Leta 1996 ustanovljeno podjetje ima 200.000 zaposlenih, poleg tega pa posredno zagotavlja še 3,8 milijona delovnih mest. Sprva so gradili stanovanjske nepremičnine, nato pa so svoje poslovanje razširili še na gradnjo športnih in zabaviščnih parkov, vložili so v proizvodnjo električnih vozil in prehrambnih izdelkov, kupili so najtrofejnejši nogometni klub Guangzhou in napovedali gradnjo stadiona, ki naj bi podrl vse rekorde v svetu športa. Pohvalili so se lahko s kar 1300 nepremičninskimi projekti v 280 mestih po vsej Kitajski.
Vse te nakupe pa so financirali z zadolževanjem. Koncern je tako trenutno zadolžen za več kot 260 milijard evrov (305 milijard dolarjev), kar je enako dvema odstotkoma kitajskega bruto domačega proizvoda (BDP). Njegove težave so se pokazale lani, ko so kitajske oblasti začele zaostrovati regulatorna pravila in omejevati možnost najemanja posojil, ko je začelo prihajati do neplačila dobaviteljem in zamud pri kritju stroškov. Sčasoma so se te težave le še stopnjevale in Evergrande zdaj ne more zaključevati niti odprtih nepremičninskih projektov, s prodajo katerih bi lahko poplačal dolg.
Prezadolženo podjetje pa mora že ta četrtek poplačati obresti na zapadli obveznici, kar bi ga stalo 84 milijonov evrov. Ker tega denarja nima, bi to lahko pomenilo stečaj. Propad tako velikega igralca na kitajskem nepremičninskem trgu pa bi sprožil verižno reakcijo – prebivalci bi ostali brez denarja, ki so ga že nakazali za nova stanovanja v gradnji, brez posla bi ostali gradbinci in ostali podizvajalci, v težavah bi bile banke, ki so financirale posojila vsem omenjenim. Vse to pa bi vplivalo na kitajsko gospodarstvo, v katerem je nepremičninski trg trenutno najmočnejša gospodarska dejavnost, poročajo tuje tiskovne agencije. Težave bi se zlile tudi onkraj meja Kitajske, saj je Evergrande zadolžen tudi na mednarodnih finančnih trgih, pri ameriških in evropskih bankah.
Analitiki so zaskrbljeni, saj opozarjajo, da se je globalna finančna kriza tudi pred dobrim desetletjem začela prav na nepremičninskem trgu – takrat na ameriškem.
Kaj bo storil Peking?
Oči so zdaj uprte v kitajsko vlado, špekulacije o tem, kaj bi ta lahko storila, pa so različne. Nekateri menijo, da bi lahko Peking dovolil propad Evergrandeja kot opozorilo, da ni nobeno podjetje preveliko za propad in da ne gre računati na državno reševanje. A večina ocenjuje, da lastnikov domov ne bodo pustili na cedilu. Po nekaterih ugibanjih bi lahko prišlo do prestrukturiranja, v katerem bi dele lastništva v nekaterih enotah koncerna prevzele lokalne oblasti, druge enote pa bi ugasnile, poroča STA.
Tudi bonitetna hiša S&P 500 meni, da bodo oblasti verjetno posredovale, a le, če bodo ocenile, da bi propad Evergrandeja lahko pomenil sistemsko tveganje za širše gospodarstvo.
Prvi mož Evergrandeja Xu Jiayin je sicer danes pisal zaposlenim in jim zagotovil, da je ta "najtemnejši trenutek" mogoče prestati. Napovedal je, da bodo lahko obnovili gradnje in proizvodnjo ter dosegli glavni cilj – predajo stavb in s tem odgovorno ravnanje do kupcev domov, pa tudi investitorjev, partnerjev in finančnih institucij.
Azijske borze v strahu pred stečajem
Zaradi možnosti stečaja Evergrandeja so v strahu tudi vlagatelji na azijskih borzah. Negotovi so pred zasedanjem ameriške centralne banke, saj ne vedo, ali bo začela zaostrovati denarno politiko ali ne, skrbi jih tudi naraščanje okužb s covidom-19. Japonski Nikkei 225 je po padcu osrednjih indeksov na ameriškem Wall Streetu padel za 2,17 odstotka. V Hongkongu je Hang Seng izgubil tretjino odstotka.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.