
Podjetje Enron ima sedež v Houstonu, tovarne in izpostave v različnih delih sveta, skupaj pa zaposluje 27.500 ljudi. Enronov stečaj predstavlja enega največjih stečajev v zgodovini ameriških korporacij, ki bo vplival na celotno ameriško gospodarstvo. Največji stečaj v ameriški zgodovini je leta 1987 prijavilo podjetje Texaco, ki je bilo tedaj vredno 35,9 milijarde dolarjev, kar bi ob upoštevanju inflacije danes zneslo 56,4 milijarde dolarjev.
Enron je nastal kot podjetje za izgradnjo plinovodov, ki je v zadnjem desetletju razširilo poslovanje na električno energijo in naravni plin, telekomunikacije, investicije, papirno in lesno industrijo ter zavarovalništvo. Enron je bil še lani po prihodku, ki je znašal 100 milijard dolarjev, sedmo največje ameriško podjetje. Danes je njegovo premoženje ocenjeno na 24,7 milijarde dolarjev, poleg tega pa ima za 13,1 milijarde dolgov.
Vrednost delnice Enrona je konec minulega borznega poslovnega tedna padla na 26 centov, medtem ko je bila še lani vredna 85 dolarjev. Potem ko je Enron oktobra letos zašel v težave zaradi prikrivanja več kot pol milijarde dolarjev dolgov in zaradi tega izgubil zaupanje, se je začel pogajati o prevzemu s strani podjetja Dynergy, ki bi bil vreden 8,4 milijarde dolarjev. Dynergy si je premislil, zato je Enron vložil tožbo v višini 10 milijard dolarjev in upa, da bo z iztoženim denarjem uspel poplačati upnike. Enron ostaja v pogovorih z različnimi finančnimi ustanovami, da bi si zagotovil sredstva za nadaljevanje trgovanja z energijo in druge aktivnosti s katerimi se ukvarja. Ob razglasitvi stečaja je podjetje napovedalo, da bo moralo odpustiti precejšen del od 27.500 zaposlenih. Že v petek je Enron odpustil 1100 zaposlenih v Veliki Britaniji. Podjetje napoveduje, da bo energetski del poslovanja, vključno s plinovodi, potekalo naprej.