Gospodarstvo

EU prižgala zeleno luč

Peking, 07. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska unija je potrdila dogovor o sprostitvi kitajskega tekstila iz carinskih skladišč.

Kitajska poudarja, da je dogovor z Brusljem le začasna rešitev
Kitajska poudarja, da je dogovor z Brusljem le začasna rešitev FOTO: Reuters
Da so bile razlike med članicami samimi po sklenitvi dogovora v Pekingu premagane, je sicer Evropska komisija morala obljubiti, da bodo zelo podrobno spremljala uvoz kitajskega tekstila v EU, prav tako pa bo pozornost namenila tudi trgovini z obutvijo.

Države članice Evropske unije so formalno potrdile dogovor, ki ga je Evropska komisija dosegla s Pekingom o sprostitvi kitajskega tekstila iz carinskih skladišč povezave. "Članice so prižgale zeleno luč," je v Bruslju dejala tiskovna predstavnica komisije Francoise le Bail.

Sledeč dogovoru - komisar za trgovino Peter Mandelson in kitajski trgovinski minister Bo Ksilaj sta ga podpisala v ponedeljek v Pekingu - bo EU takoj in brezpogojno sprostila polovico od kakšnih 80 milijonov v skladiščih nakopičenih kosov oblačil kitajske izdelave, medtem ko bo druga polovica odšteta od začasnih kvot za letošnje in predvsem prihodnje leto, pri čemer naj bi prišlo tudi do menjave kategorij - hlače bo na primer moč odšteti od slabo izkoriščenih kvot za bombažno prejo.

Na trg sredi septembra

V evropskih carinskih skladiščih je julija zaradi popolnitve uvoznih kvot ostalo 80 milijonov kosov kitajskega tekstila
V evropskih carinskih skladiščih je julija zaradi popolnitve uvoznih kvot ostalo 80 milijonov kosov kitajskega tekstila FOTO: Reuters

V veljavo bo dogovor stopil predvidoma prihodnji teden, ko bodo sprejete pravne podlage za njegovo izvedbo. Po njegovi sklenitvi je namreč dogovor v torek najprej obravnaval odbor 133, ki se ukvarja s trgovinskimi vprašanji, danes pa še odbor za tekstil, kjer sedijo izvedenci prav za trgovino s tekstilom, šele zdaj pa lahko komisija, ki sicer EU zastopa v trgovinskih vprašanjih, priprave pravne rešitve. "Postopek bi lahko trajal do pet dni," je ocenila Le Bailova.

Kitajski izdelki bi tako skladišča zapustili enkrat sredi septembra - med drugim gre za kakšnih 48 milijonov puloverjev, 11 milijonov ženskih nedrčkov in 18 milijonov parov hlač.

Z uveljavitvijo dogovora bo vsaj začasno rešen "tekstilni" problem, ki EU pesti že vse od začetka leta. 1. januarja letos so bile namreč za tekstil v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO) ukinjene vse kvote, a se je kmalu pokazalo, da EU - pa tudi ZDA ne - na tako sprostitev ni bila pripravljena.

Kitajski tekstil
Kitajski tekstil FOTO: Reuters
EU ima pravico uveljavljanja začasnih kvot zaradi kritičnih razmer na trgu tri leta po liberalizaciji, torej do leta 2008. Izvedenci v Bruslju opozarjajo, da se letošnji zaplet kaj hitro lahko ponovi tudi prihodnje leto.

Pod pritiskom držav članic, kot so Francija, Španija in Italija, ki hočejo zaščititi svojo tekstilno industrijo, ter industrije same je Evropska komisija spomladi predložila uvedbo začasnih kvot, kot to dovoljujejo pravila. Bruselj in Peking sta sistem junija potrdila, vendar so bile kvote zelo hitro polne in velike količine blaga, ki so bile že poslane v EU, so julija obtičale v skladiščih.

Med članicami in Kitajsko so stekla posvetovanja, kako rešiti problem, pri čemer se je zelo hitro pokazalo, da naloga ne bo lahka - članice, ki ščitijo industrijo, sprva na sprejem izrednih količin kitajskega tekstila niso bile pripravljene, na nasprotnem bregu pa so bile države, ki so sprostitev podpirale in ki tudi terjajo čimprejšnjo normalizacijo razmer na trgu. V razpravo so se vpletli tudi trgovci, ki jih je resno skrbelo, da bodo ostali brez naročenega blaga.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10