Gospodarstvo

Easyjet nasprotuje združitvi

London, 18. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Letalski prevoznik Easyjet je vložil tožbo proti združitvi francoskega letalskega prevoznika Air France z nizozemskim KLM.

Ray Webster, izvršni direktor EasyJet Plc (Foto: Reuters)
Ray Webster, izvršni direktor EasyJet Plc (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Britanski nizkocenovni letalski prevoznik od prvostopenjskega sodišča v Luksemburgu zahteva, da odobritev združitve s strani Evropske komisije razglasi za nično. Čeprav naj bi v Easyjet podpirali prepotrebno konsolidacijo evropske letalske industrije, menijo, da morajo biti na prvem mestu interesi potrošnikov. Omenjena združitev bo po njihovem mnenju občutno zmanjšala možnost potrošniške izbire.

Kot so sporočili iz Easyjeta, se francoski potrošniki, posebej Parižani, že soočajo z manjšo možnostjo izbire in višjimi cenami letalskih vozovnic kot drugod po Evropi, zato je nujno, da Evropska komisija ne podvzame korakov, ki bi še bolj zmanjšali konkurenčnost. "Jasno je, da v trenutni obliki združitev KLM in Air France utrjuje vodilni položaj francoskega letalskega prevoznika in predstavlja zaskrbljujoč precedens za vse prihodnje konsolidacije," je povedal glavni izvršilni direktor Easyjet Ray Webster. V nizkocenovnem letalskem prevozniku med drugim menijo, da naj bi Evropska komisija pri sprejemanju odločitve ne upoštevala vpliva združitve na prevlado Air France in KLM na amsterdamskem in pariškem letališču.

Predsenika Air Francea Jean-Cyril in KLM Leo van Wijle (Foto: Reuters)
Predsenika Air Francea Jean-Cyril in KLM Leo van Wijle (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Easyjet je aprila začel tudi s kampanjo osveščanja potrošnikov in zahteval številne bistvene spremembe, s katerimi bi v Franciji povečali konkurenco med letalskimi družbami in znižali cene letalskih kart. V Easyjetu so najbolj zaskrbljeni zaradi dejstva, da je v Franciji v primerjavi skoraj z vsemi evropskimi državami najmanj nizkocenovnih letalskih prevoznikov in da v nobeni drugi evropski državi nacionalni letalski prevoznik nima tako močnega vodilnega položaja kot Air France v Franciji.

10. maja pa je britanski letalski prevoznik tudi napovedal, da bo začel sodni postopek proti francoskem združenju COHOR, ki dodeljuje vzletne in pristajalne steze na francoskih letališčih. Čeprav bi moralo po pravilih EU to potekati na nevtralen, transparenten in nediskriminatoren način s strani imenovanega in nevtralnega koordinatorja, v Easyjetu menijo, da je med drugim neodvisnost COHOR od Air France močno vprašljiva, lokalni predpisi COHOR pa dajejo veliko moči svojim ustanovnim članov - predvsem Air France.

Naj spomnimo, da je Evropska komisija združitev francoskega in nizozemskega letalskega prevoznika odobrila 12. februarja, potem ko je dobila zagotovilo, da ne bo v škodo potrošnikom in da bo nova letalska družba tudi drugim letalskim prevoznikom dovolila postanek v Parizu ali Amsterdamu na poti v ZDA ali druge države nečlanice EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10