Gospodarstvo

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

Washington , 01. 11. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Koliko prevladajo energetski interesi države nad usmeritvami predsednikov držav, kot so zavezanost čisti energiji ali naftnim lobijem? Kot poudarja Klemen Grošelj, varnostni strokovnjak in nekdanji evropski poslanec, ki je v Bruslju deloval tudi v Odboru za industrijo, raziskave in energetiko, je cilj ZDA bil in bo ostal energetska samozadostnost po sprejemljivih, torej tržno konkurenčnih cenah in zanesljiva dobava energije gospodinjstvom in gospodarstvu.   

Donald Trump
Donald Trump FOTO: AP

"In okoli tega se je in se bo vrtela energetska politika ameriških predsednikov. Lahko bodo poudarki različni, morda večji poudarek na fosilnih ali obnovljivih virih, ampak cilj bo ostal enak. Energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo oziroma brez motenj in cenovnih šokov," pojasnjuje.  ZDA poleg tega težijo k čim večji ravni energetske samozadostnosti. Zato uvajajo najsodobnejše, tudi sporne tehnologije, kot je fracking, vse s ciljem doseganja navedenega cilja. To jim posledično daje tudi svobodo delovanje globalne sile, dodaja.   

 EU je v letih po 2022 svojo odvisnost od ruskega zemeljskega plina nadomestila z odvisnostjo od uvoza iz ZDA, izpostavlja. "Kar EU ne glede na vse postavlja v tvegan položaj tako v odnosu glede nihanja cen, kot tudi v odnosu zanesljivosti oskrbe," ocenjuje. 

Evropa energetsko močno odvisna od uvoza iz ZDA 

Kako lahko volitve v ZDA v energetskem smislu vplivajo na Evropo? Kot spomni Grošelj, so ZDA s tehnologijo frackinga postale največja proizvajalka nafte na svetu, če ne največja, pa med največjimi. Postale so tudi izvoznice utekočinjenega zemeljskega plina (LNG). ZDA so praktično postale energetsko samozadostne, z manjšim deležem uvoza nafte iz Kanade. ZDA so po letu 2022 postale tudi pomembna izvoznica LNG. EU je tako v prvi polovici 2024 kar 48% svoje porabe zemeljskega plina pokrivala z uvozom iz ZDA. Globalno ZDA pokrivajo 20% svetovnega trga LNG in 20% globalne proizvodnje nafte. 

Klemen Grošelj
Klemen Grošelj FOTO: Damjan Žibert

Torej lahko zaključimo, da je EU v letih po 2022 svojo odvisnost od ruskega zemeljskega plina nadomestila z odvisnostjo od uvoza iz ZDA, izpostavlja. "Kar EU ne glede na vse postavlja v tvegan položaj tako v odnosu glede nihanja cen, kot tudi v odnosu zanesljivosti oskrbe," ocenjuje.  Vsekakor načrt diverzifikacije virov v EU ni uspel. Sam šteje to kot enega največjih neuspehov odhajajoče komisije pod vodstvo Ursule von der Leyen, ki je v celoti zanemarila možnost izrabe lastnih virov zemeljskega plina v EU na primer v Vzhodnem Sredozemlju.   

"Sam verjamem, da bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena, seveda bomo priča takšnim in drugačnim manj ali bolj populističnim pobudam, a osnovna smer bo ostala enaka."

Kaj če na oblast pride Harrisova in kaj če Trump? 

Če bo njegova naslednica Kamala Harris, ta sicer od nekdaj velja za veliko zagovornico obnovljivih virov energije in čiste energije, a je napovedala zgodovinsko pridobivanje domače nafte, da ZDA ne bo odvisna od tujih trgov, prav tako, ker želi na svojo stran volivce v Pennsylvaniji, ni več podpornica prepovedi frackinga. Kaj to napoveduje?  

Kamala Harris
Kamala Harris FOTO: AP

Kot meni Grošelj, so to klasične predvolilne obljube, predvsem namenjene zveznim državam, kjer fracking in naftna industrija pomenita pomemben vir dohodka in jih pač želi Harrisova na ta način pridobiti na svojo stran oziroma podporo volivk in volivcev v teh državah: "Sam verjamem, da bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena, seveda bomo priča takšnim in drugačnim manj ali bolj populističnim pobudam, a osnovna smer bo ostala enaka."

Če pride na oblast Trump, pa zelo odkrito napoveduje podporo naftnemu lobiju in fosilnim gorivom. Kaj bo to pomenilo za dogajanje tako na globalnih trgih kot na evropskem? Kaj to pomeni za prizadevanja zelenega prehoda v svetu?  Kot meni Grošelj, je ta podpora predvsem retorična: "Če energetski vir ne bo konkurenčen, ga pač še taka retorična Trumpova podpora ne bo ohranila." Kot svari, bi bila večja težava, če bi Trump v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, začel izkoriščati našo EU energetsko odvisnost, kot mehanizem pritiska na EU. 

Donald Trump
Donald Trump FOTO: AP

Odhod Bidna in posledice na trg zelene energije 

Kakšne posledice za energetski trg čiste energije v ZDA bo imel odhod Bidna, ki je slovel kot njihov največji zagovornik doslej, in ali se bodo te prelivale tudi drugam po svetu? Kot pojasnjuje Grošelj, so ZDA so v okviru Zakona o zmanjševanju inflacije poskušale z vrsto subvencij in predvsem davčnih olajšav pritegniti tuje investicije v zelene tehnologije, ki bi ZDA omogočile, da bi imele v tej niši tehnološko in konkurenčno prednost pred drugimi državami sveta.   

V tem okviru so bile teh ugodnosti deležne tudi industrije vezane na obnovljive vire, kot so investicije v baterije in hranilnike energije, vetrne elektrarne itd. A kot izpostavlja, se je kot velika ovira pri tem izpostavila slaba in dotrajana infrastruktura v ZDA: "Glede na dosegljive podatke v ZDA obnovljivi viri dosegajo 20% celotne porabe energije. Ključno orodje, ki je na voljo zvezni oblasti v ZDA glede razvoja energetskega sistema so mehanizmi, kot so davčne olajšave, v manjši meri subvencije in pa seveda ključna okoljska zakonodaja oziroma regulacija. Zvezne države so pri svoji energetski politiki namreč precej samostojne in tako imate velike razlike med zveznimi državami. Tako Kalifornija velja za najnaprednejšo na področju OVE," pojasnjuje. 

Kamala Harris
Kamala Harris FOTO: AP

A kot poudarja, ne smemo pozabiti, da je vloga trga in konkurenčnost energetskega vira ključni dejavnik v ZDA: "Seveda lahko imajo posegi zvezne vlade določen vpliv, a ta ne odtehta tržnega učinka." Nazoren je bil primer Trumpove podpore rudarskim podjetjem, ki pa na koncu ni imel nikakršnega vpliva na obseg kopanja in porabe premoga, spomni. Ta je upadala in se je v zadnjih letih stabilizirala, predvsem zaradi potreb ameriških elektroenergetskih podjetij po stabilizaciji elektroenergetskega sistema ZDA. Ključen učinek te politike  v svetu, kolikor je pomembnejši vpliv na tehnološko tekmo glede tega, kateri del sveta bo imel tehnološki primat na področju zelenih tehnologij vključujoč seveda tudi tehnologije vezane na izrabo obnovljivih virov energije. Drug dejavnik pa je seveda odnos in stališča ZDA glede globalnega boja proti podnebnim spremembam, našteva. 

Največji izziv za ZDA zaostanek za Kitajsko 

Boj za omejevanje učinkov podnebnih sprememb, bo, če se na oblast zavihti Trump, doživel gotovo določen udarec, a tisto kar bo dejansko največji izziv tako za ZDA, kot Trumpa je očitno tehnološko nazadovanje in zaostanek za Ljudsko republiko Kitajsko (LRK), opozarja. Kot svari, se tako EU, kot tudi ZDA  soočajo z resnim in očitnim tehnološkim zaostankom za LRK, ki med drugim ne glede na vse ogromno vlaga v tehnologije povezane z zelenim prehodom: "In tega dejstva pač ne morejo spremeniti niti carinske vojne niti drugi omejevalni ukrepi, o katerih tako pogosto govori Trump. Če bodo ZDA in EU želele ohraniti globalno konkurenčnost lastnih gospodarstev, bodo pač morale sprejeti tehnološki izziv LRK in začeti obsežna vlaganja v znanje, nove tehnologije in razvoj sodobne infrastrukture. Zrele zelene tehnologije v navezi z umetno inteligenco (UI) in digitalizacijo bodo sprožile novo tehnološko revolucijo, kateri niti ZDA niti EU pač ne bodo mogle konkurirati z zastarelimi tehnologijami 20. stoletja."   

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (119)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Balki36
02. 11. 2024 21.09
+1
Tolk o zelenem prehodu....kaj nam dela bruselj...jao...pa to
Iskrški Lovro
02. 11. 2024 19.27
+7
Se pravi američani dobijo dobiček od nafte, orožja in municije mi pa pokasiramo?? Dražjo elektriko, zaprtje tovarn in begunce z juga in vzhoda zato, da lahko američani prodajajo demokracijo?
Z O V
02. 11. 2024 19.51
+3
Uničili so EU z migranti, lgbt, tradicijo in vojnami... Klasična demokracija za izvoz....
Kollerik
02. 11. 2024 18.55
+0
Žalostno je žensamo to, da se sploh piše o tem kriminalcu.
Davorin Trstenjak
02. 11. 2024 18.48
+0
Kolikor je uradno znano, nadomešča Evropa deficit dobave zemeljskega plina zaradi sankcij zoper Rusijo, z resursi iz skandinavskih držav in uvozom utekočinjenega plina iz Libije, v izgradnji (že izveden do Turčije, sledi pa gradnja proti EU) plinovoda iz Kuvajta (substitut južnega toka), ponujen uvoz iz ZDA za EU ni aktualen, saj je cena previsoka, pint vsea pa je, da EU ne ostane izključno odvisna od Ruskih dobav, ampak da se za to območje ustvarijo pogoji konkurenčnega trga brez monopolov, to pa je možno zgolj z več ponudniki, ki bodo z državama EU barantali za prodajno ceno.
Pajo_36
02. 11. 2024 18.41
+4
V letu 2022 pa razni Shelli in podobni ultra enormne profite, mi smo pa gagal na cenah nafte, ker sam JANEZ JANŠA ni zmanjšal cen nafte ane ! Se pravi je dobro pripomogel k profitom naftarjev, seveda ne skrbite, ne zastonj! Le zakaj ga Netanjahu tako hvali za heroja, ker je v njegovi aliansi, na plačilni listi, in ker skrbi za ameriške korporacije in vpliv pri nas, AmCham in AIPAC.
Pajo_36
02. 11. 2024 18.30
+6
No, ne morem verjet, pohvale članku, končno. A vidite, da je samo denar, vi pa verjemite, kako Amerika izvaža demokracijo ane. No, dalje, Trump je Merklovo že v svojem mandatu pozval na preveliko odvisnost od ruskega plina. Zvezna republika Nemčija je pa leta 1950, tako nekako s Sovjetsko Zvezo podpisala sporazum o dobavah. Merklova kar naenkrat v odstrel, nemška industrija pa pod ameriškim plinom?? In kaj je danes? Nemška proizvodnja v krizi, kapacitete so polovično zasedene , če so, napram slovenskim, ki so zelo zelo večje... A pa veste, da ameriški saudijski pakt iz prav tako 1950 pravi, da Amerika ščiti savdsko kraljevo družino, s tem, da saudijci dajejo nafto Ameriki? Lastniki energije so pa kdo? Cionisti, oz. Izraelci ! No, kdo vlada pol?? Le kdo bo obnavljal Ukrajino po vojni? Le kdo? Ameriške korporacije so pokupile že svašta v Ukrajini od napada....
Artechh
02. 11. 2024 17.55
+6
Zakaj pa je evropa odvisna od ZDA? Urska je naredila domaco nalogo, izdajalci
Pajo_36
02. 11. 2024 18.22
+3
avgust.
02. 11. 2024 17.41
+5
V bistvu smo se oz. nas je Ursula s sankcijami kar sama spravila v ta podrejeni in odvisni položaj. Predvidevam, da so bile provizije zelo stimulativne.
Petur
02. 11. 2024 18.25
+1
pet otrok..pet milionarskih družin mora ,oz hoče narediti ta ženska...je pa v veliki meri kriva za to,da bo Evropa ostala sama..v krizi...
Gorje
02. 11. 2024 17.28
+2
Trump bi covid zdravil z injekcijami belila, torej varikine, z vremenom in orkani upravljajo demokrati...... Bog pomagaj ljudem, ki izvolijo takega predsednika. Ta ne obvlada niti osnovnošolskega znanja.
avgust.
02. 11. 2024 17.44
+1
tech
02. 11. 2024 17.15
+3
"če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn" zakaj pa? Pokažemo sredinca ZDA in gremo nazaj na poceni. Sproti spodimo še politike, ki so nas oropali z dražjimi energenti.
Požigalac
02. 11. 2024 16.41
+7
Eu sama seb ustrelila v koleno . Z svojimi omejitvami ,cel svet mece smeti , mi pa se gremo neko omejevanje slamc pa pokrovckov od plastenk . Ma ja 👏 . Evropejci bomo nastradal . Dam pa trumpu prov in k ste vsi okol tega bidna klovna lazl sm vedu da to nebo uredu . Na konc dneva pa priznajo da od us kupujemo po drazji ceni . Una krava nas pa je prodala tko k zelenski . Ma odvrat same posasti . Na sodisce sam to spadajo
angelvaruh
02. 11. 2024 15.18
+3
Trump bo zakljucil vojno v evropi tako da lahko vsi upamo da zmaga trump
AlexReal
02. 11. 2024 19.25
+0
Samo naivnež lahko tako razmišlja. Trumpelj bo z ukinitvijo podpore Ukrajini prenesel sranj.. e direktno na Evropo. Za to ne rabiš biti vesoljski znanstvenik.
primorec2
02. 11. 2024 15.17
+4
Stran od Rusa, bas s poceni energenti izsiljuje. Lepo, sedaj bas bo Trump z drazjimi. Urska von der Laydra, vojasko sodisce bo potrebno sestavit in soditi za veleizdajo. Pa korupcijo s cepivi Pfaiser ne pizabit.
za dom pripravljen
02. 11. 2024 15.14
+1
Kaaaaaaaaaakšne razprave po dolgem in počez , kot da je to kaj važno ameriški raji ki bo oddala svoj glas ! Časi so pač taki : SAMO DA JE ŽENSKA , vse dokler se ta Svet ne sesuje sam vase .
123soba
02. 11. 2024 13.47
-5
Izvolite v politiko še večje število žensk, da nam bo bolje na tej zemlji...
Narkodefinkica
02. 11. 2024 13.30
+4
TRUMP bo rešil zadeve v Ukrajini v sekundi dvajst in spet bo cvetela trgovina z RUSI..pa tudi Izraelci se bodo malo utišali..
AlexReal
02. 11. 2024 19.27
-1
Ko bo trumpelj to naredil, bo Evropa potegnila krajši konec. Se zavedaš ?
Želko Kacin
02. 11. 2024 12.29
+1
wc v slo že 8evrov
NeXadileC
02. 11. 2024 12.27
+13
Torej priznajo, da smo energetsko odvisni od ZDA, pa nismo bili...
Jani.
02. 11. 2024 12.19
+2
Levi politiki s kimanjem so pripeljali v to pozicijo. S sankcijami EU vleče kratko a oni zdaj opozarjajo kako bo še slabše, če zmaga republikanec. Kje je vaše ogledalo?
Skinwalker
02. 11. 2024 11.34
+3
Tako kot jo je biden v zahvalo glupim eu. politikom. Pravzaprav niso politiki ampak njegovi HLAPCI ne bo nihce mogel.