni v Kranjski Gori ter Drive Inu v Vrtojbi. Po ocenah uprave Hita je stavkalo okoli 150 igralniških delavcev, predstavniki sindikata pa menijo, da jih je bilo 500.
Uprava naj bi varnostni službi predala seznam delavcev, predvidenih za včerajšnje delo, od varnostnikov pa je zahtevala, da vstop ostalim zaposlenim onemogočijo. Prvi incident naj bi se zgodil pred igralnico Park, kjer je igralniška delavka želela priti na svoje delovno mesto, saj je bila predvidena za delo. Po pričanju očividcev naj bi jo potem, ko je vstopala v prostore igralnice, pahnil eden izmed varnostnikov. Kot nam je povedala Katja Kogej iz kabineta predsednika uprave Hita, o tem dogodku niso bili posebej obveščeni, znano jim je le, da naj bi delavka o dogodku obvestila tudi policijo. Na PU Nova Gorica so za 24ur.com sporočili, da so policisti obravnavali primer, pri tem pa ugotovili, da je varnostnik dobil površinske odrgnine in je zato tudi poiskal pomoč v Zdravstvenem domu Nova Gorica. Policisti zbirajo dodatna obvestila in bodo na podlagi ugotovljenih dejstev podali ustrezen ukrep.
Policisti varnostniku spisali plačilni nalog
Drugi incident se je zgodil nekaj minut po 20. uri pred igralnico Perla. V igralnico je prav tako želel vstopiti zaposleni krupje, ki bi moral opravljati svoje delo. Ker pa varnostnikoma ni želel pokazati svoje službene kartice, sta mu vstop v prostore onemogočila. Nato naj bi se zaposleni fizično lotil enega izmed varnostnikov in pobegnil. Primer je obravnavala policija, Kogejeva pa zatrjuje, da so dogodek posnele tudi nadzorne kamere. O morebitnih sankcijah proti krupjeju se v družbi še odločajo, novogoriška policija pa nam je sporočila, da so policisti na podlagi zbranih obvestil in ugotovitev varnostniku izdali posebni plačilni nalog zaradi kršitev določil Zakona o varstvu javnega reda in miru.
"Uprava družbe je poskrbela, da bo stavka potekala v zakonskih okvirih ter v skladu z organizacijskimi in delovnimi navodili. Pomoč zunanjih varnostnikov je najela zaradi slabih izkušenj iz decembrske stavke, ko so predstavniki Sindikata igralniških delavcev Slovenije (SIDS) s svojim obnašanjem kršili različna določila zakona in internih pravil," je še pojasnila Kogejeva.
Incident sicer v sindikatu SIDS obžalujejo, a poudarjajo, da se je zgodil v silobranu.
Zaradi varnostnikov se ne želijo več pogajati
Član vodstva novogoriškega SIDS Zoran Vetrih je dejal, da je uprava s tem, ko je za preprečevanje vstopa stavkajočim v igralnice najela varnostnike Sintala, prestopila nek "rubikon", zaradi katere bodo o dogajanju obvestili pristojne inštitucije.
"S tem, kako so nam bile zaradi varnostnikov kršene pravice do stavke, bomo obvestili slovenske sindikate, vlado in varuhinjo človekovih pravic. Pripravili smo tudi spisek vseh kršitev, ki ga bomo predali inšpekcijskim službam," pa je napovedal predsednik novogoriške enote SIDS Iztok Černigoj. Zaradi varnostnikov se s to upravo ne želijo več pogajati.
Neposredne škode za 150.000 evrov
Prve ocene uprave kažejo, da bo zaradi stavke, ki se je začela včeraj okrog 18. ure, trajala pa je do 1. ure zjutraj v ponedeljek, nastalo za 150.000 evrov. Vendar je to le škoda, ki jo lahko ocenijo zaradi izpada prihodka. Škode, ki bo nastala zaradi odhoda gostov v druge igralnice, pa ne morejo izračunati.
Igralniški delavci so se za stavko odločili, ker z upravo tudi včeraj niso dosegli dogovora o delitvi napitnin. Kot je znano, bi se po novi zakonodaji napitnina, ki jo dobijo za mizami, morala deliti le med igralniške delavce. V Hitu pa napitnino, te je letno za med 10 in 12 milijonov evrov, delijo tudi med druge zaposlene v igralnicah. Uprava Hita pravi, da je zakonodaja glede delitve napitnin nejasna, zato so od pristojnega ministrstva zahtevali razlago zakona. Poleg tega se jim ne zdi pošteno, da napitnino dobijo le delavci ob igralnih mizah, saj za zadovoljstvo gostov delajo tudi ostali zaposleni v igralnicah.
Černigoj je poudaril, da takega predloga o delitvi napitnine, kot ga je predlagala uprava družbe Hit, ne morejo sprejeti, ker bi bil protizakonit. "Napitnina naj se razdeli delavcem v tistem sektorju, kjer je bila ustvarjena. Če je bila napitnina zbrana ob igralnih mizah, naj se torej razdeli med delavce, ki delajo ob igralnih mizah. Napitnina z drugih sektorjev pa naj se razdeli tam, kjer je bila pobrana," je še dejal Černigoj.
Uprava pričakuje nadaljevanje pogajanj
Član uprave Hita in vodja pogajalske skupine uprave Uroš Kravos pa je še vedno optimističen in pričakuje nadaljevanje pogajanj s pogajalsko skupino sindikata že med tednom. Tako želijo preprečiti nadaljnje stavke, ki jih sindikat napoveduje za prihodnji soboti, in sicer za 15. in 22. maj, trajali pa naj bi 12 oz. 24 ur.
Uprava prav tako pripravlja analize in izračune, kaj bi pomenila zadnja predlagana različica za delitev napitnine.
Vso zbrano napitnino v igralnicah naj bi dobili igralniški delavci, tako kot to določa zakon; 90 odstotkov naj bi jo razdelili delavcem ob igralnih mizah, po 4,5 odstotka napitnine bi si razdelili zaposleni na igralnih avtomatih in blagajni, odstotek napitnine pa bi pripadel delavcem na recepciji. V preteklosti je bila v veljavi formula 80 odstotkov za igralniške delavce, 20 odstotkov pa za preostale zaposlene v igralnicah, razen za vodstvo.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.