Motnje v trgovini, recesija, ki jo je povzročila pandemija, in politična nesoglasja so ponovno pritisnili na zmanjšanje deleža mednarodnih plačil v dolarjih. Ameriška valuta je od marčevskega vrhunca oslabela za več kot 11 odstotkov na podlagi indeksa Bloomberg, številni opazovalci pa napovedujejo, da se bo njeno vrednotenje še poslabšalo.
Banka za mednarodne poravnave je v julijskem poročilu zapisala, da dolar ostaja najpomembnejša valuta financiranja, saj je približno polovica vseh čezmejnih posojil in mednarodnih dolžniških vrednostnih papirjev nominiranih v dolarjih. Približno 85 odstotkov vseh deviznih transakcij se zgodi v primerjavi z dolarjem, dolar pa predstavlja 61 odstotkov uradnih deviznih rezerv. Približno polovica mednarodne trgovine računa v ameriški valuti.
Uporaba ameriškega dolarja se je od decembra lani zmanjšala za približno 4,6 odstotne točke, na 37,64 odstotka transakcij. Dolar je dosegel vrh pri 45,3 odstotka, in sicer aprila 2015. Britanska, japonska in kanadska valuta so oktobra opravile 12,25 odstotka transakcij. Delež juana je padel na 1,66 odstotka transakcij, kar je slabše od aprila. Kitajska valuta je bila oktobra 2010 uvrščena na 35. mesto, ko je Swift začel slediti valutam na ta način. Leta 2014 je napredovala med prvih šest.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.