Prošnji EU so se pridružili tudi Filipini. Med proizvode, za katere velja omenjeni sistem karantene, se uvršča več vrst svežega sadja in zelenjave ter ostali kmetijski pridelki.
"Avstralija si lasti status vodilne države, ki se zavzema za prosto trgovino na področju agrarnih izdelkov, hkrati pa njen lastni sistem karantene preprečuje vrsti evropskih prehrambenih izdelkov dostop do avstralskega trga", je povedal evropski komisar za trgovino Pascal Lamy in ob tem zatrdil, da namen unije ni oporekati pravici Avstralije, da se ubrani pred raznovrstnimi živalskimi in rastlinskimi boleznimi. "Vendar pa sedanji avstralski sistem neupravičeno in brez znanstvenih dokazov onemogoča uvoz izdelkov iz EU".
EU je zaprosila WTO za posredovanje po neuspešnih dvostranskih pogajanjih z Avstralijo. Po trditvah evropskih predstavnikov, naj bi omenjena avstralska trgovinska pregrada povezavi povzročila pomembno izgubo dohodka in ob tem navaja primerjavo, da unija na kanadski trg, ki je z avstralskim po velikosti primerljiv, izvozi za 35.000 ton proizvodov, medtem ko izvoz povezave na avstralski trg znaša le 2000 ton.