
Ko se banke odločajo, kako bodo oblikovale politiko obrestnih mer za svoje produkte, kot so varčevanja in posojila, je za njih bistvenega pomena, po kolikšni obrestni meri lahko denar dobijo. Tako so že pred nastankom evropske denarne unije posamezne države oblikovale instrumente, ki so kazali, s kakšno povprečno obrestno mero si banke posojajo denar. Ti kazalci so se imenovali pibor (Francija), fibor (Nemčija), v Sloveniji pa smo še nedavno uporabljali sitibor. Ko je s prvim januarjem 1999 nastala monetarna unija, je bil prvič izračunan tudi euribor.
Danes ga banke uporabljajo kot del obrestne mere, po kateri vam obračunavajo kredite, ob tem pa za eno besedo stoji vsaj petnajst obrestnih mer. Toliko jih namreč vsak dan izračuna agencija Reuters, ob tem pa si naše banke še pridržujejo pravico, da ga usklajujejo po lastni volji. Tako euribor danes v slovenskih bankah pomeni obresti vse od 0,90 do 2,531 odstotka. Pri posojilu 50.000 evrov to pomeni okoli 40 evrov razlike pri mesečnem obroku. Katere euribore uporabljajo slovenske banke in kateri je najbolj ugoden, preberite na cekin.si v članku: Kaj je euribor?
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.