Gospodarstvo

EU si želi več nafte

Manchester, 10. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Finančni ministri Evropske unije so države proizvajalke nafte pozvali, naj povečajo proizvodnjo.

Finančni ministri so se zavzeli za koordiniran odziv na naraščajoče cene nafte
Finančni ministri so se zavzeli za koordiniran odziv na naraščajoče cene nafte FOTO: Reuters
Energetska učinkovitost in varčevanje, nove tehnologije in uporaba novih virov so ključni za varno oskrbo, so poudarili finančni ministri EU.

Finančni ministri in guvernerji centralnih bank držav članic Evropske unije, med njimi slovenski minister Andrej Bajuk, v Manchestru zaključujejo dvodnevno neformalno zasedanje, na katerem so iskali rešitev za trenutno naftno krizo. Ugotovili so, da visoke cene nafte predstavljajo "tveganje" za gospodarsko rast v povezavi, strinjali pa so se tudi, da bodo posledice "ob ustreznem ukrepanju omejene".

Ob tem so poudarili, da je nujen koordiniran odziv petindvajseterice na naraščajoče cene nafte ter da potrebuje evropsko gospodarstvo strukturne reforme, s katerimi bo postalo bolj odporno na šoke.

Ostra kritika porabnic

Evropski finančni ministri so posebno opozorilo namenili Združenim državam in Kitajski, ki spadajo med največje porabnice energije. Menili so, da morajo storiti več za bolj učinkovito porabo energije.

Naftna ploščad
Naftna ploščad FOTO: Reuters

Sicer pa so ministri prepričani, da je visoka cena nafte posledica večjega povpraševanja v Indiji in da ta trend ni kratkoročen. Naftne družbe so zato pozvali, naj se odločijo za investicije, s katerimi bi povečali proizvodnjo črnega zlata.

Finančni ministri so še menili, da je nujno zagotoviti večjo preglednost trgov z nafto. Zato so pozvali mednarodne institucije, naj razvijejo globalni okvir za podatke o naftnih rezervah, kar bo omogočilo boljše tržne odločitve, ter opravijo poglobljeno analizo delovanja trga z nafto.

Pozivi k sprejemu nove finančne perspektive

V Manchestru so se dotaknili tudi nove finančne perspektive Evropske unije za obdobje od leta 2007 do 2013. Štiri Višegrajske države, Poljska, Madžarska, Češka in Slovaška, so prepričane, da jo je treba sprejeti do konca tega leta.

Če dogovor ne bo sprejet do konca leta, se nova perspektiva ne bo mogla začeti izvajati pravočasno. Slovenija, ki jo bodo prihodnje leto obravnavali kot eno regijo, bi v tem primeru izpadla iz kroga upravičenk za največji del strukturne pomoči.

"Kasnejši dogovor ali sploh noben dogovor bi imel negativne posledice na evropski in nacionalnih ravneh, in sicer ne le za proračunsko načrtovanje, temveč za učinkovito proračunsko podporo skupnim politikam," so poudarili finančni ministri četverice v skupni izjavi. Poudarili so še, da je kompromisni predlog, na podlagi katerega so potekala pogajanja o perspektivi pod prejšnjim, luksemburškim predsedstvom EU, dobra podlaga za dogovor.

Na srečanju so spregovorili tudi o finančni perspektivi EU
Na srečanju so spregovorili tudi o finančni perspektivi EU FOTO: Reuters
Delovni dan bodo ministri po navedbah dobro obveščenih virov zaključili v sproščenem vzdušju: ministri so namreč dobili vstopnice za nogometno tekmo med kluboma Manchester United in Manchester City.

Britansko predsedstvo EU je napovedalo, da bo storilo vse za dogovor o novi perspektivi do konca leta, vendar za zdaj ni naredilo še nobenega konkretnega koraka v to smer. Teme ni uvrstilo na zasedanje v Manchestru, prve predloge pa naj bi podalo šele novembra.

Junijska pogajanja o novi perspektivi so v veliki meri propadla prav zaradi odločenosti Londona, da se ne odpove svojemu rabatu brez popolne spremembe proračuna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.