
Evropi grozi pomanjkanje elektrike, ker je povpraševanje višje od vlaganj v novo infrastrukturo, po poročanju bruseljskega spletnega biltena EUobserver navaja študija revizijske družbe Capgemini, ki naj bi sodelovala z večino od 30 največjih zasebnih in globalnih podjetij na področju energetike.
Evropska energetska podjetja so v preteklosti imela velike količine presežne elektrike, v zadnjih letih pa vlaganja v proizvodnjo elektrike v večini držav članic zaostajajo za povečanim povpraševanjem, še navaja študija.
Manjša zmožnost proizvodnje elektrike naj bi bila po mnenju Colette Lewiner iz družbe Capgemini povezana z dejstvom, da je evropski energetski trg vse bolj konkurenčen in tržno usmerjen. Evropska energetska podjetja so danes denimo bolj kot v preteklosti izpostavljena razmahu liberalizma in zasebnega lastništva, pojasnjuje študija.
Težave pri vlaganjih v ta sektor naj bi nastajale tudi zaradi zapletenih postopkov načrtovanja porabe in nenehnega spreminjanja predpisov. "Kako naj podjetja načrtujejo donosnost naložb za deset ali 20 let, ko pa vlade neprestano spreminjajo pravila igre", se je vprašala Lewinerjeva. Po njenem mnenju bi morale biti nacionalne vlade in Evropska komisija tiste, ki bi vzpodbujale vlaganja v energetiko.
Sicer je predsednik komisija Jose Manuel Barroso v začetku tega tedna pozval države članice, naj do leta 2020 zmanjšajo potrošnjo energije za 20 odstotkov, s čimer bi bila petindvajseterica manj odvisna od uvoza.
Akcijski načrt komisije, ki naj bi ga objavili prihodnji teden, pa naj bi vseboval nove predpise, s katerimi bi dosegli, da bi bile električne naprave v gospodinjstvu, na primer grelci, televizorji in žarnice, bolj energetsko varčne, ter predlagal širitev pravil EU o varčevanju energije na gradbeništvo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.