Gospodarstvo

Evro leta 2007?

Ljubljana, 16. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po oceni EK, da je konvergenčni program do leta 2007 za Slovenijo verjeten, a premalo ambiciozen, je premier Janša dejal, da je vstop v EMU prednostna naloga vlade.

Janša je dejal, da je vstop Slovenije v Evropsko monetarno unijo prednostna naloga vlade (Foto: Dare Čekeliš)
Janša je dejal, da je vstop Slovenije v Evropsko monetarno unijo prednostna naloga vlade (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Izpolnjevanje konvergenčnih kriterijev in doseganje pogojev za vstop Slovenije v Evropsko monetarno unijo ter zagotovitev učinkovitega črpanja sredstev iz evropskih skladov sta po oceni Janše najzahtevnejša cilja, ki si jih je vlada zastavila v svojem programu dela za leto 2005. V programu za letošnje leto so predvideni 203 vsebinski cilji, za uresničitev katerih bo vlada v državni zbor poslala kar 230 zakonskih predlogov.

Predsednik vlade Janez Janša je v predstavitvi nalog vlade v letu 2005 kot eno najpomembnejših nalog označil izpolnjevanje konvergenčnih kriterijev za prevzem evra v letu 2007. Zlasti zahtevna naloga bo njegovih besedah nadaljnje zniževanje inflacije, za kar bo ključna druga polovica leta.

Janša: Vlada bo opozorila vzela resno

V oceni konvergenčnega programa za Slovenijo do leta 2007, ki jo je pripravila Evropska komisija, ni nobenih dramatičnih pripomb v smislu, da bi karkoli v programu ogrožalo izpolnjevanje kriterijev za uvedbo evra, temveč so le tehtna opozorila, ki jih bo vlada vzela resno, se je na v Bruslju objavljeno oceno odzval Janša.

Opozoril je, da je njegova vlada program v veliki meri podedovala od svoje predhodnice in zato ne temelji na programu vlade za letos, ki naj bi ga vlada sprejela v četrtek. "Verjetno je, da bomo določene stvari novelirali na podlagi ocene komisije," je še dodal Janša.

Janša je med drugim potrdil, da bo vlada preko razpisa prodala staro vladno letalo.

Slovenija premalo ambiciozna?

Evropska komisija je konvergenčni program do leta 2007 za Slovenijo ocenila kot "verjeten", a premalo ambiciozen ter zato državo pozvala, naj pospeši zmanjševanje proračunskega primanjkljaja, prav tako pa bi se po njenem prepričanju morala lotiti nadaljnjih reform pokojninskega in zdravstvenega sistema, zato da bo izboljšala dolgoročno vzdržnost javnih financ.

Bajuk: Tveganj se v celoti zavedamo

Janša je kot eno najpomembnejših nalog vlade označil izpolnjevanje konvergenčnih kriterijev za prevzem evra v letu 2007 (Foto: Reuters)
Janša je kot eno najpomembnejših nalog vlade označil izpolnjevanje konvergenčnih kriterijev za prevzem evra v letu 2007 (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Finančni minister Andrej Bajuk meni, da je ocena za državo v bistvu pozitivna, saj so se ključni kazalniki najbolj verjetnega makroekonomskega scenarija obdržali. Evropska komisija nas opozarja tudi na določena tveganja, ki pa se jih v celoti zavedamo, je dejal Bajuk.

Ob tem je ocenil, da se določena področja, predvsem inflacija, izboljšujejo. Ključno vlogo bo v prihodnje po njegovem odigrala fiskalna politika, tudi v okviru brzdanja inflacijskih gibanj. Kar se predpostavke glede netoplačniškega položaja tiče, pa je Bajuk dejal, da bodo potrebne določene spremembe, če se tak scenarij ne uresniči, ter priznal, da Slovenijo čakajo veliki izzivi na področju pokojninskega in zdravstvenega sistema in "v tem smislu moramo stvari zastaviti na drugačen način kot doslej."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10