Odločitev, ki jo mora formalno potrditi še Evropska komisija, je odbor sprejel na podlagi ugotovitev veterinarske misije po nedavni prehrambeni aferi, ko so v več državah članicah v s Kitajske uvoženih rakcih odkrili za zdravje ljudi izjemno nevaren antibiotik kloramfenikol. EU je njegovo uporabo pri živalih, ki vstopajo v prehrambeno verigo, prepovedala leta 1994. Antibiotik so odkrili tako v zmrznjenih kitajskih rakcih kot tudi v iz njih pripravljeni živalski krmi ter posledično v teletini, ki je bila namenjena za prehrano ljudi.
Embargo na uvoz kitajskih izdelkov živalskega izvora v EU se po navedbah komisije nanaša predvsem na uvoz medu, zajčjega mesa, perutnine, morskih rakcev, školjk in hrane za domače ljubljenčke. V letu 2000 je Kitajska v EU izvozila za 327,7 milijona evrov teh izdelkov. Embargo ne velja za ribje ulove z odprtega morja, z izjemo rakcev, ter za črevesa za klobase. Teh izdelkov je država v EU leta 2000 izvozila za 400 milijonov evrov.
Kloramfenikol se pri ljudeh uporablja izjemno redko, predvsem za zdravljenje tifusa in antraksa, nevaren pa je, ker preprečuje nastajanje krvnih celic in zato lahko povzroči izjemno hude oblike slabokrvnosti. Da ima Kitajska težave z uporabo prepovedanih sestavin v veterini, je potrdila tudi omenjena misija, ki je nakazala še na resne pomanjkljivosti v sistemu ravnanja z odpadki pri pridelovanju hrane.
Stalni veterinarski odbor bo stanje ponovno preučil konec februarja, in sicer na podlagi stikov s pristojnimi kitajskimi oblastmi ter ugotovitev morebitnih novih veterinarskih misij.