Zavod za zaposlovanje je v dodatnem nadzoru subvencioniranja skrajšanja delovnega časa in čakanja na delo v dveh Gorenjevih družbah ugotovil nepravilnosti. V enem primeru gre za izravnavo delovnega časa ob prehodu na 40-urni delovnik, v drugem za dodatno zaposlovanje kljub čakajočim na delo. Zavod še čaka dokazila podjetij.
V družbi Gorenje Gospodinjski aparati vodstvo do 1. oktobra, ko so zaradi ponovnega prehoda na 40-urni delovnik prekinili pogodbo o subvencioniranju polnega delovnega časa, ni dokazalo izenačitev viškov in mankov pri razporejanju delovnega časa (po zakonu se mora več ali manj opravljenih ur na teden izravnati v šestih mesecih).
V družbi Gorenje GTI pa so odkrili en primer, ko družba ni dokazala, da ne bi mogla določenih del opraviti z enim od delavcev, ki so na čakanju, in je zaposlila dodatnega delavca.
Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejala generalna direktorica zavoda Marija Poglajen, so družbo pozvali, naj predloži ustrezno dokazilo o izenačitvi opravljenih ur. "Če se bo izkazalo, da ne bodo mogli tega izkazati, bomo vložili terjatev," pravi Poglajnova.
Zavod je v 59 nadzorih ugotovil 11 nejasnosti
Zavod je sicer zaključil 59 nadzorov izvajanja teh dveh ukrepov in v 11 primerih ugotovil nejasnosti, med drugim glede dokazovanja izenačitve tedenskega fonda ur, v treh primerih pa je bil nadzor zaradi sporazumne prekinitve pogodb ustavljen.
Zavod je preveril plačevanje davkov in prispevkov pri 294 delodajalcih in pri 32 ugotovil, da obveznosti niso poravnali. V primeru neplačila obveznosti bo zavod vložil terjatve.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.