Gospodarstvo

Elektro Primorska pod lupo

Ljubljana, 21. 03. 2007 21.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrstvo za gospodarstvo bo preverilo sum na nepravilnosti v Elektru Primorska.

Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak se je v okviru obiska vlade v slovenski Istri in na Krasu v Lipici sestal z zastopnikom Elektra Primorska Davidom Valentinčičem in poslancem SNS Srečkom Prijateljem, ki je nanj naslovil poslansko vprašanje v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi v Elektru Primorska.

V Elektro Primorska bodo na poslansko vprašanje odgovorili pisno
V Elektro Primorska bodo na poslansko vprašanje odgovorili pisno FOTO: POP TV
Sume smo dolžni preveriti in jih tudi bomo. Dokopali se bomo do resnice, kar je v interesu tako ministrstva kot vseh uporabnikov Elektra Slovenije in vseh davkoplačevalcev. Andrej Vizjak

Valentinčič je Prijateljeve navedbe označil kot izmišljotine, bo pa vodstvo Elektra Primorska v enem tednu nanje tudi pisno odgovorilo.

Ko bo družba Elektro Primorska odgovorila na navedbe poslanca SNS, bodo po Valentinčičevih besedah znova sedli skupaj in pripravili skupen odgovor v skladu s poslovnikom državnega zbora. "Zavračamo pa vse Prijateljeve navedbe. Gre za izmišljotine in so v kontekstu reelekcije," je bil odločen Valentinčič.

Po Vizjakovem prepričanju je pomembno, da poslanec v poslanskem vprašanju ne postavlja nobenih trditev, temveč zgolj sume. Vizjak je tudi poudaril, da je v interesu ministrstva, da se čimprej imenuje nov direktor Elektra Primorska. Kot je spomnil, so na razpis prispele tri popolne vloge, nato pa je eden izmed kandidatov odstopil. "To je dalo neko novo okoliščino celotnemu postopku imenovanja za nov mandat na Elektru Primorska. Ker je prišlo do težav pri usklajevanju končnega imena, nismo v predvidenem roku določili novega direktorja, temveč smo zgolj do imenovanja, a največ za šest mesecev na ta položaj imenovali dosedanjega direktorja," je pojasnil Vizjak.

Prijatelj je v poslanskem vprašanju ministru za gospodarstvo, ki ga je poslal v torek, navedel, da naj bi zaposleni v Elektru Primorska med drugim v službenem času izvajali zasebne dejavnosti - na primer priklop novih uporabnikov, servis in montaža na objektih v lasti Elektra Primorska in podobno -, za kar naj bi uporabljali sredstva v lasti Elektra Primorska, zaslužek pa naj bi si delavci in vodstvo podjetja delili na pol.

Napake naj bi se dogajale tudi pri pripravi dokumentacije za gradnjo vetrnih elektrarn. Meritve za vetrne elektrarne naj bi bile izvajane na bistveno premajhni višini, zaradi česar je bil vpliv podlage na rezultate meritev prevelik, saj bliže tlom veter ne dosega hitrosti kot jo na višini propelerja. Na osnovi teh podatkov naj bi bila narejena vsa študija, ki je služila španskemu partnerju za odločitev za vlaganje na območju Volovje rebri, meni Prijatelj.

Hkrati naj bi se od španskega partnerja pričakovalo, da bo vložil delež v enaki višini kot ga je Elektro Primorska vložil v opravljene študije in ostale stroške v višini štirih milijonov evrov. Obstajajo tudi sumi, da se preko hčerinskih družb tako doma kot v tujini financirajo sporne dejavnosti, na primer volilne kampanje, fiktivne svetovalne pogodbe in podobno.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.